Jak Vám můžeme pomoci?
Obsah
< Všechna témata
Tisk

Jak vypočítat velikost základní placky pro baret

Základní placka je takový specifický háčkovací  žargon. Jedná se o kolečko = základ čepice, které háčkujeme buď od magického kroužku nebo od spojených ok do kroužku, kdy zpravidla v každé řadě přidáváme podle určitého schématu a háčkováním po řadách se nám kolečko pravidelně rozšiřuje a vzniká placka. V okamžiku, kdy přestaneme s přidáváním a pokračujeme v háčkování po řadách, se nám začnou zvedat okraje placky a postupně s přibývajícími řadami vzniká čepice. Počet řad rozšiřování nám určuje velikost základní placky. Jakmile placka dosáhne požadovaného průměru, přestaneme přidávat a tím docílíme požadované velikosti čepice.

Základní placka na baret musí být opravdu velká. Je to z toho důvodu, že jakmile dosáhneme velké základní placky, prudce sháčkujeme a tím nám vznikne typický baretový “zlom”. Díky postupnému sháčkování pak změříme vnitřní část baretu a jakmile dosáhneme průměru základní placky klasické čepice (pro obvod 60 cm by to bylo cca 19,1 cm), již nesháčkováváme, ale pokračujeme v háčkování po řadách.

Jak spočítat průměr placky u baretu? Použijeme kouzelné matematické číslo PÍ, tj. 3.14, ale pozor, tentokrát budeme “čarovat” s obvodem hlavy. 

VZOREČEK

Obvod hlavy vydělíme číslem dva. Tuto polovinu přičteme k obvodu hlavy, a to celé číslo vydělíme číslem Pí 3,14, což se rovná průměru základní placky baretu. Například obvod hlavy máme 60 cm : 2 = 30 cm. 60 cm + 30 cm = 90 cm : 3.14 = 28,6 cm průměr základní placky.

Placku měříme buď v okamžiku, kdy se nám okraje baretu již stáčí nahoru, tj. již jsme jednu nebo dvě řady háčkovali bez přidávání, NEBO od průměru placky odečteme cca jeden centimetr, tj. pro obvod hlavy 60 cm háčkujeme na průměr placky cca 27,6 cm.

Hezký tvořivý den všem

Katka

Youtube kanál

Vyhledávání

Rubriky

The newest articles

Sponsored weblinks

MojeGalanterka

Neposlušné Klubíčko