Kšiltovka Camilla

5.5.2020

Kšiltovka je praktickou čepičkou do letních dnů. Dnes si z novinkové barvičky příze VlnaHep Camilla uháčkujeme jednoduchou a rychlou kšiltovku pro miminko.

VlnaHep Camilla českého výrobce se prodává v 50 gramovém klubíčku s návinem 125 metrů a ve složení 100% mercerovaná bavlna. Camilla má český atest TZÚ a je tedy vhodná pro miminka do tří let. Camilla je oblíbenou stálicí na našem trhu a stále se rozšiřující barevnice doslova láká k nákupu. Také jsem neodolala a pár novinkových barviček pořídila na www.mojegalanterka.cz do “zásoby” a na jaro-letní tvoření. Novinkové barvičky včetně čísel naleznete pod článkem.

Dnes si spolu uháčkujeme rychlou kšiltovku pro miminko.

Kšiltovka je háčkovaná od magického kroužku a čtverkou háčkem. Vzoreček je velice jednoduchý, jsou to pouze dlouhé sloupky a díky čtverce háčku je čepička krásně měkoučká. Vychytávkou je kšilt a ve videu si ukážeme jak na něj. Tento je háčkovaný ze dvojité příze a malým háčkem, takže krásně drží i bez škrobení. Navíc jsem vyzkoušela jak šest tak sedm řad a stále krásně drží. Pro kšilt jsem přidávala ve druhé řadě ve schématu 2 KS – 1 KS, v následující řadě bez přidávání, a poté jsem zopakovala stejné schéma 2 KS – 1 KS. Pokud by se někomu kšilt ještě v páté řadě vlnil, je potřeba poslední přidávání upravit, případně vynechat.

Pokud se Vám kšilt vlní, utahujete méně než já a je potřeba přidávat méně. Řada kšiltu končí PO jakoby o očko dříve a pomocí PO se v následující řadě opět posouváme, takže se postupně na okraji po očku ubírá. Zarovnání kšiltu a olemování kšiltovky je pomocí krátkých sloupků.

Žádná věda že? Tak se do ní pustíme, o víkendu má být sluníčko, tak ať můžete vyrazit na prochajdu a miminku nesvítí do očiček.

Kšiltovka Camilla
Příze: VlnaHep Camilla rezavá číslo 8201, zelenkavá 8134, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz
Spotřeba: jedno klubíčko na kšiltovku této velikosti a zůstane
Háček: 4 mm na kšiltovku, 2 mm na kšilt
Rozměry: obvod 36-37 cm (3.8 kg), délka čepičky před háčkováním kšiltu je 10.5 cm, hotová kšiltovka 12 cm,  kšilt 3.5 cm, šířka 17.5 cm
Jehla s velkým ouškem, knoflík nebo štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 1,5 hodiny – nejdéle trvá kšilt
Pro začátečníky (doporučuji vytisknout návod a pustit si video)

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
DS2 – dva sháčkované DS do jednoho očka
ZR KS – zadní reliéfní krátký sloupek – vytvoří zajímavý ozdobný lem na kšiltem
KS – krátký sloupek
KS ZN – krátký sloupek za zadní nitku
KS PN – krátký sloupek za přední nitku

Kšiltovku háčkujeme od MK po řadách. Řadu ukončíme PO a začínáme náhradou N, tj. první sloupek v řadě, tj. 2 ŘO za DS, 1 ŘO za KS. Náhrada od třetí řady není součástí vzorku. Kšilt háčkujeme po řadách tam a zpět, v každé řadě na obou stranách ubereme v každé řadě očko. Posunujeme se pomocí pevných ok.

Kšiltovka, Camilla, háček 4 mm
1. řada: N za DS, 9 DS do MK, spojíme PO (10 DS).
2. řada: N za DS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme DS, dále zdvojíme každé očko pomocí DS, opakujeme, končíme PO (20 DS).
3. řada: N za DS, ŘO, háček vedeme do prvního očka a uháčkujeme 1/2 DS, háček vedeme do stejného očka a uháčkujeme 1/2 druhého DS, s nahozením sháčkujeme dva DS dohromady (tj. DS2), ŘO. Do každého očka v řadě háčkujeme DS2 a ŘO, končíme PO (20 DS2).

4. řada: N za DS, ŘO, háček vedeme pod ŘO z předchozí řady a uháčkujeme DS2, ŘO, háček vedeme pod další očko a háčkujeme DS2, ŘO, háček vedeme pod další očko a rozšíříme ve vzoru, tj. pod toto očko uháčkujeme DS2 a ŘO a ještě jednou DS2 a ŘO. Schéma v této řadě je tedy 1-1-2, 1-1-2, 1-2, 1-1-2, 1-2, 1-1-2, 1-1-2, 1 +1 DS2 a ŘO pod poslední ŘO jakoby vedle náhrady, končíme PO (28 DS2)

5. – 9. řada: N za DS, háčkujeme DS2 pod ŘO. Pro rovný šev háček vedeme jednou pod ŘO hned k náhradě a v následující řadě až pod následující ŘO. Počítáme a počet nás navede, kam háčkovat poslední DS2. Řadu končíme PO (28 DS2).
10. řada: N za KS, háčkujeme jeden KS pod ŘO a jeden KS do očka. Opakujeme do konce řady. Máme 58 KS.

Pozn. Pokud potřebujeme větší velikost, rozšíříme v řadě pět a případně šest a přidáme počet řad. Kšiltovka je však kratší, ouška vyloženě nekryje, takže čepičku háčkujeme spíše méně hlubokou. Pro šev na boku pokračujeme v háčkování bez ukončení příze. Pro šev na zátylku přízi ukončíme a posuneme šev na zadní střed. Navážeme přízi pro kšilt v přední části. Kšilt v první řadě tvoří 22 oček.

KŠILT, Camilla, 4 mm, zdvojíme přízi, tj. jedno vlákno zprostřed klubíčka a druhé vlákno vně klubíčka
1. řada: N za KS, 21 x ZRKS, otočíme, háčkujeme zpět, vyměníme háček.

KŠILT, Camilla, 2 mm, zdvojená příze
2. řada: PO, háček vedeme do následujícího očka a uháčkujeme KS, dále schéma 2 KS – 1 KS, opakujeme. Na konci řady končíme PO do očka, otočíme.
3. řada: pomocí PO se posuneme o jedno očko, dále háček vedeme za přední nitku KS a uháčkujeme KS, dále KS za přední nitku, končíme PO, otočíme.

4. řada: pomocí PO se posuneme o jedno očko, dále háček vedeme za zadní nitku KS a uháčkujeme KS, dále schéma 2 KS – 1 KS za zadní nitku, končíme PO, otočíme.
5. řada: pomocí PO se posuneme o jedno očko, dále háček vedeme za přední nitku KS a uháčkujeme KS, dále KS za přední nitku, končíme PO, otočíme.
6. řada: pomocí PO se posuneme o jedno očko, dále háček vedeme za zadní nitku KS a uháčkujeme KS, dále KS za zadní nitku, končíme PO, otočíme.
7. řada: pomocí PO se posuneme o jedno očko, dále háček vedeme do KS a háčkujeme KS do KS. Na konci řady pokračujeme v olemu boku kšiltu.

OLEM kšiltovky, Camilla, 2 mm háček na boční části kšiltu, 4 mm háček na olem kšiltovky, zdvojená příze
8. řada: na boční části střídáme KS a 2 KS do vykrojené části vzniklé ubíráním. Dále přejdeme na olemování kšiltovky, vyměníme háček za 4 mm a stále háčkujeme zdvojenou přízí dokola kšiltovky. Při přechodu na druhou stranu boku kšiltu vyměníme háček za menší a pokračujeme v olemu kšiltu ve schématu 2 KS – 1 KS. Končíme PO a PO na boční hraně kšiltu (přední část již neháčkujeme).

Dokončení
Volný konec zapošijeme, kšiltovku dozdobíme knoflíkem nebo látkovou cedulkou.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

 

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Lucka Kos 4.4.2021 at 22:35

    Dobrý den,
    Můžu se zeptat, kolik cm kolečko měří po 4. řadě po přidání DS2? Háčkuji přízí Baby Cotton od Yarnart – přišlo mi, že jsou si tloušťkově s Camillou podobné, háčkem č.4, jenomže mi to teď ve 4. řadě přijde nějaké až moc malé… Kolik cm to má mít v této fázi, prosím?

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.