Čepička Hit Jakar

19.11.2019

Pokud jste zakoupili přízi na svetřík Hit Jakar, tak Vám zůstane i na tuto čepičku. Má podobný vzor, takže miminko bude nádherně sladěné.

Příze NAKO Hit Jakar je samovzorovací klubíčko s návinem 180 metrů ve 100 gramech ve složení 25% vlna a 75% prémiový akryl. Čím hladší vzorek vyberete, tím více samovzorování vynikne. Nejkrásnější jsou obyčejné krátké sloupky, takže pokud jste začátečník, čepičkou z této příze uděláte parádu. NAKO Hit Jakar pro projekt věnoval e-shop www.primaprize.cz (moc děkuji) a klubíčka Hit Jakar nakoupíte přímo tam. Na čepičku je spotřeba půl klubíčka a zbytek Vám zůstane na zmiňovaný svetřík.

Vzoreček je úplně jednoduchý. Stačí zvládnout PDS, PDS za třetí nitku, KS a reliéfní KS. Co se týče střihu, jedná se o krapet vylepšenou obyčejnou čepičku. V posledních řadách střídám KS a PDS kolem oušek, což vytvoří malé vykrojení, které lépe přilehne na miminkovská ouška. Navíc, v poslední řadě jsou přímo na čepičku naháčkované šňůrky, takže jsem minimalizovala zapošívání (což jste určitě už zjistili všichni je nejméně populární část na háčkování).

Kam umístit šňůrky se můžete ptát. Je to podobné jako u háčkování ušanek. Počet oček rozdělíte na pětinu (např. 50:5=10). Jedna pětina tvoří zátylek, další pětina klapičku ušanky (v našem případě sem umístíme šňůrku), dvě pětiny tvoří obličejovou část a poslední pětina protilehlou klapičku (a zde umístíme druhou šňůrku). Platí pravidlo, že vepředu vynecháváme více oček než na zátylku, to pro případ, když se nedomluví pětiny s Vašim počtem oček.

No a my se do toho pustíme, ať nám miminko pěkně se svetříkem ladí.

Čepička Hit Jakar
Příze: Nako Hit Jakar, 1/2 klubíčka (zelenomodrá 81181, růžová 81187), zakoupíte na www.primaprize.cz
Háček: 8 mm a 7 mm
Rozměry: obvod 37 – 38 cm, výška 13 cm, šířka volně ložené čepičky 18 cm, pro miminko 4.5 -5 kg
Jehla s velkým ouškem, cedulka nebo knoflík
Časový rozpočet: 1,5 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko/pružný řetízek
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
PDS3 – PDS za třetí nitku
ZRKS – přední reliéfní krátký sloupek

Háčkujeme po řadách. Řada končí PO a začíná náhradou N, tj. první sloupek v řadě, tj. ŘO za KS, 2 ŘO za PDS. Náhradu v tomto návodu započítávám do konečného součtu.

Hit Jakar, háček 8 mm
1. řada: N za PDS, 8 PDS do MK, PO (9 PDS)
2. řada: N za KS, do stejného místa KS, dále zdvojíme každé očko, PO (18 KS)
3. řada: N za KS, do stejného místa KS, dále KS, háčkujeme schéma 2 KS – 1 KS, opakujeme, PO (27 KS)
4. řada: N za PDS, v této řadě zdvojíme každý čtvrtý PDS, současně zdvojíme poslední očko, PO (34 PDS)
5. řada: N za PDS, v této řadě háčkujeme PDS3, PO (34 PDS)
6. řada: N za KS, v této řadě zdvojíme každé třetí očko, PO (45 KS)

7. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS, PO (45 KS)
8. řada: N za PDS, háčkujeme PDS, PO (45 PDS)
9. řada: N za PDS, háčkujeme PDS3, PO (45 PDS)
10. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS, PO (45 KS)
11. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS, PO (45 KS)
12. řada: N za PDS, háčkujeme PDS, PO (45 PDS)

Odtud tvarujeme boční klapičky na ouška. Čepičku rozdělíme na pětiny (45:5=9), tj. 9 oček bude zátylek, 9 oček klapička, 2×9 přední část, 9 oček klapička. Tím, že háčkujeme o řadách, máme vzadu šev, tj. poslední pětinu na zátylku musíme rozdělit na půl. Mrkněte na video.

Hit Jakar, háček 7 mm
13. řada: N za KS, háčkujeme 4 KS za třetí nitku PDS z předchozí řady, dále 9 PDS3, dále 18 KS za třetí nitku PDS z předchozí řady, dále 9 PDS3, a doháčkujeme zbytek KS za třetí nitku ke švu, PO (45 oček)
14. řada: N za KS, 4 KS do KS, 9 PDS do mezer, 18 KS do KS, 9 PDS do mezer a doháčkujeme zbytek KS směrem ke švu
15. – 17. řada: N za KS, 4 KS do KS, 9 PDS do mezer, 18 KS do KS, 9 PDS do mezer a doháčkujeme zbytek KS směrem ke švu

V poslední řadě háčkujeme šňůrky. Do středu klapiček si umístíme označovače. V zátylkové části mezi označovači háčkujeme obyčejné KS, v přední části háčkujeme ZRKS.

18. řada: N za KS, 4 KS, dále 4 KS v místě klapičky (šňůrku začínáme ve středu klapičky, tj. na úrovni pátého- šestého PDS z předchozí řady), pro šňůrku uháčkujeme řetízek 40 ŘO, háček vedeme do druhého očka od háčku a háčkujeme PO směrem zpátky k čepičce, končíme PO v čepičce, pokračujeme ZRKS ke středu druhé klapičky, kde uháčkujeme opět řetízek 40, háček vedeme do druhého očka od háčku a zpátky směrem k čepici háčkujeme PO, končíme PO v čepičce a do konce řady pokračujeme KS, končíme PO, přízi ukončíme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce, čepičku dozdobíme bambulkou, knoflíkem nebo štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.