Nákrčník SweetRoll

28.10.2017

Nákrčník. Pro někoho noční můra, pro někoho rychlovka. Zkrátka tunel, háčkujeme dokola, natáhneme přes hlavu a jde se. Ale jak zvolit šířku a výšku tunelu bývá zásadní problém. Také volba příze a háčku hraje velmi podstatnou roli.

Když už to totiž sobě nebo dítku na krk úspěšně dáme, je potřeba, aby zvolená příze nekousala, což zpravidla zjistíme u upoceného dítka, že s sebou divně šije, případně pokud máme menší háček než je potřeba, z dítka se nám stane chodící africká ženka s tradičním lidovým doplňkem v podobě krčního krunýře. A jelikož určitě chceme pěkný a současně funkční módní doplněk, je potřeba si ujasnit co a na co bude dítko nákrčník nosit. Jasné, že na krku, ale jestli na bundě nebo pod bundu. Podle toho stanovíme šířku.

Výška nákrčníku se u ročního až šestiletého dítka pohybuje mezi 13 – 16 cm. Vyšší nákrčník nevadí, pokud zvolíme větší háček a nadýchanou přízi. Dolphin čtverkou háčkem opravdu není úplně TOP.  A abychom si byli jistí, že investovaný čas do tvorby nebude vniveč, je ideálně zvolit nákrčník na knoflíky případně komplet propínací. Výhodou je, že nákrčník na knoflík si může dítko dopnout podle potřeby kolem krku, tj. není tam “fuka”, nebo naopak rozepnout, případně lehce elegantně ohrnout. V dnešním video návodu si ukážeme, jak takový knoflíkový nákrčník vyrobit. Pokud Vám nepůjde nový vzoreček propichované polodlouhé sloupky, klidně použijte PDS do mezer.

Na kulišanku použijeme přízi Himalaya Sweetroll, což je klubíčko 140g s návinem 224m ve tvaru cake, 100% akryl. Příze vzoruje do pruhů. Z jednoho klubíčka uháčkujeme dětskou velikost 48-50 cm obvod a ještě Vám zůstane na kulišanku Sweetroll, video návod zde.

Nákrčník SweetRoll, obvod 48-50 cm, výška 14.5 cm
Příze: Himalaya Sweetroll 100% akryl, 140g/224m (1047-11) zakoupíte zde 
Háček: číslo 8 mm
Spotřeba část z 1 klubíčka
Jehla, nit, 2x větší knoflík, cedulka
Hodinový rozpočet: cca 3 hodiny včetně úprav
I pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PDS-P – propíchnutý polodlouhý sloupek, tj.  háček vedeme skrz PDS z předchozí řady, tj. mezi první a zbylé dvě nitky SKRZ, viz video!

Prvních sedm řad háčkujeme tam a zpět a začínáme vždy náhradou, tj. N – náhrada 1 volné ŘO = PDS, poté háčkujeme dokola.

Nákrčník SweetRoll, háček 8 mm
1. řada: 61 ŘO, otočíme
2. řada: píchneme do 2 ŘO od háčku (tj. zůstane nám 58 volných ŘO dokonce), uděláme PDS, poté do každého ŘO uděláme PDS (60 PDS)
3. řada: háčkujeme tzv. PDS-P – propíchnutý PDS z předchozí řady, háček vedeme skrz PDS, viz video, otočíme, háčkujeme zpět.
4. řada: háčkujeme N, PDS-P, PDS-P, jeden PDS vynecháme a uděláme ŘO (vznikne knoflíková dírka), ob očko tedy pokračujeme PDS-P až do konce řady, otočíme
5. řada: háčkujeme PDS-P, otočíme
6. řada: háčkujeme N, PDS-P, PDS-P, jeden PDS vynecháme a uděláme ŘO (vznikne knoflíková dírka), ob očko tedy pokračujeme PDS-P až do konce řady, otočíme
7. řada: háčkujeme PDS-P, odtud háčkujeme dokola, pruh si přeložíme na půl, od kraje, kde máme knoflíkové dírky odpočítáme 11 oček a do 12 očka začneme háčkovat dokola, mrkněte na video, jak vytvořit zapínání a přejít k háčkování dokola
8. – 16. řada: háčkujeme PDS-P dokola, zde vždy vedeme háček mezi první a zbylé dvě nitky skrz PDS z předchozí řady
17. řada: obháčkujeme KS do mezer.

Ukončíme a zapošijeme volné konce. Přišijeme knoflíky a cedulku.

Autorská práva
Návody prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEONÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Mechthild 5.11.2017 at 16:16

    Where can I buy your patterns?

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.