Bublinkový kulíšek Kateřina

25.11.2018

Tak tento typ mi dal zabrat, a to jen díky mé nerozhodnosti. Milion variant, pět barev a nakonec jsem skončila u dvou. No to jsem celá já.

Na kulíšek jsem použila přízi Kateřina, případně Kateřina Plus od české firmy Toptex. V 50 gramovém klubíčku naleznete 110 metrů ve složení 45% bavlna a 55% akryl.

Čepička je háčkovaná od lemu. Člověk by si řekl, že je to hračka. Ovšem i tady jsou určitá úskalí. Prvním je přechod z lemu na vzorek, aby se nám vzor nekrabatil a druhé úskalí spočívá ve volbě správné velikosti háčku na vzorek. Můžete totiž v půli čepice zjistit, že zvolený vzorek je tak tuhý, že čepice, byť lem je ok, nejde pořádně nasadit na hlavu. Také trefit konečnou velikost může být potíž. Pružný řetízek jsem například dělala cca o 6 centimetrů delší, než byla konečná velikost. Kulíšek díky střihu musí být také cca o centimetr – dva hlubší. Naštěstí u tohoto typu budeme párat maximálně tři řady oproti daleko většímu počtu v případě háčkování od základní placky.

Na čepici jsem zvolila tzv. pružný lem, což je střídání předního a zadního reliéfního sloupku. Na lem navazuje bublinkový vzorek, známý také jako pecičkový nebo popcorn. Vzorek je hutný – na jednom místě je poměrně dost příze, a proto je čepule vhodná i na mírnou zimu, nebo chladný podzim případně jaro. S podšitím zvládne i krutomráz. Díky střídání barev ale moc nepruží. Proto je vzorek háčkovaný o číslo a půl větším háčkem. Na homelesku bych musela vzít háček ještě větší.

Tak ať tu zimu neprokecáme, vrhneme se na něj.

Bublinkový kulíšek Kateřina, obvod 49-50 cm, hloubka 21 cm
Příze: Toptex Kateřina a Toptex Kateřina Plus, zakoupíte na www.toptex.cz, spotřeba necelé dvě klubíčka černé, tip top klubíčko melír
Háček: 5 mm na lem a 6.5 mm na zbytek čepice

Na dozdobení knoflík, štítek, bambulka je háčkovaná z příze YarnArt Rumba
Hodinový rozpočet: cca 3,5 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

Pružný řetízek – jak na něj, naleznete zde
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
ZR KS – přední reliéfní krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PR PDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZR PDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek

Bublinka – 5x nahazovaný PDS píchaný do stejného místa, před stažením máme na háčku 11 nitek. Bublinky háčkujeme pod ŘO z předchozí řady (NE DO OČKA!)

Kontrastní barvu vedeme za prací a zaháčkováváme. Vždy, když přijde na řadu ŘO, přibereme kontrastní barvu, dokončíme ŘO kontrastní barvou a pokračujeme bublinkou.

Náhrada N jedno volné ŘO za PDS. Čepička je háčkovaná od lemu, tj. uděláme pružný řetízek v potřebné délce. Potřebujeme jen zachovat sudý počet oček dělitelný čtyřmi.

Toptex Kateřina, háček 5 mm
1. řada: pružný řetízek, 65 oček (pokud háčkujete jinou velikost, nebo utahujete jinak než já, doporučuji udělat řetízek delší, co nepoužijete, můžete vypárat), otočíme, háčkujeme zpět
2. řada: vedeme háček do druhého očka od háčku, uděláme PDS. Háčkujeme PDS do každého očka, máme 64 PDS včetně náhrady (pro jinou velikost potřebujeme sudý počet dělitelný čtyřmi). Spojíme pruh s protilehlým koncem pomocí PO (POZOR, ať se Vám to nepřekroutí)

3. řada: N za ZRPDS, dále PR PRDS. Opakujeme ZR PDS a PR PDS. Končíme PO.
4. -10. řada: háčkujeme ZRPDS do ZR PDS a PR PDS do PR PDS, řady končíme PO, začínáme N.
11. řada: přibereme kontrastní přízi, kterou vedeme za čepicí a zaháčkováváme ji, háčkujeme bublinky, tj. nahodíme přízi na háček, vedeme háček do jednoho očka a vytáhneme přízi, znovu nahodíme a vedeme háček do stejného očka. Opakujeme 5 x a s nahozením protáhneme všechny očka najednou, přibereme kontrastní přízi vedenou zezadu a uděláme ŘO kontrastní barvou. Původní barvu vedeme za prací. Ob očko zopakujeme postup s bublinkou, dokončujeme ŘO druhou barvou. Opakujeme.

Háček 6.5 mm

PRO SPIRÁLU
12. řada: háčkujeme dokola, tj. máme vždy bublinku po pravé straně bublinky z předchozí řady, střídáme barvy. Bublinky háčkujeme pod ŘO z předchozí řady (NE DO OČEK).

PRO ZIGZAG
12. řada: na konci řady uděláme dvě bublinky stejnou barvou. TOTO opakujeme OB ŘADU a hlídáme si, abychom přidávali bublinky jednou zprava a v další řadě zleva. Tím docílíme zigzag efektu, foto viz galerie. Bublinky háčkujeme pod ŘO z předchozí řady (NE DO OČEK).

13. – 23. řada: háčkujeme bublinky a střídáme barvy dle zvolené varianty.

Pouze jedna barva
24. řada: háčkujeme bublinky, ale nahazujeme pouze 3x, NEDĚLÁME ŘO a háčkujeme pouze jednobarevně
25. řada: háčkujeme bublinky, ale nahazujeme pouze 2x, NEDĚLÁME ŘO a háčkujeme pouze jednobarevně, necháme si dostatečně dlouhý volný konec, kterým stáhneme celý vrchní okraj čepice napevno dohromady.

OLEM
Spodní okraj kulíšku obháčkujeme buď KS nebo ZR KS kontrastní barvou.

Dokončení
Zapošijeme volné konce, dozdobíme cedulkou/knoflíkem, našijeme bambulku.

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Károvaná homeleska na jaro nebo na podzim - www.krampolinka.cz 24.9.2022 at 7:54

    […] Přízi Kateřina a Kateřina Plus nám věnoval přímo výrobce Toptex, moc děkuji, a na rozbalování balíčku se můžete mrknout sem. Z Kateřiny máme na webu již dvě čepičky – sice bez videa, ale návod určitě zvládnete. Mrkněte na vějířkový kulíšek s barevnými přechody nebo bublinkový kulíšek. […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.