Háčkovaná dárková taška Berry

12.12.2020

Balení láhví jako dárku bývá potíž. Zpravidla pořídíme papírovou tašku a máme hotovo. Pokud jste však objevili měkoučké špagáty Berry od české firmy YarnMellow, můžete láhev zabalit doslova do dárku.

YarnMellow Berry jsou šňůry, které se prodávají ve velikosti tři a pět milimetrů. Jedná se o polyesterové vlákno, které je schováno uvnitř. Vně je recyklovaná bavlna. Šnůra je velice příjemná na dotek, měkká a ohebná. V klubíčku 300g máme cca 100 metrů šňůry. V případě cívky začínáme balení ze středu a klubíčko/cívka hezky drží tvar až do konce. V případě, že k Vám doputuje přadeno, hledáme volný konec, za který začneme, aniž bychom sundali etiketu.

YarnMellow Berry nám věnoval eshop Tvorboshop.cz. Rozbalování balíčku můžete zkouknout zde a článek o řadě klubek YarnMellow si můžete přečíst zde.

Co se týče tašky, použila jsem žlutou Berry 3mm a háčkujeme od spodní čtvercové základny. Na čtverec jsem použila klasický granny square. První řadu tašky tvoří krátké reliéfní sloupky a když doslova “přežijete” tuto řadu, čeká Vás pohodové háčkování krátkých sloupků za zadní nitku až do požadované výše a spotřebování téměř celého klubka. Háčkovala jsem háčkem číslo 5 mm, aby taška byla super pevná a řady jsem neukončovala pevným okem. Taška tedy nemá šev.

Čtvercová základna je super z toho důvodu, že do tašky můžete vložit láhev jak čtvercového tvaru, tak láhev s kulatým dnem. Já háčkovala cíleně pro láhev medového Jacka Danielse, který bude takto zabalen jako dárek pod stromeček. Takže jestli máte chuť zabalit dárek do dárku, pustíme se společně do tvoření.

Dárková taška Berry
Příze: YarnMellow Berry, žlutá 3 mm, zakoupíte na Tvorboshop.cz
Spotřeba: jedno klubíčko žluté
Háček: 5 mm
Rozměry: čtverec 10x10cm, výška tašky včetně ucha 30 cm
Jehla s velkým ouškem, knoflík nebo štítek na ozdobení, označovač
Časový rozpočet: 2 hodiny, ale doporučuji přestávky a procvičování rukou, článek zde
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
MK – magický kroužek
DS – dlouhý sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek
KSZN – krátký sloupek za zadní nitku
PO – pevné oko
N – náhrada, tj. ŘO místo prvního sloupku

Tašku háčkujeme jako čtverec od magického kroužku. Řadu nekončíme pevnými oky, ale dlouhým sloupkem, čímž se dostaneme do středu obloučku, kde začínáme tzv. náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního DS. Náhradu započítáváme do vzoru. Pro první řadu tašky háčkujeme krátké reliéfní sloupky a řadu nebudeme ukončovat pevným okem, nýbrž budeme háčkovat dokola krátké sloupky za zadní nitku. Než budeme háčkovat rukojeť tašky, ukončíme řadu pevným okem a budeme začínat náhradou, tj. 1 ŘO místo prvního KS.

Základna tašky, Berry žlutá, háček 5 mm
1. řada: do MK háčkujeme N, tj. 2 ŘO, DS, DS, 3 ŘO, DS, DS, DS, 3 ŘO, DS, DS, DS, 3 ŘO, DS, DS, DS, ŘO a DS do N
2. řada: pod DS v rohu háčkujeme N, tj. 2 ŘO, DS, dále do každého DS z předchozí řady uháčkujeme jeden DS, v rohu dva DS pod ŘO, 3 ŘO, dva DS pod ŘO, dále DS do každého DS z předchozí řady, v rohu dva DS pod ŘO, 3 ŘO, dva DS pod ŘO, dále DS do každého DS z předchozí řady, v rohu dva DS pod ŘO, 3 ŘO, dva DS pod ŘO, dále DS do každého DS z předchozí řady, v rohu dva DS pod ŘO, ŘO a DS do N.

Tělo tašky, Berry žlutá, háček 5 mm

1. řada: N za KS, tj. ŘO, 2 KS pod ŘO, 7 ZRKS, 5 KS pod ŘO v rohu, 7 ZRKS, 5 KS pod ŘO v rohu, 7 ZRKS, 5 KS pod ŘO v rohu, 7 ZRKS, 2 KS pod ŘO v rohu a plynule přejdeme do další řady

Pozn. Do prvního sloupku umístíme označovač!

2. – 21. řada: KSZN (48), v poslední řadě před koncem řady postavíme tašku před sebe a jakoby ji přeložíme na půl. Od kraje odpočítáme pět oček a do pátého očka budeme končit pevným okem za zadní nitku. Mrkněte na video, jak je to myšleno.

Ucho tašky, Berry žlutá, háček 5 mm
22. řada: háčkujeme rukojeť v délce 20 ŘO a přeskočíme 14 oček, háček vedeme do patnáctého sloupku a uháčkujeme KSZN, dále 9 KSZN. Zkontrolujeme si, že nám lícují obě strany a uháčkujeme rukojeť na protilehlé straně, tj. 20 ŘO, 14 oček přeskočíme, háček vedeme do patnáctého sloupku a uháčkujeme KSZN, dále 9 KSZN do konce řady. Řadu končíme PO.

23. řada: háček vedeme pod ŘO a háčkujeme 20 až 22 KS pod ŘO (podle utahování). Na konci řady přeskočíme jeden KS z předchozí řady a mezi rukojeti uháčkujeme pouze 8 KSZN. Dále pokračujeme 20 až 22 KS pod rukojeť a na protilehlé straně opět přeskočíme jeden KS a háčkujeme 8 KSZN. Řadu končíme PO.

24. řada: háček vedeme do očka prvního KS a uháčkujeme 20 – 22 KS do rukojeti tašky. Dále přeskočíme jeden KS a mezi rukojeti háčkujeme 6 KSZN. Pokračujeme 20-22 KS do rukojeti a na konci opět přeskočíme sloupek a doháčkujeme 6 KSZN. Řadu končíme PO za zadní nit a ještě jedno PO.

Dokončení
Volné konce pomocí jehly s velkým ouškem nebo pomocí háčku jakoby zapošijeme. Dárkovou tašku dozdobíme třeba štítkem nebo vánoční dekorací.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.