Nedoklubko: Oušková čepička Perla

26.9.2019

Kampaň neziskové organizace Nedoklubko na podporu rodičů předčasně narozených miminek – to je nový projekt “ČEPIČKA NA DOMA”.

Kampaň “Čepička na doma”

Nový projekt neziskové organizace Nedoklubko s názvem “Čepička na doma” startuje v září 2019. Cílem je podpořit rodiče předčasně narozených dětí a věnovat jim na cestu domů praktický dárek v podobě čepičky. Rodiče rodičům, maminky maminkám. Pojďme společně vyjádřit podporu a respekt k rodičům kulíšků, kteří vyhráli své první klání s osudem, ale budou do života potřebovat spoustu dalších sil. Stačí uháčkovat jednoduchou čepičku pro miminko v barvách Nedoklubka – purpurová a mint – buď v odlehčené verzi z přírodní příze nebo v podzimně-zimní hřejivé verzi a čepičku zaslat koordinátorkám projektu poštou nebo přinést kontaktní osobě. Čepičky budou na památku předávány rodičům předčasňátek při odchodu z nemocnice domů.

Co je Nedoklubko?

Nedoklubko poskytuje prvotní informační péči a podporu rodičům předčasně narozených miminek již od roku 2002 a za dobu svého fungování zrealizovalo již několik podobných projektů. Nejznámějším počinem byla kampaň háčkovaných chobotniček pro kulíšky. Chobotničky s chapadýlky, připomínající pupeční šňůru, mají miminka u sebe i v inkubátorech, a pak doma v postýlkách. Mezi další projekty lze započítat háčkovaná purpurová srdíčka kampaně Pomozte nám srdcem (můj malý videonávodový příspěvek zde) nebo Ponožkový rekord. Při něm se podařilo shromáždit 10450 párů novorozeneckých ponožek a Nedoklubko se zapsalo do české knihy rekordů.

Více o organizaci a projektech Nedoklubka naleznete na webových stránkách Nedoklubko.cz.
Také se můžete přidat ke komunitě na sociální síti Nedoklubko – Pomáháme tvořením nebo navštívit stránku na FB zde.

Jak se zapojím?

Háčkováním čepiček. Nezisková organizace Nedoklubko bohužel nemůže dobrovolníkům poskytnou klubíčka zdarma, ale na podporu projektu se podařilo získat slevu na vybrané barvy a značky přízí u partnerských e-shopů.

Vlna-Hep Perla (60% bambus, 40% bavlna, 50g/125m), purpurová, číslo 8048, sleva 10%, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz (slevový kód NEDOKLUBKO)
Vlna-Hep Perla (60% bambus, 40% bavlna, 50g/125m), mint, číslo 8122, sleva 10%, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz (slevový kód NEDOKLUBKO)

Vlna-Hep Tulip (100% akryl, antipilling), purpurová, číslo 4048, sleva 10%, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz (slevový kód NEDOKLUBKO)
Vlna-Hep Tulip (100% akryl, antipilling), mint, číslo 4136, sleva 10%, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz (slevový kód NEDOKLUBKO)

Výše uvedené příze českého výrobce mají platný certifikát TZÚ a jsou nezávadné pro děti do tří let. Ke stažení Certifikát TZU pro děti do 3 let na pletací příze.

Pokud máte doma zbytečky Perly nebo Tulip v jiných barvičkách, vůbec nevadí. Nedoklubko a maminky předčasňátek určitě ocení i jakoukoliv jinou barvičku čepiček. Uháčkované čepičky prosím předejte koordinátorkám projektu, seznam ve FB skupince zde nebo na webové stránce Nedoklubka zde.

Zvládnu to? Určitě!

Návody na čtyři čepičky (2xPerla a 2xTulip) včetně videopostupu jsem zpracovala pro úplné začátečníky, takže pokud nemáte strach vzít háček do ruky, tak se můžete směle do projektu “Čepička na doma” zapojit. Vaše první čepička může být mírně kostrbatá, ale jak získáte grif v háčku a utahování – máte vyhráno. Náklady na jednu čepulku se pohybují kolem 30-40 Kč a za hodinku až dvě máte hotovo. U jedné kávičky můžete udělat dobrý skutek a odpočinout si u ručních prací.

Tak směle do toho, ať nám ta miminka (nejen) doma dělají parádu.

Oušková čepička Perla, obvod 35 cm
Příze: Vlna-Hep Perla, č. 8048 nebo č. 8122, spotřeba necelé jedno klubíčko, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz
Háček: 4 mm a 3 mm
Rozměry: obvod čepičky je 35 cm, délka čepičky před ohrnutím 14 cm, po ohrnutí 12 cm, obvod hlavičky 35 cm odpovídá váze chlapec 3100-3400g, dívka 3300-3600g
Štítek, knoflík, cedulka, označovač, jehla s velkým ouškem, nůžky, metr
Hodinový rozpočet: cca 1-1,5 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek, od třetí řady háčkujeme PDS do mezer (viz videonávod)

Čepička je háčkovaná dokola, tzn. řadu neukončujeme pevným okem, tj. čepička nemá šev.
Čepička je záměrně dlouhá, aby se dala ohrnout. Hloubka čepičky se upraví výškou ohrnutí.
Základy háčkování naleznete zde.

Perla, háček 4 mm
1. řada: 10 PDS do MK, PO
2. řada: 2 ŘO (místo prvního PDS), do stejného místa PDS, dále zdvojíme každé očko, tj. 20 PDS, do další řady přejdeme pomocí PDS, kdy háček vedeme do mezery (nikoliv do očka), do tohoto místa vložíme označovač
3. řada: háčkovací schéma 1 PDS – 1 PDS – 2 PDS, tj. zdvojíme každou třetí mezeru, celkem 26 PDS

4. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS, tj. zdvojíme každou třetí mezeru, celkem 34 PDS
5. řada: háčkujeme PDS do každé mezery, celkem 34 PDS
6. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS, tj. zdvojíme každou čtvrtou mezeru, celkem 43 PDS
7. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS, tj. zdvojíme každou pátou mezeru, celkem 52 PDS
8. řada: zdvojíme patnáctou, třicátou a čtyřicátou pátou mezeru, tj. celkem 55 PDS (pozn. pokud nemáte 55 sloupků, prosím pokračujte v rozšíření i v následující řadě)
9. – 20. řada: háčkujeme PDS do mezer, 55 PDS

Perla, háček 3 mm
21. – 25. řada: háčkujeme PDS do mezer, 55 PDS

Perla, háček 3 mm, přízi ZDVOJÍME (pokud příliš utahujete, vezměte háček 4 mm) 
26. řada: háčkujeme 53 PDS do mezer, dále KS, dále PO, končíme PO, celkem 55 PDS

Ouška, Perla, háček 3 mm, přízi ZDVOJÍME
Doporučuji mrknout na video, ouška se háčkují přímo na čepičku!

1. řada: rozložíme si čepičku před sebe, cca v páté řadě čepičky na přeložené hraně vedeme háček do očka a uděláme ŘO, dále 3 PDS do očka, 3 PDS do následujícího očka směrem vzad a KS do následujícího očka na stejnou úroveň jako ŘO, otočíme a háčkujeme zpět
2. řada: nahodíme a háček vedeme do první mezery, zde uháčkujeme PDS, nahodíme a háček vedeme do stejného očka a uháčkujeme PDS, následně zdvojíme každé očko, tj. háčkujeme 2 PDS do očka, do posledního očka háčkujeme KS a do čepičky PO, otočíme a háčkujeme zpět
3. řada: háček vedeme do první mezery a zde uháčkujeme KS, dále KS do každého očka, končíme PO do čepičky.

Tvar oušek můžete doupravit při zapošívání volných nitek v rubu čepičky.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Čepičku dozdobíme knoflíkem nebo cedulkou a připravíme k odeslání/předání koordinátorkám Nedoklubka, seznam ve FB skupince zde nebo na webové stránce Nedoklubka zde.

Pokud se čepička nedaří
Základní placka se vlní 

  • Háčkujete volněji než já v návodu, tj. zvolte menší číslo háčku, ale musíte přidat počet sloupků, jinak by byla čepička menší
  • Přidáváte příliš mnoho sloupků v jedné řadě, tj. upravte přidávání nebo přidávejte jen v každé druhé řadě

Základní placka tvoří kopeček 

  • Utahujete vice než já v návodu, tj. zvolte větší číslo háčku, ale musíte ubrat pár sloupků, jinak by byla čepička větší
  • Přidáváte málo sloupků v jedné řadě, tj. přidávejte častěji, upravte háčkovací schéma

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.