Obal na květináč Berry

22.12.2020

Na tradiční vánoční růži si můžeme vyrobit obal na květináč ze šňůr. Na tento jsem použila růžové měkoučké špagáty Berry od české firmy YarnMellow.

YarnMellow Berry jsou šňůry, které se prodávají ve velikosti tři a pět milimetrů. Jedná se o polyesterové vlákno, které je schováno uvnitř. Vně je recyklovaná bavlna. Šnůra je velice příjemná na dotek, měkká a ohebná. V klubíčku 300g máme cca 100 metrů šňůry. V případě cívky začínáme balení ze středu a klubíčko/cívka hezky drží tvar až do konce. V případě, že k Vám doputuje přadeno, hledáme volný konec, za který začneme, aniž bychom sundali etiketu.

YarnMellow Berry nám věnoval eshop Tvorboshop.cz. Rozbalování balíčku můžete zkouknout zde a článek o řadě klubek YarnMellow si můžete přečíst zde.

Co se týče obalu na květináč, více jednodušeji to už nešlo. Video návod je určen naprostým začátečníkům. Obal je v podstatě jen pruh, který je sháčkovaný a obháčkovaný v horní části. Tento obal nemá dno. Pouze se na květináč nasadí. Možná se ptáte proč? Ad jedna se mi zdá celoháčkovaný obal mírně vratký, a ad dva v mém případě, ať dělám co dělám, vánoční růže mi zpravidla dlouho nevydrží, takže k ní ani nekupuji klasický květináčový obal. Stejnou službu mi udělala plastová miska od polívky, kterou jsem si onehdy donesla domů z výdejního okénka.

Květináč do tohoto obalu krásně pasoval, takže už mi zbývalo jen plastovou “nádheru” doslova zamaskovat. Jelikož je miska i květináč užší dole než na hoře, při háčkování pruhu v jedné řadě střídáme menší a větší háček, čímž se právě vyřeší kónický tvar. Jinak se po celou dobu háčkují krátké sloupky a na olemu jsou dlouhé sloupky. Na obal jsem použila 3mm Berry a z jednoho klubíčka jsem uháčkovala dva stejné obaly na květináče.

No a my se pustíme do této rychlovky.

Obal na květináč Berry
Příze: YarnMellow Berry, růžová 3 mm, zakoupíte na Tvorboshop.cz
Spotřeba: jedno klubíčko růžové na dva obaly
Háček: 6 mm a 5 mm
Rozměry: obdélník 35 cm x 9.5 cm před obháčkováním
Jehla s velkým ouškem, knoflík nebo štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 2 hodiny, ale doporučuji přestávky a procvičování rukou, článek zde
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
KSZN – krátký sloupek za zadní nitku
KSPN – krátký sloupek za přední nitku
KS – krátký sloupek
N – náhrada, tj. ŘO místo prvního sloupku

Obal háčkujeme po řadách tam a zpět. Začínáme náhradou “N”, tj. 1 ŘO místo prvního KS. Počítáme sloupky v každé řadě.

Obal na květináč, Berry růžová, háček 6 mm
1. řada: 13 ŘO

Obal na květináč, Berry růžová, háček 6 a 5 mm
2. řada: 6 mm háček – do třetího očka od háčku uháčkujeme KS, dále 7 KS do každého očka, 5 mm háček – dále 3 KS do každého očka a poslední KS háčkujeme do náhrady, otočíme.

Pozn. Zapamatujeme si, že tam kde je volný konec příze z první řady budeme vždy končit řadu a začínat řadu pětkou háčkem.

Obal na květináč, Berry růžová, háček 6 a 5 mm

3. řada: 5 mm háček – N za KS, dále hned od očka u náhrady háčkujeme tři KSPN, 6 mm háček – pokračujeme v háčkování 7 KSPN a poslední KS háčkujeme do očka náhrady z předchozí řady, otočíme
4. řada: 6 mm háček N za KS, dále hned od očka u náhrady háčkujeme 7 KSZN, 5 mm háček – pokračujeme v háčkování 3 KSZN a poslední KS háčkujeme do očka náhrady z předchozí řady, otočíme
5. – 36. řada: opakujeme řady 3 a 4. Nezapomeneme střídat háčky. V poslední řadě háčkujeme tak, abychom končili pětkou háčkem na té straně, kde je počáteční volný konec. Přeložíme pruh na půl a na rubové straně sháčkujeme krátké strany obalu květináče pomocí KS. Nabíráme přední nitku KS a řetízkové očko z první řady.

Olem obalu, Berry růžová, háček 6 mm
Převrátíme obal na lícovou stranu a obháčkujeme horní stranu obalu (tam, kde jsme používali háček 6 mm). N za KS, ob očko 5 DS, ob očko KS. Opakujeme. Končíme pevným okem.

Dokončení
Volné konce pomocí jehly s velkým ouškem nebo pomocí háčku jakoby zapošijeme. Obal dozdobíme třeba štítkem nebo vánoční dekorací.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.