Retro nákrčník Sierra

31.1.2021

O retro nákrčník s rolákem jste mi psali již několikrát. Dnes si ho uháčkujeme z novinkového klubíčka Vlna-Hep Sierra.

Vlna-Hep Sierra je klubko 150g s návinem 450 metrů. Co do složení je to kombinace 20% vlna a 80% akryl. Příze má mírný chloupek, je měkoučká, nekouše. Bude super na svetříky, vesty, ponča, sety čepice + tunel nebo nákrčníky. Barev má výrobce zatím šest, ale jsou tak univerzální, že si určitě vyberete jak pro sebe, tak pro drahou polovičku, případně pro dítko.

Video z rozbalování balíčku Vlna-Hep Sierra naleznete zde a článek o klubíčcích a novinkách Vlna-Hep zde.

Tentokrát jsem chtěla vyzkoušet, kam až doháčkujeme z jednoho klubíčka Vlna-Hep Sierra. Upravený základ na sedlo ze svetru Sierra jsem v přední a zadní části vytvarovala do véčka, obháčkovala a doplnila o rolák. Nákrčník je vhodný pro ty, co nemají rádi “plandavé cosi typu šála, tunel” kolem krku. Další výhodou je tvar do véčka, takže se hodí i do saka či kabátu, který má véčkový výstřih. V neposlední řadě je tento typ vhodný pro ty, co nemají rádi zbytečné tepelné vrstvy na těle, ale na krku je teplo potřeba.

Co se týče vzoru, háčkovala jsem od sedla přední a zadní reliéfní sloupky na potřebnou šíři ramen. Poté jsem háčkovala cíp po řadách tam a zpět. Jedna řada předních a druhá řada zadních reliéfních sloupků. V každé řadě jsem na začátku a na konci dva reliéfní sloupky sháčkovala do jednoho očka. Postup zopakujeme na zadním díle a poté celý nákrčník obháčkujeme řadou dlouhých sloupků, které v následující řadě háčkujeme jako přední a zadní reliéfní sloupky. V posledním kroku naháčkujeme rolák. Háček na rolák volíme podle toho, jak chceme mít rolák těsný u krku. Také délku volíme podle vlastních preferencí.

Pokud budete háčkovat z jiné příze a olem budete chtít kontrastní, tj. jinou barvou, doporučuji první řadu olemu háčkovat stejnou barvou, jako je nákrčník a teprve poté vyměnit barvu. Stejný princip platí pro háčkování roláku. Pro větší/menší nákrčník přidáváme/ubíráme čtyři očka v pružném řetízku. Pro delší nákrčník na ramenou přidáváme oproti návodu další řady sedla. No a my se pustíme do práce. Nákrčník unosíme od podzimu do chladného jara.

Retro nákrčník Sierra
Příze: Vlna-Hep Sierra č. 7203
Spotřeba: 1 klubíčko
Háček: 6 mm, 7 mm
Rozměry: velikost 54-58 obvod hlavy, délka roláku 22 cm, šířka nákrčníku na rameni 44 cm, délka od roláku po spodní lem 25 cm
Jehla s velkým ouškem, knoflík nebo štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 3-4 hodiny
Pro odvážné začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek

Retro nákrčník se háčkuje od pružného řetízku po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního DS/PDS a končí PO. Náhrada není součástí počtu ok. Přední a zadní díl nákrčníku háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou N a končí sháčkovaným PRDS nebo ZRDS a DS. Olem a rolák nákrčníku háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou N a končí PO.

Retro nákrčník Sierra, háček 6 mm
1. řada: 56 oček pružného řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a háčkujeme roh sedla nákrčníku, tj. véčko DS-ŘO-DS do jednoho očka,
kratší část na rameni – ŘO, 8 DS, ŘO, roh sedla, tj. véčko DS-ŘO-DS do jednoho očka,
přední díl – ŘO, 18 DS, ŘO, roh sedla, tj. véčko DS-ŘO-DS do jednoho očka,
kratší část na rameni – ŘO, 8 DS, ŘO, roh sedla, tj. véčko DS-ŘO-DS do jednoho očka,
zadní díl – ŘO, 18 DS, ŘO, pruh srovnáme a spojíme protilehlé strany pomocí PO.

Retro nákrčník Sierra, háček 7 mm 
3. řada: pomocí PO se přesuneme pod ŘO ve véčku v rohu sedla, N za DS, pod ŘO háčkujeme DS-ŘO-DS,
kratší část na rameni– ŘO, DS pod ŘO, na 8 PRDS, na konci umístíme DS pod ŘO, ŘO a v rohu pod ŘO háčkujeme DS-ŘO-DS,
přední díl – ŘO, DS pod ŘO, na 18 PRDS, na konci umístíme DS pod ŘO, ŘO a v rohu pod ŘO háčkujeme DS-ŘO-DS,
kratší část na rameni– ŘO, DS pod ŘO, na 8 PRDS, na konci umístíme DS pod ŘO, ŘO a v rohu pod ŘO háčkujeme DS-ŘO-DS,
zadní díl – ŘO, DS pod ŘO, na 18 PRDS, na konci umístíme DS pod ŘO, ŘO a PO.

4. – 10. řada: pomocí PO se přesuneme pod ŘO ve véčku v rohu sedla, opakujeme řadu 3. Nezapomínáme na ŘO před a za rohem sedla a na DS pod ŘO před a za rohem sedla, který v následující řadě háčkujeme jako PRDS. V poslední řadě přízi neukončíme, nákrčník otočíme a pokračujeme v háčkování zadního dílu v rubové části. Odtud háčkujeme po řadách tam a zpět. (34 oček na předním a zadním díle)

Zadní díl, nákrčník Sierra, háček 7 mm
1. řada: N za DS, dva sloupky sháčkujeme jako dva ZRDS do jednoho očka, dále háčkujeme ZRDS. Na konci řady sháčkujeme poslední sloupky jako dva ZRDS do jednoho očka. Otočíme.

2. řada: N za DS, dva samostatně stojící sloupky sháčkujeme jako dva PRDS do jednoho očka, dále háčkujeme PRDS. Na konci řady sháčkujeme jeden sloupek jako PRDS a druhý jako DS do jednoho očka (DS vedeme do druhé očka náhrady z předchozí řady), otočíme.

3. řada: N za DS, dva samostatně stojící sloupky sháčkujeme jako dva ZRDS do jednoho očka, dále háčkujeme ZRDS. Na konci řady sháčkujeme jeden sloupek jako ZRDS a druhý jako DS do jednoho očka (DS vedeme do druhé očka náhrady z předchozí řady), otočíme.

5. – 12. řada: opakujeme řady 2 a 3. V poslední řadě nám zůstane celkem 11 sloupků, končíme v rubové části. Přízi ukončíme.

Přední díl, nákrčník Sierra, háček 7 mm
1. řada: navážeme přízi v rohu sedla v rubové části, N za DS, dva sloupky sháčkujeme jako dva ZRDS do jednoho očka, dále háčkujeme ZRDS. Na konci řady sháčkujeme poslední sloupky jako dva ZRDS do jednoho očka. Otočíme.

2. řada: N za DS, dva samostatně stojící sloupky sháčkujeme jako dva PRDS do jednoho očka, dále háčkujeme PRDS. Na konci řady sháčkujeme jeden sloupek jako PRDS a druhý jako DS do jednoho očka (DS vedeme do druhé očka náhrady z předchozí řady), otočíme.

3. řada: N za DS, dva samostatně stojící sloupky sháčkujeme jako dva ZRDS do jednoho očka, dále háčkujeme ZRDS. Na konci řady sháčkujeme jeden sloupek jako ZRDS a druhý jako DS do jednoho očka (DS vedeme do druhé očka náhrady z předchozí řady), otočíme.

5. – 12. řada: opakujeme řady 2 a 3. V poslední řadě nám zůstane celkem 11 sloupků, končíme v rubové části. Přízi neukončíme a pokračujeme v obháčkování v rubové části.

Olem nákrčníku Sierra, háček 6 mm
1. řada: Nákrčník olemujeme. N za DS, 3 DS do rohu. Na bocích háčkujeme dva DS na jednu vodorovnou řadu. Na rameni můžeme háčkovat DS nebo PRDS do vzoru. Na spodní straně předního/zadního dílu háčkujeme v rohu 3 DS a dále buď DS nebo PRDS do vzoru. Na konci řady končíme PO.

PRÁCI OTOČÍME a budeme háčkovat v lícové straně do protisměru.

2. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS včetně rohů nákrčníku. Končíme PO.
3. řada: N za DS, háčkujeme jak se vzor jeví, tj. PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. V rozích háčkujeme ŘO-reliéf-ŘO-reliéf-ŘO-reliéf-ŘO podle toho, jak vzor zrovna vychází. Končíme PO.

Pozn. Další řada je volitelná. V rozích bychom museli přidat další ŘO, aby se to nekroutilo.

Rolák nákrčníku Sierra, háček 6 mm
1. řada: přízi navážeme v zadní části (u rozparku sedla) pomocí 2 ŘO. Háčkujeme PRDS do DS dokola a jakoby překračujeme pružný řetízek. Řadu končíme PO.

Rolák nákrčníku Sierra, háček 6/7 mm
2. řada – až do potřebné výše/spotřebování příze cca 28. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS, řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu nebo pro propagaci klubíčka Vlna-Hep Sierra. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.