Letní top Len

22.8.2020

Zvolit správnou přízi do horka může být potíž. Především, když je velká nabídka. My si dnes uháčkujeme letní top z příze Stenli Len, kterou nám věnoval slovenský e-shop Belalano.com.

Stenli Len je novinková záležitost bulharského výrobce přízí. Len se prodává ve 100 gramovém klubíčku s návinem 300 metrů a složení 50% bavlna, 30% viskóza a 20% len. Díky nádhernému složení je příze pravou volbou do horkých letních dnů. Navíc díky viskóze bude výrobek splývavější, mírně povolí, bude mít lesk a bude příjemně chladit.

Přízi Stenli Len nám zaslal na vyzkoušení nový slovenský e-shop s klubíčky www.belalano.com. Na rozbalování balíčku a povídání o Stenli se můžete mrknout sem.

Co se týče topu, je háčkovaný od pružného řetízku od kruhového sedla po řadách tam a zpět. Díky tomu na rameni vznikne rozparek pro dekorativní prvek, tj. knoflík nebo šňůrku. Aby nám hezky navazoval rukáv, je sedlo nejdříve obháčkováno kříženými DS2. Poté jsem přízi ukončila a navázala v zadní části topu a uháčkovala jsem 7 řad. Poté jsem přízi ukončila a postup zopakovala v přední části. Zde jsem již přízi neukončila, ale pokračovala obyčejnými DS2 ve dvacetičtyřech řadách (vznikne síťování). Můžete si vybrat, zda-li budete mít šev na boční části nebo budete háčkovat tzv. dokola bez ukončení řad. Osobně doporučuji druhý postup a ve videu si ukážeme, jak na to.

Pokud chcete takový řekněme rebelský vzhled, top dole neukončujte olemem, ale přidejte oproti návodu čtyři-pět řad DS2. Okraj se jakoby sroluje a nevypadá to vůbec špatně. Pro ostatní jsem do videa natočila i klasický olem, který top opticky ukončí. Pak následuje obháčkování výstřihu obyčejnými obloučky. Nakonec obháčkujeme podpaždí. Pokud má někdo chuť na “vlnitý” rukávek, stačí v horní části průramku háčkovat vzorek, tj. překřížené DS2.

Na tuto přízi jsem zvolila háček č. 2. Ano, je to malý háček, ale pokud přežijete první dvě – tři řady sedla, díky vzoru i DS2 vzorek krásně přibývá a za pár hodin máte suprový jarní, letní nebo letně podzimní kousek. A zapomněla jsem dodat – s videem topík zvládne i začátečník. Takže směle do toho, půl topu je hotovo.

Top Len
Příze: Stenli Len č. 10, zakoupíte na www.belalano.com (e-shop doručuje zásilkovnou i do ČR)
Spotřeba: 2 klubíčka – vše na uvedenou velikost
Háček: 2 mm
Rozměry: velikost 40-42, šíře pod průramkem 39 cm, délka od výstřihu po spodní lem 48 cm, celková přední délka 62 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 8 hodin
Pro mírně pokročilé (doporučuji vytisknout návod a pustit si video)

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS2 – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

Háčkujeme od kruhového výstřihu nejdříve po řadách tam a zpět. Uháčkujeme potřebný počet ŘO do pružného řetízku otočíme a háčkujeme DS2. Řadu začínáme náhradou “N”, tj. 3-4 ŘO místo prvního DS2, 1 ŘO místo KS. Poslední DS2 v řadě vedeme do očka náhrady z předchozí řady. Dále háčkujeme jednu řadu křížených DS2. Přízi ukončíme a háčkujeme část zadního dílu, přízi ukončíme a část předního dílu. V podpaždí nepřidáváme žádná řetízková očka, ale pouze spojíme přední a zadní díl pomocí DS2. Současně, pro přechod v háčkování tzv. dokola použijeme DS a v poslední řadě topu k zarovnání hrany použijeme dva DS, dva PDS, dva KS a PO.

Pro větší velikost je potřeba přidat pár oček v základním řetízku. Bohužel nemám vyzkoušeno o kolik přidat. Pokud Vám sedne sedlo a potřebujete zvětšit v oblasti poprsí, musíte háčkovat více sloupců v předním a zadním díle, případně v podpaždí při spojení předního a zadního dílu uháčkovat pružným řetízkem pár oček, do kterých v následující řadě budete háčkovat DS2.

Pro menší velikost je potřeba ubrat pár oček v základním řetízku, ale bohužel nemám vyzkoušeno o kolik ubrat.

Top, sedlo, Len, háček 2 mm
1. řada: 126 oček pružného řetízku, 3 ŘO na otočení
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme DS2, dále do každého očka DS2. Pruh se mírně zvlní. Otočíme a háčkujeme zpět. (253 DS2)

Pozn. kruhový výstřih bude mít na rameni rozparek. Pokud bychom rozparek nechtěli, ve druhé řadě protilehlé konce spojíme.

3. řada: N za DS2, DS2 k náhradě, dále DS2 do každého očka (254 DS2)

4. řada: N za DS2, dále DS2 do každého očka (254 DS2)
5. řada: N za DS2, háček vedeme ob očko a uháčkujeme DS2, ŘO, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme DS2 (vznikne křížený DS2). Dále háček vedeme ob očko, uháčkujeme DS2, ŘO, a háček vedeme do očka, kde je již předchozí DS2 a uháčkujeme DS2. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS2 do posledního očka náhrady z předchozí řady. Přízi ukončíme. (125 křížků)

Rozdělení sedla
Sedlo rozdělíme tak, že 14 křížení od rozparku tvoří půlku rukávové části, 34 křížení tvoří zadní díl, přeskočíme 29 křížení, které tvoří rukávovou část, 34 křížení tvoří přední díl, 14 křížení před rozparkem tvoří druhou půlku rukávové části. Podle toho, na které straně chceme mít rozparek na rameni, napojíme přízi pro háčkování zadního/předního dílu.

Top, zadní díl, Len, háček 2 mm
1. řada: N za DS2, háček vedeme ob očko a uháčkujeme DS2, ŘO, háček vedeme do očka, které jsme přeskočili a uháčkujeme DS2 (vznikne křížený DS2), řadu končíme DS2 do posledního očka náhrady z předchozí řady. Opakujeme 34 krát. Otočíme a háčkujeme zpět.
2. – 8. řada: N za DS2, háčkujeme 34 křížených DS2, řadu končíme DS2 do posledního očka náhrady z předchozí řady. V poslední řadě přízi ukončíme.

Top, přední díl, Len, háček 2 mm
1. řada: navážeme přízi pro přední díl, N za DS2, ŘO, háček vedeme ob očko a uháčkujeme DS2, háček vedeme do očka, které jsme přeskočili a uháčkujeme DS2 (vznikne křížený DS2), řadu končíme DS2 do posledního očka náhrady z předchozí řady. Opakujeme 34 krát. Otočíme a háčkujeme zpět.
2. – 8. řada: N za DS2, háčkujeme 34 křížených DS2, řadu končíme DS2 do posledního očka náhrady z předchozí řady. V poslední řadě otočíme.

Pozn. Přední a zadní díl má od výstřihu délku 15 cm.

Top, hlavní část, Len, háček 2 mm
9. řada: N za DS2, háčkujeme DS2 pod ŘO a DS2 mezi sloupce. Na konci předního dílu připojíme pomocí DS2 zadní díl a spojíme průramek. Opět háčkujeme DS2 pod ŘO a DS2 mezi sloupce a na konci zadního dílu opět háčkujeme DS2 do očka k náhradě a končíme PO.

Pozn. Pro háčkování tzv. dokola spojíme zadní a přední díl pomocí DS, řadu neukončíme a pokračujeme DS2 do očka náhrady a pokračujeme ve vzoru bez ukončení řad.

10. – 32. řada: háčkujeme DS2 do DS2. Pokud háčkujeme po řadách, začínáme náhradou za DS2 a končíme PO. V tomto případě si hlídáme rovnost švu, tj. jednou začínáme DS2 hned do očka k náhradě a končíme jakoby o očko dříve a v následující řadě začínáme do sousedního očka od náhrady a končíme sloupkem do očka náhrady. Při háčkování tzv. dokola v poslední třicáté druhé řadě potřebujeme zarovnat řadu, tj. sedm oček před koncem háčkujeme 2 DS, 2 PDS, 2 KS a PO.

Pozn. Pokud chcete “rebelský” okraj, přidejte 4-5 řad DS2. Okraj se jakoby sroluje.

Top, spodní lem, Len, háček 2 mm
1. řada: N za DS2, DS2 k náhradě, +2 ŘO, očko vynechat, dva DS2 do jednoho očka+, opakujeme vzor do konce řady.
2. řada: pomocí PO přejdeme mezi DS2, N za KS, +2 ŘO, mezi následující DS2 háčkujeme pět DS sháčkovaných do jednoho očka, ŘO, pět DS sháčkovaných do jednoho očka, ŘO, pět DS sháčkovaných do jednoho očka, ŘO, pět DS sháčkovaných do jednoho očka, 2 ŘO, KS mezi následující DS2+, vzorek opakujeme po celém obvodu lemu, přízi ukončíme. Okraj se bude mírně vlnit.

Pozn. Pokud chceme jen rovný okraj, háčkujeme 3×5 sháčkovaných DS místo 4×5 sháčkovaných DS.

Top, olem výstřihu, Len, háček 2 mm
Přízi navážeme v místech rozparku a háčkujeme +5DS do jednoho očka, očko vynechat, KS, očko vynechat+, vzor opakujeme, výstřih nespojíme, přízi ukončíme u protilehlého ramenního rozparku.

Top, olem rukávu, Len, háček 2 mm
1. řada: přízi navážeme v zadní části průramku. Spodní část průramku obháčkujeme pomocí DS, přičemž háčkujeme tři DS na jednu vodorovnou řadu. V dolním spoji průramku háčkujeme jeden DS. V horní části průramku (kde jsou křížené DS2) háčkujeme křížené DS. Řadu ukončíme PO.
2. řada: N za DS, DS do DS, ve spodní části průramku sháčkujeme tři DS do jednoho DS, dále háčkujeme křížené DS do křížených DS. Končíme DS a PO.

Postup zopakujeme na protilehlém průramku. U ramenního rozparku provedeme spojení pomocí kříženého DS.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, top dozdobíme třeba štítkem. Na ramenním rozparku našijeme knoflíčky NEBO naháčkujeme šňůrku, kterou zakončíme kytičkou.

Šňůrka, Len, háček 2 mm
Přízi zdvojíme a navážeme na hraně rozparku, háčkujeme řetízek o délce cca 60 ŘO. Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Kytička, Len, háček 2 mm
1. řada: do magického kroužku háčkujeme 3 ŘO a 10 DS. Řadu končíme PO.
2. řada: pro okvětní lístek háčkujeme N za KS, do stejného očka háčkujeme PDS, PDS, DS, DS, DS, PDS, PDS, KS, do následujícího očka háčkujeme PO. Opakujeme 4x. Řadu končíme PO.

Kytičku dozdobíme knoflíkem nebo perličkou a přišijeme na šňůrku.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing, IGTV a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.