Oušková Dolce-Happy

15.9.2019

Dnes jedna rychlovečka – ohrnovací oušková Dolce-Happy, která se “tváří” něco mezi medvídkem a famfulínkem.

Včera večer jsem odložila dva déle trvající projekty a vrhla se na tuto rychlovku. Pouze krátké sloupky a kombinace dvou druhů příze z této “obyčejné” čepičky vytvoří roztomilou záležitost pro miminka. Použila jsem přízi YarnArt Dolce a YarnArt Happy – obě mají platný český atest TZÚ, tj. jsou vhodné pro děti do tří let.

YarnArt Dolce je 100% mikropolyester (žinylka) a prodává se v návinu 120 metrů/100g, YarnArt Happy je také 100% mikropolyster (má třpytky) a prodává se v návinu 175 metrů/100g. Pokud nejste “ztotožnění” s materiálem, můžete čepičku kolem oušek podšít. Tak či tak, obě tyto příze se těší stále velké oblibě díky své jemnosti. Na omak je na tom stejně už jen tenčí nebo silnější žinylka (YarnArt Velour, YarnArt Dolce a podobné typy), efektní příze YarnArt Mink, Alize Softy (Puffy atd.) nebo Nako Paris.

Co se střihu týče, zvolila jsem postupné přidávání, abych se vyvarovala tvaru ála hrnec. Návod je ale spočítán na mé vlastní utahování. Pokud se Vám začne projekt v některé fázi vlnit, je potřeba s přidáváním zvolnit nebo zvolit menší háček a přidat pár sloupků. Čepička je dělaná delší tak, aby se dala ohrnout. Aby to hned nepovolilo, u konce se mění velikost háčku a poslední řada je opět háčkována dvojmo. Čepičku jsem “dozdobila” oušky, které se háčkují přímo na čepici. Čumák je vlastně jedna velká pecička a delší konec jsem využila na “výraz”. Pak stačí uháčkovat jen dvě očka a medvídek je na světě.

Ať Vám návod dělá radost.

Oušková Dolce-Happy
Příze: YarnArt Dolce spotřeba necelé jedno klubíčko, YarnArt Happy zakoupíte na www.mojegalanterka.cz případně po balících na www.pletemesi.cz, zbytek bavlněné příze černá/bílá na očka
Háček: 6 mm, 5 mm, 3 mm na oči
Rozměry: obvod čepičky je 36-37 cm, délka ohrnuté čepičky je  12.5 cm , velikost odpovídá váze cca 3600-3800 g
Označovač, jehla s velkým ouškem, nůžky, metr
Hodinový rozpočet: cca 1-1,5 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek

Čepička je háčkovaná tzv. dokola, pouze první řada končí PO a začíná náhradou N, tj. jedno volné ŘO za KS
Základy háčkování naleznete zde.

Dolce, háček 6 mm
1. řada: 10 KS do MK, PO (pokud se MK nedaří, spojte do kruhu 3-4 ŘO)
2. řada: N za KS, háčkovací schéma 2 KS – 1 KS, tj. 15 KS, končíme PO a zde umístíme označovač, háčkujeme dokola
3. řada: háčkovací schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS, tj. 20 KS
4. řada: háčkovací schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS, tj. 27 KS
5. řada: háčkovací schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, tj. 35 KS
6. řada: háčkovací schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, tj. 42 KS
7. řada: háčkujeme KS do KS, tj. 42 KS
8. řada: zdvojíme každý sedmý KS, tj. 48 KS
9. – 16. řada: háčkujeme KS do KS, tj. 48 KS (na délku máme necelých 14 cm)

Dolce, háček 5 mm
17. – 19. řada: háčkujeme KS do KS, tj. 48 KS

Dolce, ZDVOJÍME, háček 6 mm
20. řada: háčkujeme 46 x KS do KS, dále PO, PO, tj. 48 oček celkem (celkem 16 cm)

ČUMÁK, Happy, háček 5 mm
Do MK vedeme háček, uděláme 3 ŘO, dále 7 x nahodíme na PDS, a poté sháčkujeme do pecičky, dále 3 ŘO a končíme PO do MK. MK stáhneme.

UŠI, Happy, háček 5 mm
1. řada: čepičku přeložíme na půl, cca ve třetí řadě od středu na hraně čepice navážeme přízi pomocí ŘO, směrem dozadu do očka uháčkujeme 5 PDS, končíme KS směrem dopředu na stejnou úroveň jako je ŘO (ale cca ve čtvrté řadě), otočíme
2. řada: každou mezeru zdvojíme, tj. uháčkujeme 2 PDS do mezery, končíme PO do čepičky, otočíme
3. řada: háčkujeme KS do každého očka, končíme PO do čepičky, přízi ukončíme, ale necháme si dostatečně dlouhý volný konec.
Postup zopakujeme na protilehlé straně. Začínáme v řadě čtyři na hraně čepičky.

OČI, zbytky bavlněné příze černá (typ Camilla), háček 3 mm
1. řada: 18 DS do MK, končíme PO, magický kroužek stáhneme cca na 75%

Zbytek bavlněné příze, bílá (typ Camilla), háček 3 mm (háčkujeme 2x)
2. řada: háčkovací schéma 2 KS – 1 KS, háčkujeme KS do mezer, tj. mezi sloupky z předchozí řady (pokud se očičko vlní, schéma upravíme na 2-1-1). Před ukončením řady nahodíme přízi na háček, háček vedeme do středu, tj. do MK, vytáhneme přízi na háček a s nahozením spojíme, poté řadu spojíme PO. Přízi ukončíme a zasukujeme.

Dokončení
Volné konce žinylky nejdříve zapošijeme, poté očistíme volný konec, nitky rozpojíme, jednu vedeme sousedním očkem a zasukujeme. Volné konce Happy zapošijeme. Čepičku ohrneme na potřebnou délku. Do středu čepičky nad hranu přišijeme čumák. Volný konec příze použijeme na přišití na čepici. Přišijeme oči.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

 

 

 

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Nikola 18.5.2020 at 15:15

  Pokoušela jsem se o pár věci z této stránky ale nikdy jsem nic neuháčkovala, nějak nechápu proč 🙁 . Návody nějak nechápu. Když háčkuji tak, že končím PO a začínám ŘO, a potom pokračuji, tak tam vždy mám hroznou díru a nevím proč 🙁 .

  • Reply Krampolinka 19.5.2020 at 13:38

   Niky, při ukončování řady pevným okem je potřeba nabírat dvě nitky (mrkněte do videonávodů na YT na posledních pár čepiček, je tam vždy ukázáno, jak nabírat pevné oko). Pro rovný šev se háčkuje jednou přímo k náhradě a jednou do sousedního očka, tím se “mezery” stáhnout. Jinak je samozřejmě nejlepší vždy háčkovat tzv. dokola, tj. bez ukončení řady. To však vyžaduje označovač a počítání. Někdy i menší háček – pokud utahujete jinak než já. Zkuste mrknout například na poslední čepičku na webu – kytičková Mirka. Tam je na fotce ukázka, jak vypadá čepička se švem (také jsou tam dírky) a beze švu.

  Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.