Nákrčník Manhattan

23.1.2021

Chcete se blýsknout? Doslova? Tak v tom případě pro Vás dnes přináším video návod na háčkovaný nákrčník z novinky YarnArt Manhattan.

YarnArt Manhattan je žhavá novinka. Klubíčko 50g má 200 metrů a co do složení je to 30% akryl, 56% metalické vlákno, 7% vlna a 7% viskóza. Příze má mírný chloupek, takže párání může být potíž. S trochou šikovnosti (nadzvedáváme očka) to jde ale krásně. Díky chloupku kolem příze vzniká jakoby opar. Ať uháčkujete cokoliv, vysoký podíl metalického vlákna dodá výrobku slavnostní ráz. No a viskóza produkt změkčí. Na háčkování doporučuji větší háček. S menším háčkem sice vynikne vzor, zato s větším háčkem získáte komfort a měkkost.

YarnArt Manhattan nám věnoval výhradní dovozce YarnArt velkoobchod Bezvapleteni.cz. Klubíčka zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk. Video z rozbalování balíčku naleznete zde a článek zde.

Co se týče nákrčníku na jedno omotání, háčkovala jsem od pružného řetízku osmičkou háčkem a pokračovala desítkou. Zajímavé bylo, že se mi po třetí řadě spodní olem zajímavě “zlomil”, a kdyby netrvala vyloženě na olemu předními a zadními reliéfy, tak bych to i nechala. Vytvořilo to totiž nečekaně jakoby sklad. Uvidíte, která varianta se Vám bude líbit. Pro nákrčník na dvě omotání stačí přidat jednu polovinu oček plus cca 10-20 oček navíc. U tohoto typu bych možná nákrčník neháčkovala tak vysoko, tj. ubrala bych počet řad.

Co se týče vzoru, háčkovala jsem přední reliéfní dlouhé sloupky a na olemu přední a zadní polodlouhé a krátké sloupky. Jak lícová tak rubová strana vypadají super. Nákrčník je doplňkem k homelesce, na kterou naleznete video návod zde. Na celý set pro dospělou velikost 55-56 cm jsem spotřebovala necelých šest klubíček. No a my se pustíme do háčkování.

Nákrčník Manhattan
Příze: YarnArt Manhattan č. 910, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: čtyři a půl klubíčka na tuto velikost
Háček: 8 mm a 10 mm
Rozměry: pro obvod hlavy 55-56 cm, šířka 32 cm, délka 70 cm (x2)
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, označovač
Časový rozpočet: 8 hodin
Pro začátečníky doporučuji háčkovat s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
PRKS – přední reliéfní krátký sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek

Nákrčník háčkujeme od pružného řetízku. Po druhé řadě spojíme pruh reliéfního sloupku (nikoliv PO) a od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola, tj. bez ukončení řady pevným okem. Vyhneme se švu. I lemy (spodní a horní) háčkujeme dokola předními a zadními reliéfními sloupky. Do místa přechodu doporučuji umístit označovač.

Nákrčník, háček 8 mm 
1. řada: 159  ŘO pružného řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme

Pozn. pro nákrčník na dvě omotání háčkujeme pružný řetízek 240-260 oček

2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme PDS, dále PDS do každého očka. Na konci řady narovnáme pruh a pomocí PRDS se spojíme s protilehlou stranou. (160)
3. řada: háčkujeme PRDS kolem PDS z předchozí řady (160)

Nákrčník, háček 10 mm 
4. – 27. řada: háčkujeme PRDS (160)

Nákrčník, horní olem, háček 10 mm
28. řada: háčkujeme PRPDS

Nákrčník, horní olem, háček 8 mm
29. řada: háčkujeme PRPDS

30. – 33. řada: háčkujeme PRKS a ZRKS s tím, že poslední čtyři očka do konce řady v poslední řadě háčkujeme z pevných ok

Nákrčník, spodní olem, háček 8 mm
1. řada: háček vedeme v místě, kde je rozparek a uháčkujeme náhradu, tj. dvě řetízková očka, dále háčkujeme PRPDS s tím, že reliéfní sloupky háčkujeme kolem polodlouhých sloupků a jakoby překračujeme pružný  řetízek. Na konci řady háčkujeme PRPDS kolem náhrady, čímž se dostaneme do další řady.

2. – 5. řada:  háčkujeme PRKS a ZRKS s tím, že poslední čtyři očka do konce řady háčkujeme z pevných ok.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme. Nákrčník dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.