Homelešanka a nákrčník Dolphin ombre efekt

9.11.2017

“Nemáte návod na homelesku z Dolphin?”
“Bude pasovat návod z dvojité bambusové homelesky?”
“Nebudete natáčet nový videonávod na homelesku z té ňuňací příze?”

Denně dostávám dva-tři dotazy na homelesku z Dolphin/Dolce/Bambi. Osobně nejsem zastáncem homelesky z žinylkové příze zkrátka proto, že se mi tak nějak vnitřně zdá, že tyto dva typy k sobě úplně nejdou, ale stop předsudkům, zkusila jsem za Vás. Jen místo homelesky jsem vytvořila klasickou homelešanku, především proto, abych vyřešila zadní jakoby nařasení čepice, a aby čepula plnila zimní funkci, tj. kryla pohodlně ouška a nepadala do očí. Vzhledem k hutnosti příze je také potřeba zvolit správný vzorek a velikost háčku, ať místo čepice nemáte buď prkno, které prostě nepřepadne, nebo naopak plandací připláclou záležitost. Vyzkoušela jsem krátké sloupky, polosloupky do mezer, reliéfní sloupky, propíchnuté polosloupky, ale nejvíce se mi osvědčilo střídání řad polosloupků do mezer a polosloupků za zadní nitku háčkem 6.5. Vrchní část čepice se tím pádem lehce provzdušní a je měkoučká. Kolem uší a čela jsem už tvořila klasickou homelešanku, tj. krátké sloupky a polosloupky šestkou háčkem s vynecháním oček na zátylku. Tím pádem čepička přepadne a tam kde nejvíce potřebujeme teploučko máme co nejhustší vzorek. Ombre efektu dosáhnete kombinací melírové příze Dolphin a dalších dvou barev, které se vyskytují v melíru.

Homelešanku jsem zkusila pro velikost 47-49 cm a zatím nepředpokládám, že bych tvořila ať už video nebo jiné velikosti. Tak se do ní pustíme, ať nám zima neuteče.

Homelešanka Dolphin Ombre
Velikost: 47-49 cm, délka 24-25 cm
Příze: Vlnap Bambi 88222 vínová, Dolce bílá 741 a Himalaya Dolphin Baby Colors 80414, spotřeba jedno klubíčko od barvy, zakoupíte zde
Háček: číslo 6,5 mm, 6 mm a 5.5 mm
Označovač nebo kousek příze
Na dozdobení knoflík
Hodinový rozpočet: cca 2-3 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PR KS – přední reliéfní KS
PDS – polodlouhý sloupek

Začínáme tzv. N = náhradou, tj. 1 ŘO = KS/1 volné ŘO = PDS. Čepička je od druhé řady háčkovaná dokola, lem je háčkován tam a zpět, na začátku řady je náhrada volné ŘO za PDS.

Bílá, háček číslo 6.5 mm
1. řada: 9 PDS do magického kroužku, PO
2. řada: 2 PDS do každého PDS z předchozí řady (18 PDS), do posledního očka vložíme označovač, uděláme KS, který se započítává do součtu řady následující a háčkujeme dokola
3. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS (27 PDS)
4. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS, (36)
5. řada: háčkujeme PDS POUZE do zadní nitky, tj. když se podíváme na očko, tvoří jakoby kávové zrnko, při háčkování PDS propíchneme háček skrz nitku, která je od nás dál. POZOR u PDS svádí nabírat druhou a tzv. třetí nitku, pokud byste háčkovali druhou a třetí nitku, čepička se zhutní a bude mít problém přepadnout, u jednobarevné příze se zadní nitka hledá dobře, je potřeba si dávat pozor u příze melírované
6. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS (45), háčkujeme PDS do mezer
7. řada: háčkujeme PDS za zadní nitku (45)

Melírová barva 
8. řada: PDS do mezer (45)
9. řada: háčkujeme PDS za zadní nitku (45)
10. řada: PDS do mezer (45)
11. řada: háčkujeme PDS za zadní nitku (45)
12. řada: PDS do mezer (45)
13. řada: háčkujeme PDS za zadní nitku (45)
14. řada: PDS do mezer (45)

Vínová barva, háček 6 mm
15. řada: háčkujeme PDS za zadní nitku (45)
16. řada: háčkujeme PDS do mezer (45), předposlední bude KS a poslední bude PO do čepičky, odtud budeme háčkovat LEM

LEM
17. řada: N za PDS, 6 PDS, 24 KS, 7 PDS, otočíme (na čepičce zůstane 7 oček, které nebudeme háčkovat)
18. řada: N za PDS, 6 PDS, 24 KS, 7 PDS, otočíme
19. řada: N za PDS, 6 PDS, 24 KS, 7 PDS, otočíme
20. řada: N za KS, 37 KS
21. řada: háček 5.5 mm, N za KS, 37 ZR KS a dále pokračujeme KS a olemujeme zátylek čepičky

Čepici jsem doplnila nákrčníkem. Ten jsem začala 6.5 háčkem na 50 ŘO, první tři řady jsem uháčkovala tam a zpět PDS do mezer, poté je nákrčník spojen do kruhu (jen 40 oček, zbývajících deset tvoří zapínání na knoflík) a celkem má 15 řad. Kvůli ombre efektu jsem háčkovala pět řad od každé barvy. Vše jsou PDS do mezer.

Dokončení

Volné konce zapravíme tak, že očistíme přízi od žinylky  a nitky spojíme s nejbližším sousedním volným koncem na dva suky. Šňůrky jsou tvořeny copánky upletené ze stejné příze. Ustřihneme přízi cca 80 cm dlouhou, cca 5 ks pro jednu pletenou šňůrku. Připevníme v rozích lemu a zapleteme do pletýnky. Přišijeme cedulku.

Návod prosím používejte k výrobě výrobků pro vlastní potřebu. Návod je pro Vás zdarma, avšak netýká se prodeje. Pro prodej výrobků dle tohoto návodu mne prosím kontaktujte (souhlas ohledně Autorského zákona a upřímně bych nerada, aby někdo profitoval na mých nápadech :-)). Pokud se Vám návod líbí, prosím volně sdílejte na sociálních sítích, ať může háčkovat více lidiček.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.

Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.

Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.