Podsedák Dolce Maxi

2.2.2021

V zádveří našeho domečku jsou tři schůdky. Ty mé dítko využívá k sezení, když si obouvá a vyzouvá boty. A jelikož nechci, aby seděla na studeném, tak jsem uháčkovala schodovník. Zkrátka podsedák na sezení (nejen) na schodech.

Na schodovník – podsedák jsem použila přízi YarnArt Dolce Maxi, což je nejsilnější žinylková příze. Dolce Maxi se prodává v klubíčku 200g s návinem 70 metrů a je to vážně macek. Příze je atestovaná českým TZÚ a je vhodná pro děti do tří let. Jedná se o 100% mikropolyester a Maxi je měkká, hebká a hřejivá. Hodí se na homedekor jako jsou deky, podsedáky či polštáře. Video návod na rychlou háčkovanou deku Dolce Maxi naleznete zde.

YarnArt Dolce Maxi nám věnoval velkoobchod www.bezvapleteni.cz, dovozce značky YarnArt do České republiky. Moc děkuji. Dolce Maxi v pěkné škále barev zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk. Jen pro zajímavost – pokud bych měla žinylky od YarnArt seřadit podle velikosti, začínalo by se Dolce Maxi, pak klasická Dolce a nejtenčí je Dolce Baby.

Co se týče podsedáku, háčkovala jsem schodovník na šířku schodu, což je cca 30×30 cm. Z jednoho klubíčka jsem uháčkovala jeden podsedák a tři čtvrtě z druhého. Pokud bych háčkovala klasický podsedák na židli, z jednoho klubíčka bych se dostala na rozměr cca 36×36 cm možná 38×38 cm (běžná velikost je 36×39 cm). Díky tloušťce Dolce Maxi, je podsedák úžasně měkoučký a poměrně vysoký. Použila jsem háčkem 12 mm a jedná se o klasický čtverec háčkovaný ze středu. Ačkoliv jsem použila pouze krátké sloupky a řetízková očka, doporučuji pro prvních pár řad použít označovače do rohů čtverce, ať se v očkách doslova neztratíte. Poslední řadu podsedáku pro zpevnění okraje tvoří pevná oka.

Pokud budete háčkovat podsedák ke stejnému účelu jako já – na schody, doporučuji vybrat tmavší barvy a případně podsedák vybavit poutkem na zavěšení. Malá si schodovník velice oblíbila a já jsem hned klidnější, že jí “nenastydnou vaječníky”, jak vždycky říkávala moje maminka. Háčkovaný podsedák ve větším rozměru může být i prima dárkem do nového bydlení. Háčkování Vám nezabere déle než hodinku. No a my se do této rychlé vychytávky pustíme.

Podsedák na schody Dolce Maxi
Příze: YarnArt Dolce Maxi vínová 752, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: jedno necelé klubíčko na rozměr 30×30 cm
Háček: 12 mm a 10 mm
Rozměry: 30×30 cm
Jehla s velkým ouškem, látkový štítek na ozdobení, označovače 5 ks
Časový rozpočet: 60 minut
Pro začátečníky s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
MK – magický kroužek

Podsedák háčkujeme od magického kroužku. Jak na magický kroužek naleznete zde. Pokud se Vám MK nedaří, spojte 4 ŘO pevným okem a do tohoto kroužku pokračujte s háčkování. Každá řada končí pevným okem a začíná tzv. náhradou N, tj. 1 ŘO místo prvního KS. Do náhrady doporučuji také vkládat označovač. Náhrada je součástí součtu. Pokud použijete jinou přízi (nechlupatou), zkuste posunout šev do rohu podsedáku. Pod textem naleznete grafický nákres.

Podsedák, vínová, háček 12 mm
1. řada: do MK háčkujeme N (vlož označovač), KS, roh 2 ŘO (vlož označovač), 2 KS, roh 2 ŘO (vlož označovač), 2 KS, roh 2 ŘO (vlož označovač), 2 KS, roh 2 ŘO (vlož označovač), PO
2. řada: N (vlož označovač), KS do KS, roh KS pod ŘO, 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 KS, roh KS pod ŘO, 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 KS, roh KS pod ŘO, 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 KS, roh KS pod ŘO, 2 ŘO, KS pod ŘO, PO

3. řada: N (vlož označovač), KS do KS, 2 KS, roh KS pod ŘO, 2 ŘO, KS pod ŘO, 4 KS, roh KS pod ŘO, 2 ŘO, KS pod ŘO, 4 KS, roh KS pod ŘO, 2 ŘO, KS pod ŘO, 4 KS, roh KS pod ŘO, 2 ŘO, KS pod ŘO, KS do KS, PO.
4. řada: N (vlož označovač), KS do KS, 3 KS, roh KS pod ŘO, 2 ŘO, KS pod ŘO, 6 KS, roh KS pod ŘO, 2 ŘO, KS pod ŘO, 6 KS, roh KS pod ŘO, 2 ŘO, KS pod ŘO, 6 KS, roh KS pod ŘO, 2 ŘO, KS pod ŘO, KS do KS, KS do KS, PO.

5. – 8. řada: opakujeme způsob přidávání jako v řadě 4 a postupně rozšiřujeme.

Podsedák LEM, vínová, háček 10 mm
9. řada: N za KS, po celém obvodu podsedáku háčkujeme PO do KS, v rohu háčkujeme PO, 2 ŘO a PO. Přízi ukončíme.

Dokončení 
Volné konce nejdříve proháčkujeme v rubu co nejblíže k sobě, tj. z obvodu směrem ke středu. Teprve pak konce zbavíme žinylky a zasukujeme dva konce dohromady. Necháváme krapet vůle, aby se při používání suk nebo nitě nepřetrhly. Podsedák dozdobíme látkovým štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.