Jarní miminkovská Clipper

2.12.2018

Už víte v čem vyrazí Váš drobeček na jaře na procházku? No přeci v čepičce Clipper.

Příze Clipper české firmy Chemlonka Ariadne je vyrobena ze 100% bavlny barvené indigem. Příze pro Clipper je dovážena z Velké Británie v přírodním stavu, modrý nádech dodává až český výrobce, a v klubíčku 50 gramů naleznete 170 metrů. Pro naši jarní čepičku jsem přízi zdvojila a použila háček 5 mm. Na letní čepulky zkuste háček trojku v jednoduchém provedení. Krásně vynikne s bílou jak v holčičím tak chlapeckém provedení. Holt riflová je riflová.

Háčkovala jsem propichovaná véčka – taková malá alternace populárního vzorečku. Díky propichování vzorku je čepička hutnější, tj. nemá tolik mezer, navíc kolem oušek jsou krátké sloupky pro lepší teplotní komfort. Pokud máte i tak strach, že by čepička při výkyvech jarních teplot nedostačovala, tak můžete podvléci nějakou jinou bavlněnou tenkou čepulku.

Na štítku příze a webové stránce výrobce se dočtete, že příze může pouštět modrou barvičku. Ovšem sám výrobce mne ubezpečil, že momentálně používají k barvení novou metodu, takže příze již nepouští. A pozor – jedná se o bavlnu, takže nezapomeňte, že čepička určitě povolí. Z tohoto důvodu používáme na olemy menší háček.

No a my se do ní můžeme směle pustit.

Čepička Clipper, obvod 37-38 cm
Příze: Ariadne Clipper, dvě klubíčka, zakoupíte na  www.chemlonka.cz
Háček: 5 mm a 4 mm na lem, případně 3.5 mm

Označovač nebo kousek příze, jehla a nit
Na dozdobení knoflík nebo štítek
Hodinový rozpočet: cca 2 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
PR KS – přední reliéfní krátký sloupek (případně zadní, pokud budete začínat olem v jiném směru)

První dvě řady a lem čepice začínáme náhradou „N“, tj. první očko v řadě děláme 1 ŘO za KS a 1 volné ŘO za PDS, a končíme PO.
Od třetí řady po lem čepice háčkujeme dokola.

Clipper háček 6 mm
1. řada: 10 PDS do MK, PO
2. řada: N, zdvojíme každý PDS, tj. 20 PDS, PO
3. řada: N, do stejného místa PDS, ŘO, klasická véčka – nahodíme přízi na háček, vedeme háček do očka, vytáhneme přízi na háčku, nahodíme, vedeme háček do druhého očka, vytáhneme přízi na háčku, s nahozením stáhneme vše do jednoho očka, uděláme ŘO. následující véčko začíná v místě, kde předchozí končí. “Véčka” v této řadě háčkujeme ve schématu 3-1, tj. tři véčka, která začínají ve stejném očku, jako končí předchozí véčko, poté vynecháme jakoby jednu nitku, tj. jedno véčko bude začínat v novém očku, opakujeme, poslední jsou 4 véčka po sobě jdoucí, při přechodu do další řady dáme do posledního očka označovač nebo kousek příze, pokračujeme plynule do další řady (16 véčkových sloupců)
4. řada: propichovaná véčka háčkujeme tak, že nahodíme na PDS, vedeme háček do předchozí řady do středu véčka, vytáhneme přízi na háček, nahodíme, vedeme háček do středu véčka z předchozí řady a s nahozením spojíme do jednoho očka, uděláme jedno ŘO. (klasická véčka vedeme pod ŘO z předchozí řady, zde vedeme véčka do véček z předchozí řady). V této řadě máme schéma 2-1, tj. uděláme dvě propichovaná véčka, a poté následuje rozšíření ve vzorku, ke kterému využijeme ŘO z předchozí řady, tj. jedno véčko začíná propíchnutím véčka v předchozí řadě a končí pod ŘO a druhé véčko začíná pod ŘO a končí v propíchnutém véčku z předchozí řady. DOPORUČUJI SHLÉDNOUT VIDEO!!
5. řada: háčkujeme propíchnutá véčka dokola čepičky, průměr 11 cm
6. řada: rozšiřujeme ve vzorku ve schématu véčko-véčko-véčko – 2 véčka, opakujeme (30/31 véček),
7. řada – 13. řada: háčkujeme propíchnutá véčka dokola čepičky, máme 30/31 véček

Háček 4 mm
14. řada: háčkujeme propichovaná véčka dokola, máme 30/31 véček, hloubka 11 cm
15. řada: háčkujeme KS dokola, máme 60/62 KS

LEM, háček 4 mm
16. – 18. řada: háčkujeme 11 PDS, 24 KS, 11 PDS, otočíme a háčkujeme zpět. Na zátylku neháčkujeme 14 oček.
19. řada: háčkujeme KS tam a zpět
20. řada: obháčkujeme přední část čepice PRKS, boky klapiček 4 PDS, zátylek 14 KS. Přízi neukončíme, necháme ji dostatečně dlouhou a zapleteme do copánku při pletení šňůrek.

UŠI, háček 4 mm
1. řada: 1 KS, 7 PDS do jednoho místa, 1 KS, PO, otočíme, háčkujeme zpět
2. řada: do první mezery uděláme PDS, každou mezeru zdvojíme, končíme PO do čepice, otočíme, háčkujeme zpět
3. řada: 1 KS do každého očka dokola ouška, ouško se dotvaruje, zbytek dotvoříme volným koncem

ŠŇŮRKY A DOKONČENÍ
7xpříze cca 80 cm dlouhá, přepůlíme, prostrčíme v místech, kde jsou rohy klapiček u uší, uděláme liščí smyčku a zapleteme copánek, zopakujeme na druhé straně. Zapošijeme volné konce, dozdobíme knoflíkem nebo cedulkou. Případně naháčkujeme ouška.

Návod je chráněný autorským zákonem a je určen pro háčkování pouze pro vlastní potřebu. Pro komerční využití mne prosím kontaktujte. Zneužití návodu pro komerční účely bez souhlasu autora je v rozporu s autorským zákonem.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

 

You Might Also Like

4 Comments

 • Reply Marta K. 13.10.2021 at 10:20

  Dobrý den,

  velice se mi zalíbila tato jarní miminkovská čepička a ráda bych pro svého synka také jednu uháčovala. Bohužel se mi už nikde nedaří sehnat zmiňovanou bavlněnou přízi Clipper od Chemlonka Ariadne. Proto jsem Vás chtěla poprosit, jestli byste mi neporadila alternativní druh příze, který bych k uháčkování této čepičky mohla použít?
  A protože jsem teprve začátečník, chtěla jsem se zeptat ještě na jednu věc: Pokud potřebuji čepičku uháčkovat ve větší velikosti, tj. na obvod hlavičky 42 cm, kde a o kolik je potřeba čepičku rozšířit?

  Předem mockrát děkuji za odpověď.

  Marta K.

  • Reply Krampolinka 14.10.2021 at 6:02

   Dobrý den, podobný návin má Alize Bella nebo YarnArt Ideal. Co se týče zvětšení, musíte si udělat kontrolní vzorek a podle toho, kolik sloupků máte v 10 cm upravit přidávání a rozšiřování. Bohužel více neporadím. Každá utahujeme jinak a musíte zkoušet. Uvedenou velikost jsem netvořila.

 • Reply Chemlonka Ariadne: exkurze do ráje · Háčkování návody Krampolinka 26.9.2022 at 6:58

  […] a vyrobte si čepičku Clipper, čepičku Medvídkovou, homelesku Paola nebo pytlík na potraviny z příze […]

 • Reply Háčkované srdce Chemlonka - www.krampolinka.cz 18.12.2023 at 15:33

  […] Čepička pro miminka Clipper, video návod zde […]

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.