Šátek Jeans Crazy

20.2.2021

Tak trochu crazy je tento háčkovaný šátek, který se skládá ze tří dílů. Použila jsem oblíbenou přízi YarnArt Jeans a Jeans Crazy.

YarnArt Jeans/Jeans Crazy se prodává v klubíčku 50g s návinem 160 metrů. Příze má český atest TZÚ a je vhodná pro děti do tří let. Jeans, původním názvem Gina, je kombinace 55% bavlny a 45% akrylu a má pevný zákrut, proto má výrobek zajímavý vzhled. Jeans se hodí na úplně vše, co Vás napadne, od hraček, přes homedekor až po oblečení od podzimu do jara. Je oblíbená i na deky do kočárku případně tašky. Jeans existuje i v zesílené variantě Jeans Plus/Gina Plus (100g/160m), má neuvěřitelnou škálu barev a prodává se i ve variantě Crazy (melír) nebo Tropical.

Co se týče tohoto šátku, nechala jsem se inspirovat pletenou variantou na Instagramu. Šátek se skládá ze tří částí. Nejdříve uháčkujeme čtverec, na který naháčkujeme nejdříve jeden a pak druhý cíp. V posledním kroku jsem šátek obháčkovala dokola a dozdobila střapci. Na šátek jsem použila tři klubíčka Crazy, dvě klubíčka růžové a tři klubíčka tyrkysové, háčky 5 a 4 mm. Zajímavostí je, že je čtverec háčkovaný od spodního cípu technikou C2C (z rohu do rohu).

Do střihu jsem se úplně zamilovala, takže už mám rozpracovanou letní variantu, na kterou se můžete brzy těšit. No a my se pustíme do práce.

Šátek Jeans Crazy
Příze: YarnArt Jeans Crazy č. 8211, Jeans tyrkysová č. 33 a růžová 42, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 3 klubíčka Crazy, 4 klubíčka tyrkys, 2 klubíčka růžová
Háček: 5 mm a 4 mm
Rozměry: 157 cm x 124 cm x 124 cm (bez střapců)
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 12 hodin
Pro mírně pokročilé začátečníky. Doporučuji háčkovat s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DSZN – dlouhý sloupek za zadní nitku
DSPN – dlouhý sloupek za přední nitku
DS – dlouhý sloupek
MK – magický kroužek
2NDS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek sháčkovaný ve dvou krocích!

Šátek háčkujeme ve třech krocích. První prostřední díl začínáme od magického kroužku a háčkujeme po řadách tam a zpět. Náhrada 3 ŘO (+ ŘO do vzoru) a řada končí 2NDS, ale sháčkovaným ve dvou krocích. Cípy šátku háčkujeme po řadách tam a zpět. U krku, jak je rovná část šátku, začínáme náhradou 3 ŘO místo prvního sloupku a končíme 2NDS, ale sháčkovaným ve dvou krocích. Spodní část cípu začínáme 2 ŘO místo prvního DS a končíme DS. Při obháčkování šátku začínáme rohem v cípu. Začínáme náhradou 2 ŘO místo prvního DS a řadu končíme ŘO a DS. Tím zůstaneme ve středu obloučku a pokračujeme druhou řadou. Pozor – máme jiný počet sloupků v případě obháčkování čtverce a jiný počet sloupků v případě obháčkování cípů šátků.

Šátek středový díl, háček 5 mm 
1. řada: do MK háčkujeme 3 ŘO, ŘO, 3 DS, ŘO a 2NDS, otočíme.
2. řada: 3 ŘO, ŘO, pod ŘO háčkujeme 3 DS, ŘO, 3 DS pod následující ŘO a končíme 2NDS, otočíme.
3. – 30. řada: opakujeme řadu 2 a postupně rozšiřujeme do tvaru trojúhelníku

31. řada: 3 ŘO, ŘO, přeskočíme vějířek a pod ŘO mezi vějířky uháčkujeme 3 DS, ŘO. Takto pokračujeme do konce řady. Na konci řady NEHÁČKUJEME ŘO, ale po třech DS uháčkujeme rovnou 2NDS, otočíme.
32. – 59. řada: opakujeme řadu 31 a tvoří se čtverec/kosočtverec
60. řada: 3 ŘO a 2NDS do náhrady (vytvoří se špička čtverce).

Šátek cíp tyrkys začínáme na horní straně (tam kde končí řada 60) růžová začínáme na spodní straně, háček 4 mm, obháčkujeme jednu stranu čtverce
1. řada: 2 ŘO, 2 DS do okénka, ŘO, opakujeme. Končíme 2NDS, otočíme.
2. řada: 3 ŘO, sháčkujeme 2 DSPN, sháčkujeme 2 DSPN, dále háčkujeme DSPN (i do ŘO), končíme DS, otočíme.
3. řada: 2 ŘO, háčkujeme DSZN. Na konci řady sháčkujeme 2 DSZN, sháčkujeme 2 DSZN a končíme 2NDS.

4. – 43. řada: háčkujeme po řadách tam a zpět, opakujeme řadu 2 a 3, střídáme řadu DSPN a DSZN. U krku vždy sháčkujeme poslední čtyři očka jako dva a dva DS dohromady.
44. řada: 3 ŘO, dva DS sháčkované dohromady jak zrovna vychází vzor, DS, DS, otočíme.
45. řada: 2 ŘO, sháčkujeme dva DS dohromady, končíme 2NDS.

Postup zopakujeme na protilehlé straně. Hlídáme si, aby se nám vzor (vroubkování) opakoval v lícové části šátku.

Olem šátku, háček 4 mm, tyrkysová
Začínáme v rohu cípu

1. řada: 2 ŘO, 2 DS pod sloupek v cípu, ŘO, jedno okénko přeskočíme, 3 DS, ŘO, okénko přeskočíme. Háčkujeme kolem horní rovné strany. V rohu cípu háčkujeme 3 DS – 3 ŘO – 3 DS a pokračujeme vzorem na spodní straně cípu. Při obháčkování čtverce háčkujeme 2 DS, ŘO do každého okénka. V rohu čtverce (je tam MK) háčkujeme 3 DS – 3ŘO – 3 DS a pokračujeme vzorem. Přejdeme na olem cípu a střídáme 3 DS, ŘO a okénko přeskočíme. Řadu končíme 3 DS, ŘO a DS do náhrady. Tím se dostaneme do středu cípu.

2. řada: 2 ŘO, 2 DS pod DS, ŘO a háčkujeme 3 DS pod ŘO po celé rovné straně. V rohu háčkujeme 3 DS – 3 ŘO – 3 DS a pokračujeme vzorem k následujícímu spodnímu cípu (u MK). Zde háčkujeme 3 DS – 3 ŘO – 3 DS a pokračujeme vzorem po boční straně cípu. V rohu končíme 3 DS, ŘO a DS, přízi ukončíme.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme. Šátek dozdobíme velkým střapcem. Pro střapec omotáme velkou krabičku od zápalek (na výšku) 15x každou barvou. K šátku střapec přichytíme liščí smyčkou (viz video).

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.