Kulich Jeans Big

14.12.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme kulíšek na podzim, případně čepici na jaro z novinky Vlna Hep Jeans Big.

Vlna Hep Jeans Big je je klubíčko 100g/160 metrů, směs 55% bavlna a 45% akryl. Jedná se o silnější variantu populární příze Vlna Hep Jeans a zesílená verze vlákna se hodí na podzimní a jarní čepice, deky či nákrčníky. V zimě užijeme “lítací” kardigany nebo svetříky s velkými oky. No a celoročně můžeme z Jeans Big vyrábět homedekor či hračky. Jeans Big má atest TZÚ a hodí se na výrobky pro děti do let.

Rozbalování balíčku s oběma novinkami přímo od výrobce Vlna Hep můžete shlédnout ve videu zde, nebo si přečíst více v článku zde. Určitě do článku mrkněte na další tipy na video návody, podle který můžete bez úpravy návodu jednoduše háčkovat s přízí Jeans Big.

Co se týče kulichu, opět se jedná o variantu čepice, kterou háčkujeme od lemu směrem nahoru. Díky tomu si můžete jednoduše uháčkovat velikost kulichu na obvod hlavy, který potřebujete. Háčkujeme nejdříve pružný lem, který tvoří obyčejné krátké sloupky za zadní nitku.  Poté pruh spojíme pomocí krátkých sloupků a na čepici naháčkujeme tělo kulichu se vzorem. Při háčkování dospělácké velikosti jsem postupně ubírala v počtu sloupků. To se bude hodit především na jarní varianty čepic. Pro podzimní čepici použijeme na ozdobu bambuli a štítek, pro jarní variantu pouze štítek.

Co se týče vzoru, je naprosto jednoduchý a unisex. Sluší holkám i klukům. Budeme háčkovat propichované krátké sloupky, ale tentokrát budeme háčkovat vždy celou řadu jednou barvou. Tím vznikne parádní proužkovaná čepice pleteného vzhledu. Vzorek naleznete pod názvem Waist Coat Stitch a touto technikou si můžete vyháčkovat jakýkoliv motiv. Stačí se inspirovat třeba u pletení norských vzorů nebo křížkového háčkování.  Pro inspiraci mrkněte na video návod na Kulich Nepál zde. Největším úskalím kulichu z Jeans Big je správně odhadnout počet sloupků při přechodu z lemu na tělo kulichu. Zatímco u příze Nepál odpovídal počet sloupků počtu řad lemu, u této příze je potřeba v určitém poměru některé řady/sloupky přeskakovat.

Pro dospělou velikost jsem háčkovala 5 KS a jednu řadu lemu/jeden sloupek jsem přeskočila. U dětské velikosti jsem háčkovala 3 KS a jednu řadu lemu/jeden sloupek jsem přeskočila. Díky tomu nesedí počet řad lemu s počtem sloupků v první řadě těla kulichu.

Kulich jsem háčkovala bez ukončení řad. Věnujte pozornost ve videu, jakým způsobem měnit barvu. U tohoto vzoru je také důležité háčkovat volněji, jinak sloupek nepropíchnete. Další vychytávka je špičatější kovový háček. Zvláštností také jé, jakým způsobem protahovat a nahazovat přízi, aby vznikl správný typ krátkého sloupku, viz video. Vzor vynikne i v jednobarevné variantě, ale tři barvy jsou ideální. Pozor – vzor funguje pouze při háčkování tzv. dokola.

No a my se pustíme do háčkování. Z jednoho klubíčka vyrobíte jeden dospělácký kulich, ale pro správný efekt pruhů doporučuji tři barvy. Buď dvě tón v tónu a jednu kontrastní, nebo všechny kontrastní. Hotovými kulíšky a čepicemi se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní foto prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #kulichjeansbig nebo #cepicejeansbig.

Moc děkuji, že si radíte a povzbuzujete se navzájem. Ať se kulich nebo čepice podaří. Vzor je unisex a hodí se i na pánskou hlavu.

Kulich Jeans Big
Příze: Vlna Hep Jeans Big, 3 barevné kombinace, klubíčko pořídíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: z jednoho klubíčka vyrobíte 1 čepici
Háček: 5 mm na lem a 7 mm na tělo čepice
Rozměry: dětská velikost – obvod 51-53 cm, výška 19 cm, šířka 23 cm v lemu; dospělá velikost – obvod 55-57 cm, výška 20 cm, šířka 25 cm v lemu
Jehla s velkým ouškem, štítek, 2 označovače, bambule průměr cca 12-15 cm
Časový rozpočet: cca 3 hodiny
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
KS – krátký sloupek
KSZN – krátký sloupek za zadní nit
PKS – propichovaný krátký sloupek

Kulich háčkujeme od lemu. Lem háčkujeme po řadách tam a zpět. Doporučuji označovat první sloupek v řadě a POČÍTAT sloupky. Tělo kulichu háčkujeme na lem. Háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Doporučuji označit první sloupek v řadě. Náhrada za krátký sloupek je 1 ŘO.

A – šedá
B – smetanová
C – černá

Kulich dětská velikost, lem, háček 5 mm, barva A
1. řada: pro dětskou velikost háčkujeme lem 10+1 ŘO. Otočíme.
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku a uháčkujeme KS. Háčkujeme KS do každého očka řetízku. Háčkujeme za jednu nitku. Počítáme sloupky. Pro dětský kulich máme 11 KS. Otočíme.
3. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Pro dětský kulich máme 11 KS včetně náhrady. Otočíme.

4. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Pro dětský kulich máme 11 KS včetně náhrady. Vznikne žrabovaný lem. Otočíme.
5. – 70. řada: Háčkujeme stejně jako řadu 3 a 4. V poslední řadě si srovnáme pruh a pomocí PO sháčkujeme dohromady krajovou část lemu čepice (11PO). Přízi neukončíme, pruh převrátíme na lícovou stranu a budeme háčkovat stejnou barvou tělo čepice.

Kulich dětská velikost, tělo čepice, háček 7 mm, barva A
1. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme jeden KS na vodorovnou řadu 3x, jednu řadu vynecháme. Při háčkování těla kulichu háčkujeme KS, kdy nabíráme přízi ze spodu a krátký sloupek dokončíme zespodu. Opakujeme schéma do konce řady. Poslední KS háčkujeme v místě spoje/švu lemu kulichu. Pro dětskou velikost máme 53+1 KS. Řadu neukončíme a pokračujeme v háčkování tzv. dokola bez ukončení řady. Řadu končíme tak, že propíchneme KS, protáhneme přízi A, ale dokončíme přízí B. Tímto způsobem se příze prohodí. A bude v zadní části práce a B budeme mít navedenou na prstu.

Kulich tělo čepice, háček 7 mm, barva B
2. řada: celou řadu háčkujeme PKS barvou B. Řadu končíme tak, že propíchneme KS, protáhneme přízi B, ale dokončíme přízí C. Tímto způsobem se příze prohodí. B bude v zadní části práce a C budeme mít navedenou na prstu.

Tělu kulichu, háček 7 mm, barva C
3.  řada: celou řadu háčkujeme PKS barvou C. Řadu končíme tak, že propíchneme KS, protáhneme přízi C, ale dokončíme přízí A. Tímto způsobem se příze prohodí. C bude v zadní části práce a A budeme mít navedenou na prstu.
4. – 10. řada: háčkujeme PKS a po každé řadě měníme barvu ve stejném pořadí, tj. A-B-C.
11. řada: v této řadě ubíráme. Háčkujeme barvou B a sháčkujeme vždy pátý a šestý KS dohromady.

Pozn. Ubírání zvolíme v takové výšce čepice, aby to odpovídalo tvaru hlavy. Pokud ubírání přeskočíme, bude čepice pod bambulí více nařasená.

12. – 20. řada: háčkujeme PKS a po každé řadě měníme barvu ve stejném pořadí, tj. A-B-C.

Sháčkování dětského kulichu, háček 7 mm
21. řada: V této řadě sháčkujeme vždy první a druhý KS dohromady. Na konci řady přízi neukončíme, ale necháme si dostatečně dlouhý konec na stažení vrcholu čepice.

Pozn. Pro stažení nabíráme a provlékáme přízi posledními očky. Čepici stáhneme a vyzkoušíme. Pokud čepice padá do očí, musíme vypárat pár řad. Pokud čepice vyjíždí nad uši, musíme vypárat poslední řadu, ve které jsme sháčkovali sloupky, a pár řad naháčkovat.

Spodní lem dětského kulichu, háček 7 mm, barva A
Spodní okraj čepice ozdobíme/začistíme tak, že v místě švu protáhneme přízi a vně lemu čepice háčkujeme PO. Na každou vodorovnou řadu háčkujeme jeden PO, včetně švu. (70)

A – černá
B – šedá
C – smetanová

Kulich dospělá velikost, lem, háček 5 mm, barva A
1. řada: pro dospělou velikost háčkujeme 12 +1 ŘO. Otočíme.
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku a uháčkujeme KS. Háčkujeme KS do každého očka řetízku. Háčkujeme za jednu nitku. Počítáme sloupky. Pro  dospělý kulich máme 13 KS. Otočíme.
3. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Pro dospělý kulich máme 13 KS včetně náhrady. Otočíme.

4. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Pro dospělý kulich máme 13 KS včetně náhrady, vzniká žrabovaný lem. Otočíme.
5. – 74. řada: Háčkujeme stejně jako řadu 3 a 4. Vznikne jakoby patentový lem. V poslední řadě si srovnáme pruh a pomocí PO sháčkujeme dohromady krajovou část lemu čepice (13 PO). Přízi neukončíme, pruh převrátíme na lícovou stranu a budeme háčkovat stejnou barvou tělo čepice.

Kulich, tělo čepice, háček 7 mm, barva A
1. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme jeden KS na vodorovnou řadu 5x, jednu řadu vynecháme. Opakujeme schéma do konce řady. Poslední KS háčkujeme v místě spoje/švu lemu kulichu. Pro  dospělou velikost máme 61+1 KS. Řadu neukončíme a pokračujeme v háčkování tzv. dokola bez ukončení řady. Řadu končíme tak, že propíchneme KS, protáhneme přízi A, ale dokončíme přízí B. Tímto způsobem se příze prohodí. A bude v zadní části práce a B budeme mít navedenou na prstu.

Kulich tělo čepice, háček 7 mm, barva B
2. řada: celou řadu háčkujeme PKS barvou B. Řadu končíme tak, že propíchneme KS, protáhneme přízi B, ale dokončíme přízí C. Tímto způsobem se příze prohodí. B bude v zadní části práce a C budeme mít navedenou na prstu.

Kulich tělo čepice, háček 7 mm, barva C
3.  řada: celou řadu háčkujeme PKS barvou C. Řadu končíme tak, že propíchneme KS, protáhneme přízi C, ale dokončíme přízí A. Tímto způsobem se příze prohodí. C bude v zadní části práce a A budeme mít navedenou na prstu.
4. – 12. řada: háčkujeme PKS a po každé řadě měníme barvu ve stejném pořadí, tj. A-B-C.
13. řada: v této řadě háčkujeme barvou A a sháčkujeme vždy pátý a šestý KS dohromady.

Pozn. Ubírání zvolíme v takové výšce čepice, aby to odpovídalo tvaru hlavy. Pokud ubírání přeskočíme, bude čepice pod bambulí více nařasená.

14. – 15. řada: háčkujeme PKS a po každé řadě měníme barvu ve stejném pořadí, tj. A-B-C.
16. řada: v této řadě háčkujeme barvou A a sháčkujeme vždy pátý a šestý KS dohromady.
17. řada: v této řadě háčkujeme barvou B a sháčkujeme vždy čtvrtý a pátý KS dohromady.

18. řada: v této řadě háčkujeme barvou C a sháčkujeme vždy čtvrtý a pátý KS dohromady.
19. řada: v této řadě háčkujeme barvou A a sháčkujeme vždy čtvrtý a pátý KS dohromady.
20. řada: v této řadě háčkujeme barvou A a sháčkujeme vždy první a druhý KS dohromady. Na konci řady přízi neukončíme, ale necháme si dostatečně dlouhý konec na stažení vrcholu čepice.

Pozn. Počet řad přizpůsobíme hloubce hlavy dospělého člověka. Pro stažení kulichu nabíráme a provlékáme přízi posledními očky. Čepici stáhneme a vyzkoušíme. Pokud čepice padá do očí, musíme vypárat pár řad. Pokud čepice vyjíždí nad uši, musíme vypárat poslední řadu a pár řad naháčkovat.

Spodní lem kulichu pro dospělé, háček 7 mm, barva A
Spodní okraj čepice ozdobíme/začistíme tak, že v místě švu protáhneme přízi a vně lemu čepice háčkujeme PO. Na každou vodorovnou řadu háčkujeme jeden PO, včetně švu. (75 PO)

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Kulich dozdobíme třeba štítkem a velkou bambulí.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.