Nákrčník copánkový Tweed Country

16.10.2018

Když může být vinobraní, proč bychom nemohli mít nákrčníkobraní? Dnes přináším návody na tři nákrčníky z různých přízí. Kulíšky k ním teprve budu natáčet.

Tento nákrčník je vyrobený z příze YarnArt Tweed Country, což je poměrně hrubá příze. Jedná se o směs 30% vlny, 60% akrylu a 10% viskózy (ta dodává jemnost). Příze má opravdu “country” vzhled – díky drobnému prskání vynikne právě na co nejjednodušším vzorku. 100 gramové klubíčko má 70 metrů a na tento nákrčník (tato velikost) s 15-ti mm háčkem budete potřebovat dvě klubíčka. Pokud budete háčkovat celý set v uvedené velikosti, budou vám tři klubka na celý komplet stačit. Na nákrčník jsem vzala větší háček, aby byl více poddajný a měkoučký. Na výšku má 18 centimetrů a položený má 27 centimetrů na šířku. Velikostně by měl odpovídat pro 2-3 roky. Počet oček musí být dělitelný šesti, začíná se KS, končí se dvěma po sobě jdoucími KS.

Copánkový nákrčník Tweed Country
Příze: YarnArt Tweed Country, spotřeba jedno klubíčko a kousek ze druhého, příze je dostupná na objednání na www.mojegalanterka.cz, nebo k zakoupení ve velkoobchodě www.bezvapleteni.cz
Háček: 15 mm a 12 mm na první a poslední řadu. 

Na dozdobení knoflík.
Hodinový rozpočet: cca 2.5 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
Nákrčník je háčkovaný po řadách (kromě první řady). Končí PO a začíná náhradou N, což je jedno ŘO za KS.

YarnArt Tweed Country, háček 12 mm
1. řada: 36 ŘO + 1 ŘO, otočíme, háčkujeme zpět
2. řada: háčkujeme KS do třetího očka od háčku, dále KS do každého ŘO, celkem budeme mít 36 KS, narovnáme si proužek, protilehlé konce spojíme PO, zkontrolujeme, jestli nemáme překrouceno
3. řada: N, háčkujeme KS do KS, tj. 36 KS, končíme PO

Háček 15 mm
4. řada: začínáme ze vzorem. N za KS, PRDS “1”, který uháčkujeme kolem krátkého sloupku ze druhé řady, do následujícího očka uděláme KS, dále opět PRDS “2”, který uháčkujeme kolem krátkého sloupku ze druhé řady, dále uháčkujeme 3 po sobě jdoucí KS. Opět háčkujeme začátek pro copánek, tj. PRDS “1” kolem KS ze druhé řady, KS do následujícího očka a PRDS “2” kolem KS ze druhé řady, dále uháčkujeme 3 po sobě jdoucí KS. Budeme mít základ pro šest copánkových sloupců, končíme dvěma KS, PO.
5. řada: N, v této řadě háčkujeme pouze KS, 36 KS
6. řada: N, křížíme PRDS, tj. PRDS “1”- vedeme háček kolem PRDS “2” ve čtvrté řadě, dále KS do KS, PRDS “2”- vedeme háček kolem PRDS “1” ve čtvrté řadě. Dále následují 3 KS. Opakujeme postup. PO.
7. řada: N, v této řadě háčkujeme pouze KS, 36 KS
8. řada: N, PRDS “1”- vedeme háček kolem PRDS “1”v šesté řadě, dále KS, PRDS “2” – vedeme háček kolem PRDS “2” v šesté řadě. Dále následují 3 KS. Opakujeme postup. PO
9. řada: N, v této řadě háčkujeme pouze KS, 36 KS
10. řada: N, křížíme PRDS, tj. PRDS “1”- vedeme háček kolem PRDS “2” v osmé řadě, dále KS do KS, PRDS “2”- vedeme háček kolem PRDS “1” v osmé řadě. Dále následují 3 KS. Opakujeme postup. PO.
11. řada: N, v této řadě háčkujeme pouze KS, 36 KS
12. řada: N, PRDS “1”- vedeme háček kolem PRDS “1”v desáté řadě, dále KS, PRDS “2” – vedeme háček kolem PRDS “2” v desáté řadě. Dále následují 3 KS. Opakujeme postup. PO

Háček 12 mm
13. řada: N, v této řadě háčkujeme pouze KS, 36 KS
14. řada: N, křížíme PRDS, tj. PRDS “1”- vedeme háček kolem PRDS “2” ve dvanácté řadě, dále KS do KS, PRDS “2”- vedeme háček kolem PRDS “1” ve dvanácté řadě. Dále následují 3 KS. Opakujeme postup. PO.
15. řada:  N, v této řadě háčkujeme KS do KS a PRPDS do PRDS z předchozí řady, přízi ukončíme

Dokončení
Zapošijeme volné konce, dozdobíme např. knoflíkem nebo štítkem.

Návod je chráněný autorským zákonem a je určen pro háčkování pouze pro vlastní potřebu. Pro komerční využití mne prosím kontaktujte. Zneužití návodu pro komerční účely bez souhlasu autora je v rozporu s autorským zákonem.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 9.12.2022 at 7:00

    […] V osmém okénku na nás vykoukne další video návod na parádní a teplý KULICH NEPÁL OMBRE. Pokud máte chuť vyzkoušet úplně jednoduchý copánkový vzor, je tento kulich pro Vás to pravé. Kulich háčkujeme od lemu na který vystavíme tělo kulíšku s jednoduchým křížením. Vzor jednoduchého copánku vynikne na jednobarevné světlejší nebo světlé ombre verzi příze. Stejný vzor jsem použila i na rychlou deku nebo na nákrčník. […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.