Kulich Dolce Neon

1.1.2020

Na tento kulíšek jsem použila nové barvičky. Nejdříve vínovou, ale ta by byla ve videu špatně vidět, tak jsem zvolila další novou barvičku YarnArt Dolce neonově zelenou.

Příze nám věnoval e-shop BezvaPleteni.cz, výhradní dovozce YarnArt do České Republiky. Rozbalování balíčku s novými barvičkami YarnArt Dolce můžete shlédnout zde a zde. Dolce je 100% polyester v návinu 120 metrů ve 100 gramovém klubíčku má český atest TZÚ, tj. je vhodná pro děti do tří let. Ačkoliv ji mám ráda a malá v ní odchodila asi dvě sezóny, čepice může mást svou hutností. Zahřeje, ale také profoukne, takže je super pod kapuci, do fusaku. Ideálně je však podšitá termocoolem, stačí kolem oušek. V tom případě jen nezapomeňte čepici udělat krapínek větší. No a my se do kulíšku pustíme.

Kulíšek Dolce Neon
Příze: YarnArt Dolce, 1 klubíčko, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: klubíčko a kousek ze druhého, neon zelená 787, neon růžová 785, vínová 780, oranžová 778, světle šedá 776
Háček: 6 mm, 5 mm na lem
Rozměry: kulíšek obvod 49-50 cm, volně rozložená 21.5 cm šířka, 17.5 cm výška
Jehla s velkým ouškem, cedulka nebo knoflík, bambule (na vínovém kulíšku je bambule háčkovaná z YarnArt Rumba)
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek

Háčkujeme po řadách, řada končí PO a začíná náhradou N, tj. první sloupek v řadě, tj. 2 ŘO za PDS. Základy háčkování zde.

Kulíšek, Dolce, háček 6 mm
1. řada: N za PDS, 9 PDS do MK, spojíme PO (10)
2. řada: N za PDS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme PDS, dále zdvojíme každé očko, PO (20)
3. řada: N za PDS, vzorek 3xnahozený PRPDS a PDS, střídáme v následujícím schématu: N, 3xnahozený PRPDS a PDS hned k reliéfnímu sloupku, 3xnahozený PRPDS a PDS do následujícího očka, toto schéma opakujeme a na konci řady končíme 3xnahozený PRPDS a PDS hned k reliéfnímu sloupku a od této řady náhrada není součástí vzorku, PO (máme základ pro 13 sloupců).

Pro větší velikost máte dvě možnosti. Buď přidáte řadu obyčejných PDS ve schématu 2-1, a poté rozpočítáte 30 ok na potřebný počet sloupců, nebo ponecháte řadu 3 tak jak je a budete postupně rozšiřovat v PDS. V tomto vzoru se střídá 3xnahozený PRPDS a 3 PDS, vy budete pro rozšíření mít 3xnahozený PRPDS a 4 PDS. Princip přidávání v PDS je stejný jako dále v tomto návodu, tj. NE v  jedné řadě, ale ve dvou. Nezapomeňte ale čepici háčkovat delší.

Pro menší velikost stačí řadu 3 rozpočítat ne méně sloupců. Nezapomeňte ubrat řady, aby čepice nebyla příliš dlouhá.

4. řada: N za PDS, háčkujeme 3xnahozený PRPDS kolem PRPDS z předchozí řady a PDS z předchozí řady rozšíříme na 2 PDS, tj. střídáme 3xnahozený PRPDS a 2 PDS, opakujeme, končíme PO
5. řada: N za PDS, háčkujeme 3xnahozený PRPDS kolem PRPDS z předchozí řady a jednou háčkujeme 2 PDS a po druhé rozšíříme na 3 PDS, máme tedy schéma 3xnahozený PRPDS a 2 PDS, 3xnahozený PRPDS a 3 PDS, opakujeme, končíme PO
6. řada: N za PDS, háčkujeme 3xnahozený PRPDS kolem PRPDS z předchozí řady a tam, kde máme pouze 2 PDS rozšíříme na 3 PDS, máme tedy schéma 3xnahozený PRPDS a 3 PDS, opakujeme, končíme PO
7. – 11. řada: N za PDS, háčkujeme vzor 3xnahozený PRPDS a 3 PDS, opakujeme, končíme PO (52 oček)

LEM, Dolce, háček 6 mm
12. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS, opakujeme, končíme PO

LEM, Dolce, háček 5 mm
13. – 15. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS, opakujeme, končíme PO, v poslední řadě přízi ukončíme.

Pozn. pro střídání barev začínáme barvou, co je na kulichu, dále barva 2, barva na kulichu a končíme barvou 2. Díky reliéfním sloupkům vznikne zajímavý vzor.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, dozdobíme štítkem, knoflíkem a našijeme bambuli. Jak na zapravení konců žinylkových přízí naleznete zde.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Jana Janoušková 12.2.2023 at 11:09

  Dobrý den, moc ráda háčkuji s Vámi, máte to hodně přehledné, krásně popisujete, ale moc by mi pomohlo, kdyby jste občas práci změřila. A taky mě napadlo, že by bylo fajn kdyby se ukazovalo jakou háčkujete řadu….Děkuji moc za super návody….Jana

  • Reply Krampolinka 12.2.2023 at 20:41

   Dekuji za zpet vazbu a tipy. Toto je video z roku 2016, kdy jsem se vse ucila. Novejsi videa uz jsou prehlednejsi rekla bych 🙂

  Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.