Šálo šátek Merino Gold

2.2.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduchý a hřejivý šálo šátek z příze Madame Tricote Paris Merino Gold Batik. 

Madame Tricote Paris Merino Gold Batik se prodává ve 100 gramovém klubíčku s návinem 400 metrů. Jedná se směsovou přízi 25% merino a 75% akryl. Při háčkování příze vzoruje do pruhů. Hodí se na šátky, šály, plédy, svetry, vesty, sukně, šatovky či deky. Merino Gold Batik je hřejivá příze za příjemnou cenovku v zajímavých barevných kombinacích. Tentokrát jsem pro Vás chtěla vyzkoušet nový střih šátku s nízkým středem a dlouhými úzkými cípy. Vznikl trendy, elegantní a zajímavý doplněk, který můžete nosit buď jako šátek, nebo jako šálu. Proto jsem zvolila název šálo šátek.

Tvorba návodu a pilování střihu se neobešlo bez párání. V podstatě jsem párala dvakrát téměř celé klubíčko (2x skoro 400 metrů!), než jsem byla spokojená s výsledkem. Vzhled šálo šátku a množství variant jeho nošení mne uchvátil, takže se letos můžete těšit na záplavu šálo šátků z duhovek, kterých mám doma opravdu hodně. Na první duhovkovou vlaštovku se můžete třeba těšit hned další únorový týden.

VIDEO NÁVOD

Klubíčka Madame Tricote Paris Merino Gold Batik nám věnoval e-shop PrimaPrize.cz. Rozbalování balíčku můžete zkouknout ve videu zde a článek s dalšími informacemi si můžete přečíst zde.

  • Co se týče šálo šátku, háčkujeme od magického kroužku ze spodního cípu po řadách tam a zpět.  V pravidelných intervalech rozšiřujeme pouze jednu stranu šátku. Jakmile docílíme požadované výšky středu šátku, začneme v pravidelných intervalech ubírat. Díky tomu si můžete pohodlně určovat délku přepony i výši středu. Háčkujeme na kompletní rozměr 200-240 cm a výšku středu 28-34 cm.
  • Co se týče vzoru, budeme háčkovat krajový vzor, který vždy tvoří dva polodlouhé sloupky – řetízkové oko – dva polodlouhé sloupky. Na otočení potřebujeme řetízkové a pevné oko, kterým se posuneme pod řetízkové oko. Středový vzor tvoří polodlouhý sloupek, řetízkové oko a polodlouhý sloupek. Tento véčkový vzorek střídáme s véčkovým vzorem, který tvoří 4 nahazované polodlouhé sloupky, dvě řetízková očka a 4 nahazované polodlouhé sloupky s řetízkovým okem. Střídání hladkého a plastického vzoru vytvoří krásný efekt.
  • Co se týče úpravy velikosti, celkovou délku šátku určujeme počtem řad. Pokud budeme háčkovat na délku přepony 220 cm, potřebujeme mít na konci poloviny šátku, tj. před ubíráním, délku 110 cm. Ze dvou klubíček Vám vyjde na šálo šátek o rozměru 220-230 cm s výškou 32-34 cm. Délku šálo šátku volíme podle výšky postavy. Při navazování nového klubíčka se pokusíme sjednotit barvy, abychom docílili stejného způsobu vzorování i na druhé polovině šátku.

TIPY PRO VÁS:
Jak se šálo šátek nosí? Buď jako šála nebo jako šátek. Díky dlouhým cípům můžete zavázat na uzel. Mrkněte do galerie pod článek nebo na úvod Povídání u klubíčka #54!

Ať se Vám šálo šátek Merino Gold podaří a máte z něj radost.  Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním šálo šátku Merino Gold? Fotečky, rady a tipy můžete vkládat do FB skupinky Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #salosatekmerinogold.

Šálo šátek Merino Gold
Příze: Madame Tricote Paris Merino Gold Batik barva 838, zakoupíte na Primaprize.cz Místo této příze lze použít jakoukoliv jinou, která má 100g/400m, např. YarnArt Flowers, RoseGarden, Vlna Hep Floxy
Spotřeba: 2 klubíčka Merino Gold Batik, 1 necelé klubíčko duhovky
Háček: 4 mm
Rozměry: 200 cm nejdelší strana, 28 cm střed
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 24 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek
MK – magický kroužek
véčko – PDS-ŘO-PDS
véčko z peciček – 4xnahazovaný polodlouhý sloupek, ŘO – ŘO – 4xnahazovaný polodlouhý sloupek, ŘO
N – náhrada, tj. počet řetízkových ok místo prvního sloupku v řadě, tj. 2 ŘO místo PDS. Náhrada je součástí vzoru.

Šálo šátek, háček 4 mm
1. řada: N za PDS, PDS, ŘO, PDS, PDS do magického kroužku. Otočíme.
2. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. N za PDS, PDS, ŘO, 2 PDS, ŘO, 2 PDS – vše pod ŘO. Otočíme.
3. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod první ŘO, ŘO, 2 PDS-ŘO-2PDS pod následující ŘO. Otočíme.
4. – 6. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO, PDS-ŘO-PDS pod ŘO, ŘO. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.

7. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO, rozšíříme o jeden sloupec PDS-ŘO-PDS pod krajové ŘO, PDS-ŘO-PDS pod ŘO, ŘO. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.
8. – 12. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO, PDS-ŘO-PDS pod ŘO, PDS-ŘO-PDS pod ŘO, ŘO. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.

13. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO, rozšíříme o jeden sloupec PDS-ŘO-PDS pod krajové ŘO, 4PDS-2 ŘO-4PDS a ŘO pod ŘO, PDS-ŘO-PDS pod ŘO, ŘO. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.
14. – 18. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO, PDS-ŘO-PDS pod ŘO, 4PDS-2 ŘO-4PDS a ŘO pod ŘO, PDS-ŘO-PDS pod ŘO, ŘO.  Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.

19. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO, rozšíříme o jeden sloupec PDS-ŘO-PDS pod krajové ŘO, PDS-ŘO-PDS pod ŘO, PDS-ŘO-PDS pod ŘO, PDS-ŘO-PDS pod ŘO, ŘO. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.
20. – 24. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO, PDS-ŘO-PDS pod ŘO, PDS-ŘO-PDS pod ŘO, PDS-ŘO-PDS pod ŘO, PDS-ŘO-PDS pod ŘO, ŘO. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.

25. – 114. řada: opakujeme řady 13 – 24. Na šesti řadách se střídá véčkový vzor a véčkový vzor z peciček, na dalších šesti řadách se opakují pouze véčka. Rozšiřujeme vždy pouze na jedné straně šátku a vždy rozšiřujeme véčkem z polodlouhých sloupků. Krajové vzory jsou stále stejné.

STŘED šálo šátku, háček 4 mm
Tvarování středu šátku probíhá v rozsahu šesti řad, a to v části kdy háčkujeme pouze véčka.
115. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO, rozšíříme o jeden sloupec PDS-ŘO-PDS pod krajové ŘO, dále háčkujeme 19 véček (20), na konci řady ŘO. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.
116. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO, 20 véček, ŘO. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.

117. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO, rozšíříme o jeden sloupec PDS-ŘO-PDS pod krajové ŘO, dále háčkujeme 20 véček (21), na konci řady ŘO. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.
118. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO, 21 véček, ŘO. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.

119. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO a jednu řadu véček přeskočíme, háčkujeme 20 véček, ŘO. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.
120. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO, 20 véček, ŘO. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.

UJÍMÁNÍ šálo šátku, háček 4 mm
121. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO, sloupec véček přeskočíme, začínáme véčkem a následuje véčko z peciček (19), ŘO. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.
122. – 126. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO, sřídáme véčka a véčka z peciček (19), ŘO. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.

127. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO, sloupec véček přeskočíme, a dále háčkujeme 18 véček , ŘO. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.
128. – 132. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO, háčkujeme 18 véček , ŘO. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.

133. – 228. řada: Opakujeme řady 121 – 132. Vždy na jedné straně ujmeme v každé sedmé řadě jeden sloupec véček.

DOKONČENÍ vzoru, háček 4 mm
229. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO, sloupec véček přeskočíme, a dále háčkujeme jedno véčko, ŘO. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.
230. – 232. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: ŘO, véčko, ŘO. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.

233. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS-ŘO-2 PDS pod ŘO. Středový vzor: véčko. Krajový vzor: 2 PDS-ŘO-2PDS pod ŘO. Otočíme.
234. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. Krajový vzor: N za PDS, PDS, ŘO, PDS. Sháčkujeme poslení a první PDS krajového vzoru. Dále háčkujeme PDS pod následující ŘO, ŘO, 2 PDS. Otočíme.

235. řada: ŘO a PO pod ŘO z předchozí řady. N za PDS, PDS pod ŘO, 2PDS pod sháčkované PDS, 2 PDS pod následující ŘO. Otočíme.
236. řada: ŘO a PO. Sháčkujeme druhý a třetí PDS do jednoho sloupku, přičemž háček vedeme do mezer. Řadu končíme PDS do mezery. Otočíme.
237. řada: ŘO a PO, přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Šátek dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.