Čepička Denim z polodlouhých sloupků

22.3.2020

YarnArt Denim Washed ve druhém provedení čepičky pro začátečníky. V jednoduchosti je krása, proto je tato čepička háčkovaná z polodlouhých sloupků a díky jeansovému vzhledu příze získáte nádherný jarní/podzimní kousek.

YarnArt Denim Washed se prodává v 50 gramovém klubíčku s návinem 130 metrů. Složení je 80% bavlna a 20% akryl. Příze má mírný chloupek, takže lze krapet hůře párat. Na omak i vzhledově je však krásná. Přízi Denim Washed nám věnoval e-shop www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce YarnArt do České republiky. Moc děkuji. Na Denim Washed se můžete podívat “naživo” v rámci rozbalování balíčku klubíček zde nebo v rámci rozbalení balíčku k Mezinárodnímu dni žen v tomto videu zde.

V tomto návodu se podíváme na další typ čepičky pro začátečníky z polodlouhých sloupků. Stejná příze – stejný háček – stejný konečný počet sloupků a díky vzorečku úplně jiná čepička. Velikostně vyšla stejně jako čepička Denim z dlouhých sloupků, návod zde.

Dobré rady a tipy:

 • čepička je háčkovaná od magického kroužku od středu. Pokud Vám magický kroužek nejde, nahradíte ho pěti řetízkovými očky, které spojíte pevným okem. Do vzniklého kroužku pokračujete háčkováním podle řady jedna;
 • na čepičku jsem použila háček číslo pět. Bohužel návod nelze přizpůsobit Vašemu utahování. Pokud se čepička po čtvrté – páté řadě vlní (vypadá jak medúza), musíte práci vypárat. Tady máte dvě možnosti – buď změnit velikost háčku, tj. vezmete menší číslo, nebo snížíte počet sloupků v první řadě, tj. místo 9 budete mít např. jen osm. Za dodržení schématu přidávání dle návodu by Vám měl vyjít hezký tvar. Bude se samozřejmě lišit počet sloupků, který je potřeba upravit podle vlastní velikosti, případně přidat jednu řadu, ve které rozpočítáte pravidelné přidávání na konečný počet 72 dlouhých sloupků;
 • pokud Vám vznikne po prvních pár řadách spíše kopeček než placaté kolečko, větší háček už nedoporučuji, museli byste přidat počet sloupků do magického kroužku, např. 10-12;
 • při rozšiřování háčkujeme poslední sloupek do očka k náhradě. V řadách, kde nepřidáváme, háčkujeme do očka před náhradu.
 • počítáme sloupky v řadě!
 • návod je zpracovaný tak, abyste přidávali do stejného místa. Osobně to nedělám – spíše doporučuji posunovat přidávání o dvě očka dopředu nebo dozadu, ale vyzkoušejte, co Vám vyhovuje;
 • poslední řada zadních krátkých reliéfních sloupků je volitelná. Pokud je pro Vás tento sloupek složitý, stačí řadu nahradit obyčejnými krátkými sloupky.

Čepička Denim PDS
Příze: YarnArt Denim Washed, zakoupíte na www.pletemesi.cz a www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 1 klubíčko na uvedenou velikost
Háček: 5 mm
Rozměry: šířka v lemu 22 cm, výška 17 cm, obvod 51-52 cm
Jehla s velkým ouškem, cedulka nebo knoflík, případně kytička na dozdobení
Časový rozpočet: 3 hodiny
Pro začátečníky (doporučuji kombinaci návod a video!)

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhé sloupky
MK – magický kroužek
KS – krátký sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek

Háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO za PDS a 1 ŘO za KS. Náhrada JE součástí vzoru. Řady končíme PO. Základy háčkování zde. Po ukončení přidávání a pro rovný šev háček vedeme jednou k náhradě a jednou do sousedního očka. Pokud budeme počítat sloupky v řadě, počítání nás navede, kam vést háček pro poslední sloupek v řadě.

Denim, háček 5 mm
1. řada: N za PDS, dále 8 PDS do MK, ukončíme PO (9).
2. řada: N za PDS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále zdvojíme každé očko, končíme PO (18).
3. řada: N za PDS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme PDS, od tohoto místa schéma 2 PDS – 1 PDS, opakujeme, končíme PO (27).
4. řada: N za PDS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme PDS, od tohoto místa schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS, opakujeme, končíme PO (36).

5. řada: N za PDS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme PDS, od tohoto místa schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS, opakujeme, končíme PO (45).
6. řada: N za PDS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme PDS, od tohoto místa schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS, opakujeme, končíme PO (54).
7. řada: N za PDS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme PDS, od tohoto místa schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS, opakujeme, končíme PO (63).
8. řada: N za PDS, háček vedeme do stejného očka jako je náhrada, dále háčkujeme PDS, od tohoto místa schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS, opakujeme, končíme PO (72).

9. – 15. řada: N za PDS, dále PDS do PDS, opakujeme, končíme PO (72).
16. – 23. řada: N za KS, KS do každého očka, opakujeme, končíme PO. (72).
24. řada: N za KS, ZRKS kolem KS z předchozí řady. Končíme PO, přízi ukončíme (72).

Pozn. Hloubku čepičky upravíme dle měření hlavičky dítěte.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Čepičku dozdobíme například knoflíkem, štítkem nebo kytičkou.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování Crochet, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

 

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Petra Pecháčková 23.3.2020 at 10:41

  Dobrý den,jak kolik řad mám hackovat na konec polodlouhych sloupků,ve videu to vůbec nezaznělo.

  • Reply Krampolinka 23.3.2020 at 13:00

   Vše je v psaném návodu. Video psaný návod pouze doplňuje.

  Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.