Deka Dolce s myškou

21.2.2020

Když potřebujete rychlý a praktický dárek pro nastávající maminku, dobrou volbou je deka. Obzvláště ta žinylková jde rychle od ruky. Dozdobit můžeme podle barvy deky. K ostře růžové se mi hodila myška s mašlí.

YarnArt Dolce je 100% mikropolyester. Klubíčko 100 gramů má návin 120 metrů. Dolce má český atest TZÚ a dle atestu je nezávadná pro děti do tří let. Na deku jsem spotřebovala necelých pět klubíček růžové a půl klubíčka bílé příze. Na myšku můžete použít jakoukoliv černou přízi, ideálně strukturou jiný materiál než žinylku.

Novinkovou barvu č. 785 YarnArt Dolce věnoval e-shop www.pletemesi.cz. Moc děkuji.

Co se týče střihu, deka je naprosto jednoduchá a věřím, že ji zvládne každý začátečník. Začínáme volnějším řetízkem, pokračujeme jednou řadou dlouhých sloupků, a poté následuje vzoreček. Je to jednoduchá kombinace PDS – ŘO – PDS. Na začátku, nebo na konci řady háčkujeme jeden dlouhý sloupek navíc (záleží, co Vám více vyhovuje). Je to z důvodu pevnějšího okraje, který budeme následně obháčkovávat. Deka je pro holčičí verzi zakončena obloučkovým okrajem. Pro chlapeckou verzi bych volila okraj nezdobný. Tato deka má rozměr 96 cm x 68 cm.

Deka Dolce
Příze: YarnArt Dolce č. 785, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 5 klubíček růžová, 1 klubíčko bílá, zbytek černé příze a k ní volíme háčky
Háček: 8 a 7 mm (kdo hodně utahuje, bude potřebovat háček 9 mm)
Rozměry: 96 cm výška, 68 cm šířka
Jehla s velkým ouškem, cedulka nebo knoflík
Časový rozpočet: 6 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhé sloupky
PDS – polodlouhé sloupky
KS – krátký sloupek

Háčkujeme po řadách tam a zpět. Řadu začínáme náhradou “N”, tj. 2 ŘO za DS/PDS, 1 ŘO za KS. Řadu končíme DS do náhrady. Základy háčkování zde.

TIP: Novým klubíčkem začínáme ideálně na konci řady, nikoliv uprostřed. Zapošitím by se mohla změnit struktura vzoru!

Dolce, růžová, háček 8 mm
1. řada: uháčkujeme volný základní řetízek v délce 42 ŘO + 3 ŘO na otočení. Pokud utahujete, zkuste tzv. pružný řetízek, případně na první řadu vezměte o číslo větší háček. Pokud je to Vaše první setkání s žinylkou a nevidíte očka, zkuste si dát do každého pátého očka označovač pro lepší orientaci v další řadě.
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme DS, dále DS do každého očka. Na konci řady máme 43 sloupků včetně náhrady. Zde proužek měří 56 cm. Vzorem a olemem se rozměr změní. (43 DS)
3. řada: N za PDS, háček vedeme do sousedního očka a uháčkujeme PDS – ŘO – PDS, očko vynecháme. Vzorek opakujeme do konce řady, máme základ pro 21 sloupců. Řadu končíme PDS do náhrady.

4. řada: N za PDS, PDS k náhradě, vzor, tj. PDS-ŘO-PDS háčkujeme pod ŘO z předchozí řady. Opakujeme, na konci řady háčkujeme PDS do náhrady.
5. – 56. řada: opakujeme řadu 4.

Dolce, růžová, háček 7 mm
57. řada: N za DS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme DS, dále DS mezi vzor a DS pod ŘO, opakujeme, končíme DS do náhrady. Přízi neukončíme a pokračujeme lemem ve stejném směru, tj. lem začneme háčkovat podél nejdelší strany.

LEM, Dolce růžová, háček 7 mm (vyzkoušíme první řadu, pokud příliš utahujeme, vypářeme a ponecháme háček č. 8!)
1. řada: háčkujeme delší stranu, N za DS, 4 DS do rohu deky, dále na každou vodorovnou řadu uháčkujeme jeden DS (55), do rohu háčkujeme 5 DS, dále po kratší straně háčkujeme DS do každého očka, v rohu háčkujeme 5 DS, pokračujeme v háčkování delší strany, tj. 55 DS, v rohu háčkujeme 5 DS a po kratší straně háčkujeme DS do očka, končíme DS a PO.
2. – 3. řada: N za DS, do středu vějířku uháčkujeme 5 DS, očko přeskočíme a pokračujeme v háčkování DS do DS, končíme DS do vějířku a PO.

Pozn. V olemu není náhrada součástí vzorku!

OBLOUČKY, Dolce bílá, háček 8 mm
1. řada: N za DS, 5 DS do středu vějířku z předchozí řady, očko vynechat, KS, očko vynechat, +5 DS, dvě očka vynechat, KS, očko vynechat+, vzor mezi znaménky plus opakujeme. V rozích háčkujeme 5 DS do středu vějířku z předchozí řady, očko vynechat, KS a očko vynechat, poté následuje opakování vzoru. Pokud se nám okraj příliš vlní, vyměníme háček za č. 7 mm, pokud okraj příliš táhne, vyměníme háček za 9 mm.

MYŠKA, háček 5 mm, příze například akryl, 100g/180 m, černá
Myška se skládá z jedno většího (hlava) a dvou “nedodělaných” koleček (uši).

Hlava
1. řada: do magického kroužku háčkujeme N za PDS, 10 PDS, PO (11)
2. řada: N za PDS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme PDS, dále zdvojíme každé očko, PO (22)
3. řada: N za PDS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme PDS, dále schéma 2 PDS – 1 PDS, PO (33)
4. řada: N za PDS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme PDS, dále schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS, PO (41)

Ucho (háčkujeme 2x)
1. řada: do magického kroužku háčkujeme N za PDS, 10 PDS, PO (11)
2. řada: N za PDS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme PDS, dále zdvojíme každé očko, PO (22)
3. řada: N za PDS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme PDS, dále schéma 2 PDS – 1 PDS, posledních pět oček neháčkujeme, přízi ukončíme. Touto stranou přišíváme ucho k hlavě.

Dokončení
Volné konce deky nejdříve zapošijeme, poté konce zbavíme žinylky a zasukujeme. Spíše volně, používáním se deka bude různě napínat a konce by mohly praskat. Mrkněte na video, jak na zapravení konců žinylky zde. Deku dozdobíme například hlavou myšky nebo knoflíkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.