Háčkujeme online: vzor 46

20.2.2022

Dnes mrkneme na vzoreček č. 46 z knížky Pleteme a háčkujeme z roku 1971. Věřím, že budete okouzleni jako já.

Publikaci Pleteme a háčkujeme na zimu i na léto od paní Ludmily Peškové jsem pořídila nedávno v antikvariátu. Kniha byla vydána v roce 1971 a obsahuje čtyři části. Každá část se věnuje vzorům pletení a háčkování (i tuniské) na danou sezónu, tj. jaro, léto, podzim a zima. Vzory mají psaný text a černobílou fotografii výsledku. U pletení nákresy jsou, avšak u háčkování nikoliv. Rozhodla jsem se, že  ke psaným vzorům, které mě zaujmou, zpracuji grafické nákresy a především ukončování a začátky řad. Vzory si společně uháčkujeme online v dalších vysíláních, a pak je zpětně doplním v lepší video kvalitě.

Dnes vyzkoušíme jednoduchý vzoreček č. 46 z uvedené knihy. Vyzkoušela jsem Himalaya Everyday a háček č. 5 (pořídíte na MojeGalanterka.cz) a dále Himalaya Himagurumi a háček č. 3 (pořídíte na PrimaPrize.cz). Vzoreček se v psané formě může zdát komplikovaný, jelikož se opakují čtyři řady. Opak je pravdou. Naprosto jednoduchá záležitost, která sluší jak tenčí, tak silnější přízi. Vzoreček bude super na svetříky, šátky a plédy, případně čepice háčkované od lemu. Je to jarní vzdušný vzoreček a pokud budete háčkovat řadu 3-4 jednou barvou a 5-6 druhou barvou, povýšíte vzorek do další úrovně. Pro začátek vzoru potřebujeme počet ok dělitelný 6+2 oka +2/3 oka jako náhrada za první dlouhý sloupek na otočení (počet oček náhrady je podle vlastního utahování). Náhrada je zahrnuta v součtu sloupků.

Zvolíme přízi a k ní vhodný háček podle vlastního utahování. Nákres naleznete pod textem.

Použité sloupky:
ŘO – řetízkové očko
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

VZOR č. 46
1. řada: 18 řetízkových oček + 2 očka + 3 očka na otočení jako náhrada za první DS. Pokud budete začínat klasický projekt, doporučuji pružný řetízek.
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme DS. Dále DS do každého očka do konce řady. (21) Otočíme.

3. řada: 3 ŘO jako náhrada za první DS, +DS do následujícího očka, 3 ŘO, dva sloupky přeskočíme, KS-3ŘO-KS do jednoho očka, 3 ŘO a dva sloupky přeskočíme+  Opakujeme vzor do konce řady. Vznikne základ pro tři sloupce vzoru. Řadu končíme DS do DS a DS do třetího očka náhrady z předchozí řady. Otočíme.
4. řada: 3 ŘO jako náhrada za první DS, +DS do DS, vějířek z 5-ti DS pod ŘO mezi KS z předchozí řady+ Opakujeme vzor do konce řady. Řadu končíme DS do DS a DS do třetího očka náhrady z předchozí řady. Otočíme.

5. řada: ŘO jako náhrada za první KS, +KS do DS, 2 ŘO, KS do prostředního DS z vějířku, 2 ŘO+ Opakujeme vzor do konce řady. Řadu končíme KS do DS a KS do třetího očka náhrady z předchozí řady. Otočíme.
6. řada: 3 ŘO jak onáhrada za první DS, +DS do KS, 2 DS pod ŘO+ Opakujeme vzor do konce řady. Řadu končíme DS do KS a DS do očka náhrady z předchozí řady. (21)

Pozn. V šesté řadě si zkontrolujeme, že máme stejný počet sloupků jako ve druhé řadě.

Opakujeme řady 3-6. 

Ať se vzoreček podaří.

Pohodový den všem

Katka

Háčkujeme vzor č. 46 VIDEO POSTUP

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.