Kulich Dream

8.12.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme teplý kulich z merina. Budeme háčkovat z příze Vlna Hep Dream.

Vlna Hep Dream je klubíčko 50g s návinem 125m a jedná se o jemné 100% merino. Letos se řada rozrostla o nové barvičky, takže věřím, že si vyberete. Dream je vhodná od svetříků přes rukavice, šály, tunely až po deky do kočárků. Společně jsme si vyrobili svetřík Dream pro miminka, video návod zde. Dnes si společně vyrobíme háčkovaný kulich. Budeme háčkovat z nových barev.

Nové barvy Vlna Hep Dream jsme si ukázali v Povídání u klubíčka č. 68 a více si můžete přečíst v článku o novinkách Vlna Hep zde.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče střihu čepice, začneme háčkovat do pružného řetízku rovnou tělo čepice. Směrem nahoru v posledních řadách budeme mírně ujímat, aby pod bambulí nebylo zbytečně moc nařaseného materiálu. Kulich se totiž po doháčkování stáhne, sešije a dozdobí bambulí. Nakonec obháčkujeme spodní lem. Merino celkově pruží, takže je čepice variabilní. Návod je zpracovaný pro obvod 53-56 cm.
  • Co se týče vzoru, budeme háčkovat dva sháčkované přední reliéfní dlouhé sloupky a řetízkové očko. Tento vzor je jednak hutný a jednak vypadá jako pletený. Abychom vzor trochu ozvláštnili, vždy v páté řadě provedeme překřížení ve vzoru a vzniknou copánky. Tato řada jako jediná se háčkuje jako dva sháčkované přední reliéfní dvakrát nahazované dlouhé sloupky. S videem to však určitě zvládne i mírně pokročilý začátečník.
  • Co se týče úpravy velikosti, oka pružného řetízku musí být dělitelné čtyřmi plus jedno oko pro tzv. náhradu. Pozor, čepice se postupně háčkováním a vzorem zužuje. Uháčkujeme pružný řetízek a přiměříme kolem hlavy. Řetízek musí být o cca 5-7 cm delší, aby čepice hezky seděla. Velikost si tedy upravujeme počtem ok pružného řetízku. Výšku čepice upravujeme počtem řad podle “hloubky” hlavy.

TIPY PRO VÁS:
Pokud zvolíte jiný materiál než je merino, kulich nebude tolik pružit, takže je potřeba přidat více ok řetízku v počtu ok dělitelných 4+1.

Ať se Vám kulich Dream podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním kulichu Dream? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB a do CHLUBÍCÍHO VLÁKNA sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #kulichdream.

KULICH DREAM
Příze: Vlna Hep Dream, barva 6417, 6418,
Spotřeba: tři necelá klubíčka
Háček: 4 mm a 5 mm
Rozměry: 25 cm šíře v lemu, 20 cm výška čepice
Velikost: pro obvod 53-56 cm
Jehla s velkým ouškem, nit v barvě bambule, velká bambule průměr 16 cm, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 4 hodiny
Pro odvážné začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
véčko PRDS – dva přední reliéfní dlouhé sloupky sháčkované dohromady, řetízkové očko
véčko 2NPRDS – dva přední reliéfní dvakrát nahazované reliéfní sloupky sháčkované dohromady, řetízkové očko

Začátek čepice, háček 4 mm, tmavě fialová
1. řada: 76 ok +1 oko pružného řetízku, spojíme pevným okem

Tělo čepice, háček 5 mm, tmavě fialová
2. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Dále háčkujeme DS do větších ok pružného řetízku (77 vč náhrady)
3. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Véčko PRDS. Máme 38 véček. Řadu končíme PO.
4. -6. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Háčkujeme véčka PRDS.
7. řada: 2 ŘO místo prvního DS. První véčko 2NPRDS háčkujeme do druhého sloupce a druhé véčko 2NPRDS háčkujeme do prvního sloupce véček z předchozí řady. Vznikne překřížení. Ve vzoru nezapomeneme na ŘO. Máme 19 překřížení.

8. – 12. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Véčko PRDS. Máme 38 véček. Řadu končíme PO.
13. řada: 2 ŘO místo prvního DS. První véčko 2NPRDS háčkujeme do druhého sloupce a druhé véčko 2NPRDS háčkujeme do prvního sloupce véček z předchozí řady. Vznikne překřížení. Ve vzoru nezapomeneme na ŘO. Máme 19 překřížení.

Tělo čepice, háček 5 mm, světle fialová
14. -18. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Véčko PRDS. Máme 38 véček. Řadu končíme PO.
19. řada: 2 ŘO místo prvního DS. První véčko 2NPRDS háčkujeme do druhého sloupce a druhé véčko 2NPRDS háčkujeme do prvního sloupce véček z předchozí řady. Vznikne překřížení. Ve vzoru nezapomeneme na ŘO. Máme 19 překřížení.

20. -24. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Véčko PRDS. Máme 38 véček. Řadu končíme PO.
25. řada: 2 ŘO místo prvního DS. První véčko 2NPRDS háčkujeme do druhého sloupce a druhé véčko 2NPRDS háčkujeme do prvního sloupce véček z předchozí řady. Vznikne překřížení. Ve vzoru nezapomeneme na ŘO. Máme 19 překřížení.

Tělo čepice, háček 5 mm, bílá
26. – 30. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Véčko PRDS. Máme 38 véček. Řadu končíme PO.
31. řada: 2 ŘO místo prvního DS. První véčko 2NPRDS háčkujeme do druhého sloupce a druhé véčko 2NPRDS háčkujeme do prvního sloupce véček z předchozí řady. Vznikne překřížení.  POZOR v této řadě neháčkujeme ŘO mezi véčky! Máme 19 překřížení.
32. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Háčkujeme véčka kolem sháčkovaných sloupků a tím snížíme počet na 19 véček. ŘO mezi véčky neděláme. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti a pomocí předního stehu čepici stáhneme. VYZKOUŠÍME! Délka čepice v tomto místě je cca 19 cm.

TIP: Pokud čepice vyjíždí nahoru, úpravu ve vzoru neděláme, tj. vypářeme poslední dvě řady a háčkujeme klasický vzor. Pokud se nám dělá na vrcholu boule, vypářeme poslední dvě řady a úpravu ve vzoru zahájíme dříve.

Lem čpice, háček 4-5mm, fialová
1. řada: Přízi navážeme ve švu. Uháčkujeme ŘO místo prvního KS. Dále háčkujeme KS do mezery, tj. přeskočíme první řadu pružného řetízku. Řadu končíme PO. Podle utahování upravíme velikost háčku.
2. řada: ŘO místo prvního KS. Dále háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Čepici dozdobíme obrovskou bambulí průměr 16-17 cm a případně štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Háčkovaný dětský svetřík copánky - www.krampolinka.cz 16.2.2024 at 22:30

    […] háčkovat copánkový vzor prokládaný řetízkovými oky. Podobný vzor jsem použila na kulichu Dream. U tohoto vzoru však háčkujeme po řadách tam a zpět a křížení provádíme v lícové […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.