Šátek Dolce

19.9.2019

Velký háček – to je moje gusto. Letos frčí oversize, tak jsem se do toho pustila po hlavě a zkouším a experimentuji. Výsledkem je tento šátek z příze YarnArt Dolce, který jsem zdolala patnáctkou háčkem za necelé čtyři hodinky.

Díky velkému háčku je šátek nadýchaný a ještě více ňuňavý jak říká moje dcerka. Pravdou je, že se na tomto typu dá spotřebovat spousty zbytků a když poladíte a zkombinujete hezky barvy, získáte doplněk ke kabátu, bundě nebo prošívané vestě. Šátek je totiž 140 cm velký (nejdelší hrana, ale můžete udělat i větší/menší) a pěkně se do něj zachumlá krk a skoro i ramena. A věřte – hřeje.

YarnArt Dolce je 100% mikropolyester a prodává se ve 100 gramovém klubku s návinem 120 metrů. YarnArt Dolce se také pyšní českým atestem TZÚ, takže je vhodná pro děti do tří let. Pokud u Dolce nenaleznete barvičku, která by se Vám líbila, můžete celkem bez obav tuto přízi zkombinovat s Himalaya Dolphin Baby (100% polyester, 100g/120 metrů).

Střídání barev je ve schématu barva 1, barva 2 tón v tónu s barvou č. 4, pak barva 3 (dominantní), pruh barev 1-3-4, barva 4. V reálu to vypadá tak, že začínáte nejsvětlejší barvou, pak dva pruhy tón v tónu, pak dominantní barvu, pak strakatý pruh, pak nejtmavší barvu. Při střídání pouze tří barev je hezké mít nejsvětlejší uprostřed.

Místo YarnArt Dolce můžete použít jakoukoliv žinylkovou přízi v návinu 100g/120m, například Himalaya Dolphin Baby.

Na konci článku naleznete video i nákres a pokud jste příznivci žinylek, nebo bojujete stejně jako já s projekty nad pět hodin, věřím, že Vám návod na tento šátek udělá vyloženě radost.

Šátek Dolce
Příze: YarnArt Dolce spotřeba 3 klubíčka a část ze čtvrtého (1xbílá, 1xtyrkysová, 1xtm.šedá, zbytek světle šedé), přízi zakoupíte na www.pletemesi.cz
Háček: 15 mm
Rozměry: 140 cm nejdelší strana, 110 kratší strany
Označovač, jehla s velkým ouškem, nůžky, metr, knoflík nebo cedulka
Hodinový rozpočet: cca 4 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
Šátek je háčkovaný od cípu, po řadách tam a zpět. Řada začíná 2 ŘO a končí KS do prvního očka náhrady. Háčkujeme volně. Označovač si dáme na tu stranu, která se pomalu rozšiřuje a v této řadě ob řadu přidáváme na konci KS-ŘO-KS.
Základy háčkování naleznete zde.

Dolce, barva č. 1, háček 15 mm
1. řada: do MK 3 ŘO a KS, stáhneme MK, otočíme (pokud se MK nedaří, spojte do kruhu 3-4 ŘO)
2. řada: 2 ŘO, KS-ŘO-KS pod ŘO z předchozí řady, ŘO, KS do prvního očka náhrady, otočíme
3. řada: označíme si řadu, 2 ŘO, KS-ŘO-KS pod ŘO (rozšíření), dále ŘO nad KS z předchozí řady a KS pod ŘO z předchozí řady, končíme KS do prvního očka náhrady, otočíme
4. řada: 2 ŘO, KS pod ŘO, ŘO nad KS, opakujeme, nezapomeneme uháčkovat KS do rozšíření (pokud Vám to splývá, vždy po rozšíření umístěte další označovač), řadu končíme KS do prvního očka náhrady, otočíme
5. – 27. řada: opakujeme řady 3 a 4

Dolce, barva č. 2, háček 15 mm
28. – 29. řada: opakujeme řady 3 a 4

Dolce, barva č. 1, háček 15 mm
30. – 31. řada: opakujeme řady 3 a 4

Dolce, barva č. 2, háček 15 mm
32. – 33. řada: opakujeme řady 3 a 4

Dolce, barva č. 1, háček 15 mm
34. – 35. řada: opakujeme řady 3 a 4

Dolce, barva č. 3, háček 15 mm
36. – 51. řada: opakujeme řady 3 a 4

Dolce, barva č. 4, 1, 3, háček 15 mm
52. – 60. řada: opakujeme řady 3 a 4, po každé řadě změníme barvu

Dolce, barva č. 4, háček 15 mm
61. – 74. řada: opakujeme řady 3 a 4, v poslední řadě přízi ukončíme (u obou šátků jsem háčkovala do konce klubka)

Dokončení
Volné konce žinylky nejdříve zapošijeme, poté očistíme volný konec, nitky rozpojíme, jednu nitku vedeme sousedním očkem a zasukujeme. U střídání barev volné konce využijeme na zpevnění stran.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! Pokud jste prodejci této příze, můžete návod volně sdílet (s odkazem na tento web). 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Max šála Baby Fox do pořádné zimy - www.krampolinka.cz 7.12.2022 at 6:01

    […] velkou spoustu háčkovaných projektů z žinylkové příze. Pro dospělé naleznete třeba over size rychlý šátek a pro děti super teplou […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.