Jak na velikosti čepiček Dolphin Baby a Dolce

18.10.2017

“Prosím, jak zvětším ušanku Dolphin Baby se sovičkou?”

“Super návod, ale jak na větší velikost, klasická placka mi nevychází?”

S nadcházející sezónou a Dolphin mánií dostávám denně dva tři dotazy, jak na větší-menší velikost.

Dnes se s Vámi tedy podělím o svou převodníkovou tabulku, jelikož jak jste si sami všimli, základní placka (obvod hlavy děleno 3.14) u této příze úplně nesedí.

Dříve než se k tabulce dostanu bych ráda přidala pár užitečných tipů:

  • Dolphin a Dolce není ani Vlnap Bambi ani Kartopu Yumurcak . Když mrknete na etiketu, tak zjistíte, že tyto příze mají jiný návin. Ač se to tak na první pohled možná nejeví, Bambi má méně metrů na 100 g, tudíž je hutnější a tedy vyžaduje, tedy alespoň u mne, větší háček (používám 6.5). Z tohoto důvodu níže uvedená tabulka nebude odpovídat a i návody na stránce si musíte uzpůsobit zvolené přízi a háčku.
  • Norské vzorečky vyžadují kombinaci s krátkými sloupky nebo jsou čepičky háčkovány pouze krátkými sloupky. Tyto čepičky jsou hutné, méně pružné, více hřejí, ale potřebují tím pádem i více oček. Takže níže uvedená tabulka Vám ke stanovení velikosti čepičky s norským vzorem bohužel také nepomůže.
  • Rozdíl v hutnosti v rámci jedné značky. Ano ač je to k nevíře, v rámci Dolphin i Dolce se setkáte s tím, že máte stejnou značku, ale z jedné barvičky uděláte řad 11 a máte požadovanou délku, z druhé barvičky deset a jedenáctá řada by byla tak nějak navíc. Z tohoto důvodu v tabulce uvádím orientační délku čepule, nikoliv konečný počet řad. Je potřeba ještě podotknout, že uvedená délka platí POUZE pro zimní čepičky, letní by byly příliš dlouhé.
  • “Placka se mi vlní” nebo “To není čepička, to je helma”. Pokud to není záměr v návodu (vlnící placka udělá jakoby nařasenou špičku, efekt, jako byste háčkovala zespodu nahoru obdélník, který potom sešijete a ve špici stáhnete přízí, typ helmy čepičky se hodí například na pilotkovou čepičku), není nic lehčího než prokládat řady. Já mám spočítáno na své utahování, háček 6 a PDS do mezer, že mi stačí do magického kroužku 9 PDS. Pokud dělám osmičkou háčkem například z Joyfull, devět PDS je taktak, pokud už ale háčkuji devítkou háčkem, více než 8 PDS nedělám. Pokud však začínáte čepičku na dlouhé sloupky nebo krátké sloupky, je to opět rozdíl. Za předpokladu, že utahujeme stejně, doporučuji startovací schéma 9 PDS – 18 PDS – 27 PDS – 36 PDS – 36 PDS – 45/48 PDS (tady záleží, jak velikou čepičku plánujete, 48 pro případ, že budete ještě zvětšovat) – 45/48 PDS – poté zvětšujte na potřebnou velikost zdvojením např. šestého – sedmého – osmého apod. PDS. Tímto zabráníte vlnění případně helmovatění čepičky.
  • “Potřebovala bych upravit velikost na 2,5 roku.” Tak tady Vám bohužel neporadím. Jsou dítka, která mají 49 cm a dítka, co mají 55 cm a to je už na zimní čepičce dost znát. Pokud nevíte přesnou velikost, můžete to risknout a vyrobit na nějaký zlatý střed, anebo zahájit špionskou akci a nenápadně se maminky zeptat.

VAROVÁNÍ. Údaje v této tabulce NEJSOU DOGMA a budou Vám odpovídat za předpokladu, že použijete přízi Dolphin Baby/Dolce, háček 6, utahujete stejně jako já 🙂 a budete háčkovat PDS do mezer. 

 

Děkuji, že jste dočetli až sem. Ať se Vám dílko podaří a v čepičkách děláte parádu.

Hezký háčkovací den Vám přeje

Kačka

 

 

 

 

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.