Pončo Soft Cake

18.7.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme rozevláté pončo z duhovky Filars Soft Cake. 

Filars Soft Cake je neseskaná 4nitka s návinem 1000m/250g. Klubíčko má složení 55% akryl a 45% bavlna a je super na šátky, topíky, deky, či sukýnky na které Vám bude stačit 1 klubko. Pokud chcete svetříky, ponča a šaty, je potřeba objednat 2 klubka. Soft Cake je velice příjemný materiál. Při háčkování dbáme na to, abychom vždy podebírali všechny nitky. Ze Soft Cake si můžete vyrobit třeba svetřík Vivid, Vivid s kočkou, plážové šaty Vivid, plážová tunika Rosegarden, šaty-top Rainbow Spago, top Vivid Geo nebo šátek Moonlight 4V nebo širokou šálu FlowersDále lze použít i návod na svetřík Candy nebo svetřík Floxy. My si dnes uháčkujeme jednoduché pončo, které unosíme od jara do zimy na nátělník nebo tričko k riflím či kraťasům, v létě bude super na pláž na plavky.

Duhová klubíčka Filars Soft Cake za velmi příznivou cenu nakoupíte v e-shopu ProHáčkování.cz a na video z rozbalování se můžete podívat v Povídání u klubíčka č. 56. Článek si můžete přečíst zde.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče ponča, jedná se o jednoduchý střih i provedení. Háčkujeme dva stejné pruhy. Každý pruh háčkujeme z jednoho klubíčka a postupujeme stejně, abychom získali dva stejnobarevné pruhy.
  • Co se týče vzoru, vystačíte si s dlouhým sloupkem a řetízkovými oky. Základ tvoří vzor klasických véček, tj. dlouhý sloupek – řetízkové očko – dlouhý sloupek. Můj kontrolní vzoreček byl 9 řad, 22 ok + 2 na otočení a háčkovala jsem háčkem 3 mm Tulip. Rozměry byly 12 cm šířka a 9 cm výška. Pro tento vzor potřebujeme počet ok dělitelný 8 + 4 očka + 2 očka na otočení. Co se týče véček, potřebujeme počet véček dělitelný počtem 8 + 2 krajová véčka. Pro rovnou stranu začínáme řadu na 2 řetízková očka, ke kterým háčkujeme dlouhý sloupek a končíme na dlouhý sloupek háčkovaný do druhého očka náhrady.
  • Co se týče úpravy velikosti, pro delší pončo přidáváme počet řad. Pro užší pončo upravíme základní řetízek na potřebný počet ok. V řadě jsem měla 26 sloupců vzoru (průhledné rámečky). Pro výstřih se rozhodneme, zda-li sháčkujeme 9 sloupců – 8 vynecháme – 9 sloupců vzoru sháčkujeme. Výstřih je poměrně velký, byť obháčkováním se mírně stáhne. Pokud máme málo materiálu na obháčkování výstřihu, sháčkujeme 10 sloupců – 6 vynecháme – 10 sloupců sháčkujeme.

TIPY PRO VÁS:
Po každé řadě háčkování ponča kontrolujeme, zda-li jsme neudělali chybku ve vzoru a máme správný počet sloupců vzoru.

Ať se Vám pončo podaří.  Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním tohoto ponča? Fotečky můžete vkládat do FB skupinky Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #poncosoftcake

Pončo Soft Cake
Příze: Filars Soft Cake barva 9036, pořídíte v e-shopu ProHáčkovaní.cz
Spotřeba: 2 x klubíčko
Háček: 2 mm, 2.5 mm a 3 mm, 4 mm na sháčkování
Rozměry: šířka 115 cm, výška 62 cm
Velikost: 42-46, výška 168 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 50 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
DS véčko – dlouhý sloupek – řetízkové očko – dlouhý sloupek
KS véčko – krátký sloupek – 2 řetízková očka – krátký sloupek

Pončo (2xpruh) háčkujeme po řadách tam a zpět. Počítáme sloupky v řadě. Náhrada za DS jsou 2 ŘO.

1/2 ponča, háček 2.5 mm, první klubíčko Soft Cake
1. řada: 213 ok pružného řetízku.
2. řada: 2 ŘO místo prvního DS, očko vynechat. Vzor véčko, očko vynechat. Opakujeme do konce řady. Řada končí DS do posledního očka. Otočíme. Máme základ pro 106 véček.

Pončo vzor, háček 3 mm
3. – 7. řada: 2 ŘO místo prvního DS, DS do očka k náhradě. Háčkujeme véčka pod ŘO ve véčku z předchozí řady. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme.
8. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Háčkujeme 2 véčka, 5 ŘO a 2 véčka přeskočíme. Řadu končíme na 2 véčka a DS do druhého očka náhrady. Otočíme.
9. – 11. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Háčkujeme vzor 2 véčka, 5 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme na 2 véčka a DS do druhého očka náhrady. Otočíme.

12. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Háčkujeme vzor véčka pod ŘO ve véčku z předchozí řady a 2 nová véčka pod pět ŘO. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme.
13. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Háčkujeme véčka pod ŘO ve véčku z předchozí řady. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme.
14. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Háčkujeme véčka pod ŘO ve véčku z předchozí řady. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme. Máme základ pro 26 sloupců vzoru.

15. – 67. řada: opakujeme řady 8. – 14. do potřebné výšky ponča. Počet řad záleží na výšce postavy. Čím vyšší postava, tím více řad. Končíme řadou opakování 11.

Pončo vzor, háček 2 mm
68. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Háčkujeme vzor véčka pod ŘO ve véčku z předchozí řady a 2 nová véčka pod pět ŘO. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme.

69. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Háčkujeme véčka pod ŘO ve véčku z předchozí řady, ale pouze nad 9 SLOUPCI VZORU pro větší výstřih nebo nad 10 SLOUPCI VZORU pro menší výstřih. Řadu končíme DS do DS ve véčku v plné části vzoru. Přízi ukončíme. Přeskočíme 8 sloupců vzoru pro větší výstřih nebo 6 sloupců vzoru pro menší výstřih. Navážeme přízi a uháčkujeme 2 ŘO, dále háčkujeme véčka do konce řady, tj. véčka nad 9-ti sloupci vzoru pro větší výstřih nebo nad 10-ti sloupci vzoru pro menší výstřih. Přízi neukončíme a volný konec z jednoho klubíčka využijeme pro sháčkování.

Uháčkujeme druhý díl ponča z druhého klubíčka Soft Cake.

Sháčkování dílů ponča, háček 4 mm
Díly ponča položíme na sebe a pomocí krátkých sloupků sháčkujeme přední a zadní díl dohromady. Háčkujeme nad 9 SLOUPCI vzoru nebo nad 10 SLOUPCI vzoru na jedné i druhé straně ponča.

Obháčkování výstřihu, háček 2 mm
1. řada: Přízi navážeme v ramenním švu. Háčkujeme 2 ŘO a DS pod ŘO ve véčku. Dále háčkujeme véčka po celém obvodu výstřihu. Končíme DS pod ŘO ve véčku a KS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku véčka.
2. – 3. řada: 2 ŘO místo prvního DS, DS pod KS. Háčkujeme véčka pod ŘO ve véčku z předchozí řady. Řadu končíme DS pod ŘO a KS do druhého očka náhrady.
4. řada: ŘO místo KS, 2 ŘO a KS pod ŘO. Dále háčkujeme KS véčka do konce řady. Řadu končíme PO.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Pončo dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Top 5 video návodů za červenec - www.krampolinka.cz 9.8.2023 at 7:27

    […] Pončo Soft Cake, video návod zde […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.