Kulich Nepál II

17.12.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme další kulich z novinky Vlna Hep Nepál.  

Vlna Hep Nepál je klubíčko 100g/190 metrů, směs 75% akryl a 25% vlna. Příze mírně pruží a díky návinu se hodí na výrobky od podzimu do chladného jara. Vlna Vás ve výrobku hezky zahřeje a klubko Nepál jí obsahuje tak akorát, aby příze nekousala. Dokonce ji na hlavu snese i má šestiletá dcera. Z příze Nepál můžete kromě čepic, šál, nákrčníků a svetrů uháčkovat i pléd, deku či polštářek. Příze je velice příjemná. Momentálně je dostupných 8 barev, které můžete jednoduše kombinovat s přízí Vlna Hep Nepál Ombre.

Rozbalování balíčku s oběma novinkami přímo od výrobce Vlna Hep můžete shlédnout ve videu zde, nebo si přečíst více v článku zde. Moc děkuji za možnost přízi Nepál představit.

Co se týče kulichu, je naprosto jednoduchý. Háčkujeme nejdříve pružný lem, který tvoří obyčejné krátké sloupky za zadní nitku. Jakmile dosáhneme pruh, který odpovídá obvodu hlavy, pruh sháčkujeme a na ten doháčkujeme zbytek čepice. Tu v horní části jednak zúžíme a jednak stáhneme, a pak už stačí jen doplnit pořádnou bambuli a štítek.

Co se týče vzoru, budeme používat techniku Fair Isle Crochet nebo Waist Coat Stitch, tedy propichovaný krátký sloupek. U této techniky je důležité podebírat přízi ve stejném směru, tj. ze spodu. Jedině tak vznikne správný vzhled krátkého sloupku, který lze dále propichovat.  Dle mého názoru je důležité zvolit i správný materiál a tloušťku příze. Ideální jsou klubíčka s podílem vlny, protože hezky pruží a propichovaný sloupek se dobře dělá. Ideální tloušťka je cca 100g/160-210 metrů návin. Pokud háčkujeme propichovaný KS správně, tažená příze za praci v lícově straně neprosvítá.

Technikou propichovaných sloupků si můžete vyháčkovat jakýkoliv motiv. Nejdůležitější je si správně vzor rozpočítat kvůli opakování a velikosti. Dobře poslouží i vzory na křížkové vyšívání nebo norské pletení. V neposlední řadě doporučuji úzký a ostrý háček, více se mi osvědčil háček kovový. Dobře se totiž oka propichují a dobře se jím nabírá příze ze zadní části čepice. Věnujte pozornost i utahování. Tento vzor háčkujeme vyloženě VOLNĚ!

Tento vzor “funguje” u výrobků, které jsou háčkované dokola. Takže určitě kulich od lemu, případně od magického kroužku, svetr od spodního lemu směrem nahoru háčkovaný tzv. dokola nebo svetr háčkovaný od kruhového sedla. Pamatujte na to, že vzorek, který háčkujeme dokola, třeba i bez ukončení řady, vždy mírně letí.

No a my se pustíme do háčkování. Vzor srdíčka znáte již z video návodu na kulich Nepál I zde. Vzor srdce se opakuje na 11-ti očkách, ale tentokrát máme jinak upravený vzhled vzoru a jiné barevné pořadí.  Z jednoho klubíčka vyrobíte jeden dospělácký kulich, ale pro plné využití vzoru propichovaných sloupků doporučuji minimálně dvě barvy. Hotovými kulíšky a čepicemi se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní foto prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #kulichnepal

Moc děkuji, že si radíte a povzbuzujete se navzájem. Ať se kulich podaří a máte hlavu v teple celou sezónu.

Kulich Nepál II.
Příze: Vlna Hep Nepál, červená č. 6019 a bílá č. 6002 nebo smetanová č. 6173, klubíčka pořídíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: ze dvou klubíček vyrobíme dva kulichy
Háček: 5 mm na celou čepici
Rozměry: obvod 56-58 cm, šířka 26 cm v lemu, výška 22 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek, 2 označovače, bambule průměr cca 15 cm
Časový rozpočet:
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
KS – krátký sloupek
KSZN – krátký sloupek za zadní nit
PKS – propichovaný krátký sloupek

Kulich háčkujeme od lemu. Lem háčkujeme po řadách tam a zpět. Doporučuji označovat první sloupek v řadě a POČÍTAT sloupky. Tělo kulichu háčkujeme na lem. Háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Doporučuji označit první sloupek v řadě. Náhrada za krátký sloupek je 1 ŘO.

Kulich  lem, háček 5 mm
1. řada: háčkujeme 10+1 ŘO. Otočíme.
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku a uháčkujeme KS. Háčkujeme KS do každého očka řetízku. Háčkujeme za jednu nitku. Počítáme sloupky. Otočíme. (11 KS včetně náhrady)
3. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Otočíme. (11 KS včetně náhrady)
4. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Otočíme. (11 KS včetně náhrady)

5. – 65. řada: Háčkujeme stejně jako řadu 3 a 4. Vznikne patentový lem. Pruh přeložíme na polovinu a sháčkujeme krátké volné konce pomocí PO. Přízi neukončíme. První řadu těla čepice VŽDY háčkujeme stejnou barvou, jako je lem čepice. (11 KS)

Kulich vzor, háček 5 mm, barva A
1. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme jeden KS na vodorovnou řadu, tj. kolik máme řad, tolik bychom měli mít KS plus 1 KS navíc, který háčkujeme v místě spoje/švu lemu kulichu. Celkem máme 65+1 KS. Řadu neukončíme PO, ale pokračujeme v háčkování tzv. dokola bez ukončení řady.
2. řada: Háčkujeme propichované KS barvou A. (66 KS)

Kulich vzor, háček 5 mm, barva A a v zadní části za čepici vedeme barvu B
3. řada: Do zadní části přibereme barvu B, na prstu máme navedenou barvu A. Háčkem propíchneme první sloupek skrz, přízi A nabereme ze spodu a vytáhneme očkem na háček. Ze spodu nahodíme (stejný směr, jako jsme přízi nabrali) a dokončíme KS. Příze B je zaháčkovaná v zadní části ve sloupcích. Pro následující sloupek háčkem propíchneme další sloupek, do popředí na háček vytáhneme přízi B, kterou vedeme za prací a dokončíme s nahozením KS přízí A.  Takto střídáme jeden PKS barva A a jeden PKS barva B.  (66 PKS)

Kulich vzor, háček 5 mm, barva A
4. – 5.  řada: Háčkujeme propichované KS barvou A. (66 PKS) Věnujeme pozornost vedení příze a NEUTAHUJEME.

Kulich vzor, háček 5 mm, barva A a v zadní části za čepici vedeme barvu B
6. řada: Háčkujeme 5 PKS barvou A, 1 KS barvou B. Dále háčkujeme 10 PKS barvou A a 11tý PKS barvou B. Toto schéma opakujeme do konce řady. Máme základ pro šest vzorů srdíčka.

7. – 12. řada: Háčkujeme PKS a vzor srdce podle nákresu. Střídáme barvu A a barvu B.
13. – 15. řada: Háčkujeme PKS barvou A.
16. řada: Háčkujeme PKS a střídáme PKS barvou A a PKS barvou B.
17. řada: Háčkujeme PKS barvou A.
18. řada: Háčkujeme PKS a střídáme PKS barvou A a PKS barvou B. Prohodíme barvy, tj. na prst navedeme barvu B.

Kulich vzor, háček 5 mm, barva B
19. – 22. řada: Háčkujeme PKS barvou B
23. řada: Háčkujeme PKS barvou B. Sháčkujeme vždy dva PKS do jednoho očka. Na konci řady přízi ukončíme a necháme si dostatečně dlouhý volný konec, který navlečeme do jehly. Konec provlékáme očky (NEPROŠÍVAT). Na konci stáhneme čepici a vyzkoušíme.

ÚPRAVA VELIKOSTI ČEPICE! Pokud čepice nepadá do očí a současně kryje uši, volný konec zapošijeme v rubové části a čepice je hotová. Pokud je čepice krátká (uši venku), vyvlečeme volný konec z jehly a ok, vypářeme poslední řadu a dále háčkujeme potřebný počet řad. V poslední řadě sháčkujeme vždy každý druhý sloupek dohromady. Pokud je čepice dlouhá/hluboká (lem se nám krčí na krku, nebo lem leze do očí), vypářeme poslední dvě-tři řady a provedeme sháčkování každého druhého sloupku.

Spodní lem kulichu, háček 5 mm
Přízi navážeme v místě švu. Spodní lem čepice obháčkujeme pomocí pevných ok STEJNOU BARVOU jako je lem čepice. Lem se zpevní a spodní okraj lemu bude vypadat úhledněji.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Kulich dozdobíme třeba štítkem a velkou bambulí.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.