Ponožky pro miminko

20.1.2020

Ponožky jsem nikdy nezkoušela, ale když přišla výzva od Nedoklubka na brož ve tvaru miniponožky, ponořila jsem se do zkoušení a vymýšlení. A vznikl tento univerzální návod na ponožky pro miminko.

Návod je zpracován pro přízi VlnaHep Perla. Perla se prodává v 50 gramovém klubíčku s návinem 125 metrů a ve složení 60% bambusová viskóza a 40% bavlna. Přízi mám velmi ráda, je příjemná na dotek a má certifikát TZÚ, tj. je vhodná pro děti do tří let.

Pokud se chcete zapojit do projektu Socks for Life pro Nedoklubko, můžete “čepičku na doma” doplnit i o tyto ponožky, ideálně v barvičkách purpurová VlnaHep Perla 8048 nebo mint 8122. Po konzultaci s Nedoklubkem lze háčkovat i z dalších veselých, světlých a pastelových barviček, které se hodí pro miminka. Dobrou zprávou určitě je, že u www.mojegalanterka.cz můžete uplatnit slevový kód NEDOKLUBKO a získat slevu na VlnaHep Perla ve výši 10%.

Kam zasílat hotové ponožky pro miminka v rámci projektu Socks for Life a seznam koordinátorek naleznete ve skupince na FB zde nebo na stránce www.nedoklubko.cz (hledejte interaktivní odkaz Požadavky nemocnic).

Ponožka z VlnaHep Perla má na délku cca 8 cm, což odpovídá narozenému miminku s váhou cca 3,5-4 kg. Z jednoho klubíčka Perly jsem vytvořila jeden pár a jednu single ponožku. Co se týče střihu, ponožka je háčkovaná od magického kroužku. Přímo na ponožku se háčkuje pata, která se sháčkuje a doplní o zadní část paty. Od tohoto momentu se ponožka háčkuje již jen dokola do potřebné výše řad. Ke konci ponožky a kolem nártu jsem použila krátké sloupky, aby ponožka lépe držela. Pro holčičí verzi je ponožka zakončená obloučkovým lemem. Pro chlapeckou verzi přidáte další dvě řady KS. Pokud jste zvyklí na zavazování, můžete doplnit ponožku o háčkovanou tkaničku, kterou v případě obloučků hezky provléknete mezírkami.

A jelikož se to ve dvou lépe táhne, poprosila jsem Verunku z blogu www.neposlusneklubicko.cz o vyzkoušení návodu (na blog určitě mrkněte, Verunka postupně ponožečky nafotí a uloží tam). Verunka pro Vás otestovala návod na ponožky a zjistila:

Elian Baby (50g/141 m, 100% antipilling akryl)                          9 cm
Elian Nicky dvojmo (50g/152 m, 100% akryl)                            10 cm
Elian Melody (50g/150 m,  70% akryl, 30% polyamid)               8,5 cm

VlnaHep Vesuv (50g/133 m, 100% antipilling akryl)                  9,5 cm
VlnaHep Camilla (50g/125 m, 100% bavlna)                             7,5 cm
VlnaHep Jeans (50g/160 m, 55% bavlna, 45% akryl)                10 cm

Alize Bella (50g/180m, 100% bavlna)                                          7 cm

Testla jsem pro Vás:
VlnaHep Cotton Socks (100g/400 m, 48% bavlna, 39% vlna, 13% polyamid)       8 cm (z výsledného vzhledu jsem byla vyloženě nadšená, viz foto pod článkem)

Výše uvedené příze zakoupíte na www.mojegalanterka.cz a všechny vyzkoušené příze VlnaHep mají atest TZÚ, tj. jsou zdravotně nezávadné pro děti do tří let.

Ať se Vám dílko podaří a miminkům uděláte radost.

Ponožky Perla pro miminko
Příze: VlnaHep Perla, č. 8048 nebo 8022, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz
Spotřeba: jedno klubíčko na pár
Háček: 3 mm
Rozměry: délka chodila 7-8 cm, výška 10 cm, odpovídá pro miminko 3,5 kg (pokud chcete ponožečku menší a utahujete jinak než já, můžete vzít háček 2 nebo 2,5)
Jehla s velkým ouškem
Časový rozpočet: 1,5 hodiny pár ponožek
S videem i pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý slupek
DS – dlouhý sloupek

Ponožka je háčkovaná po řadách. Řada končí PO a začíná náhradou N, tj. první sloupek v řadě, tj. 2 ŘO za DS/PDS, 1 ŘO za KS. Ponožka má náročnější technický postup, doporučuji shlédnout video. Základy háčkování zde. Pro rovný šev vedeme háček jednou přímo k náhradě a následující řadě do sousedního očka. Pokud budeme počítat sloupky, samo nás počítání navede, kam vést háček pro poslední sloupek.

PONOŽKA, Perla, háček 3 mm
1. řada: N za PDS, 9 PDS do MK, spojíme PO (10 PDS).
2. řada: N za PDS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme PDS, dále zdvojíme každé očko pomocí PDS, opakujeme, končíme PO (20 PDS).
3. řada: N za PDS, zdvojíme každé páté očko, končíme PO (24 PDS).
4. – 8. řada: N za PDS, háček vedeme jednou k náhradě, jednou do sousedního očka, háčkujeme PDS do PDS, opakujeme, končíme PO (24 PDS).

PATA, Perla, háček 3 mm
1. řada: N za KS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme KS, dále KS do oček, celkem včetně náhrady 12 KS, otočíme a háčkujeme zpět.
2. – 7. řada: N za KS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme KS, dále KS do KS, končíme KS do náhrady z předchozí řady (spočítáme, že máme 12 KS celkem), otočíme a háčkujeme zpět.
8. řada: N za DS, 2 DS sháčkujeme do jednoho očka, DS, 2 DS sháčkujeme do jednoho očka, DS, 2 DS sháčkujeme do jednoho očka, DS, 2 DS sháčkujeme do jednoho očka, máme 8 oček, otočíme a háčkujeme zpět.

HORNÍ ČÁST PONOŽKY, Perla, háček 3 mm
9. řada: N za KS, do čtvrtého očka vedeme háček a uháčkujeme vějířek ze 5 DS (tj. 5 DS do jednoho očka) a končíme PO na konci řady, POZOR hned pokračujeme v háčkování dokola kolem celé ponožky, tj. začínáme na boku paty ve směru, ve kterém jsme skončili a háčkujeme N za PDS, 6 PDS, tj. cca sloupek na jednu svislou řadu paty, vynecháme jedno očko u nártu, 11 KS v nártu, vynecháme jedno očko na konci nártu a háčkujeme do boku paty 7 PDS, v zadní části paty háčkujeme 6 DS a končíme PO do náhrady za PDS (31 oček).

10. řada: N za PDS, 6 PDS, 11 KS v nártu, 7 PDS, 6 PDS v zadní části paty, končíme PO (31).
11. řada: N za PDS, 6 PDS, 11 KS v nártu, 13 PDS v zadní části paty, končíme PO (31).
12. řada: N za PDS, 6 PDS, 11 KS v nártu, 13 PDS v zadní části paty, končíme PO (31).

13. – 19. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do každého očka, končíme PO (31).
20. – 22. řada: N za KS, háčkujeme KS do každého očka, končíme PO (31).

LEM PONOŽKY, Perla, háček 3 mm
23. řada: N za PDS, 3 PDS k náhradě, očko vynechat, KS, očko vynechat, vějířek z 4-ti PDS, končíme PO.

Dokončení
Volné konce na ponožce zašijeme. Zapravíme drobné dírky po bocích ponožky. Pro šňůrku uháčkujeme řetízek v potřebné délce.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.