Síťovka Macrame

26.11.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduchou síťovku z příze YarnArt Macrame.

YarnArt Macrame je klubíčko 90g/130 metrů a je to 100% polyesterová spletená šňůra. Materiál je lesklý, hladký a klouzavý. Hodí se na výrobu homedekoru a tašek. Šňůru nelze rozčesat a zapravujeme ji mírným zatavením konců. Klubíčko nám věnoval výhradní dovozce YarnArt BezvaPleteni.cz. Moc děkuji. Postupně se ke klubíčkům vracím, většinou podle nálady nebo nápadu.

Z YarnArt Macrame jsme si již vyrobili:

  • vlaječkovou girlandu do dětského pokojíku, video návod zde
  • střapcovou girlandu na jakoukoliv příležitost, video návod zde
  • tašku Macrame z vějříků, video návod zde

Ve škole, kam dochází mé dítko, probíhá projekt Hrdá škola. Projekt obsahuje aktivity na celý rok. Již jsme se zúčastnili Suit-up day, kdy děti vyrazily do školy ve společenském oblečení. Další aktivitou v pořadí je Den bez baťohů. Učení si děti mají do školy přinést v čemkoliv jiném než je aktovka. S dcerou jsme vymyslely síťovku, na které však za žádnou cenu nesměl chybět jednorožec. Sáhla jsem do zásob a na síťovku na rameno použila YarnArt Macrame, barva č. 140 neonově růžová.

Co se týče síťovky, je obdélníkového tvaru. Háčkujeme nejdříve tři řady dna tašky. Dále háčkujeme jednoduchý vzor dlouhého sloupku a řetízkového oka pro prázdný filetový čtvereček, nebo tři dlouhé sloupky pro plný filetový čtvereček. Háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou, tj. řetízkovými očky a končí pevným okem. Střídáním plných a prázdných filetových čtverčků vytvoříme obrys jednorožce. Ten nejvíce vynikne, pokud je v tašce tmavý obsah.

Tašku lze uháčkovat i bez motivu, případně využít jakýkoliv jiný obrys. Jednorožce jsem si namalovala na čtverčkovaný papír o rozměru 28×28 čtverečků. Pro motiv můžete využít křížkovou výšivku nebo motivy pro vyplétání norských vzorů o rozměru 28×28. Tašku jsem dozdobila kovovým štítkem a kovovým přívěškem. Síťovka má delší ucho, aby šla nosit i na rameni. Pro dětskou velikost háčkujeme 80 ok, pro dospělou cca 100 ok.

No a my se pustíme do háčkování. Na tašku jsem spotřebovala 3 klubíčka. Hotovými síťovkami se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní foto prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #sitovkamacrame.

Moc děkuji, že si radíte a povzbuzujete se navzájem. Ať se síťovka podaří.

Síťovka Macrame
Příze: YarnArt Macrame barva 140, pořídíte na Pletemesi.cz nebo Pletiemesi.sk
Spotřeba: 3 klubíčka
Háček: 4 mm na lem, dno a ucha, 5 mm na tašku
Rozměry: šířka 28 cm, výška 38 cm (bez uch)
Jehla s velkým ouškem, štítek, 4 označovače
Časový rozpočet: cca 5 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek

Síťovku háčkujeme od základního řetízku po řadách. Řada začíná náhradou, tj. 2-3 ŘO místo prvního DS a končí PO.

Dno síťovky, háček 4 mm
1. řada: háčkujeme řetízek 50 ŘO (vložíme označovač) + 3 ŘO.
2. řada: háček vedeme do očka s označovačem a uháčkujeme DS. Dále háčkujeme DS do očka řetízku. Na konci uháčkujeme 4 DS do posledního očka a háčkujeme DS po druhé straně řetízku. Řadu končíme 2 DS do očka s označovačem a PO. (104)
3. řada: 3 ŘO místo DS, DS do očka náhrady. 2 DS do následujícího DS. Dále háčkujeme DS do DS. Na konci řady zdvojíme každý ze 4 DS z předchozí řady. Doháčkujeme DS do DS. Na konci řady zdvojíme poslední dva DS. Končíme PO. (112)
4. řada: 3 ŘO místo DS. Háčkujeme DS do DS po celém obvodu. Řadu končíme PO. ŠEV tašky (začátek a konec řady) musíme mít na hraně tašky, abychom mohli vycentrovat obrázek a ucha tašky.

Síťovka obrázek, háček 5 mm
5. řada: 3 ŘO místo DS, ŘO do vzoru, sloupek přeskočíme a uháčkujeme DS. Háčkujeme DS, ŘO, očko přeskočit. Na konci řady máme 56 filetových čtverečků. Řadu končíme PO.
6. – 32. řada: 3 ŘO místo DS, ŘO do vzoru. Řada končí PO. Na přední straně síťovky háčkujeme obrys jednorožce viz obrázek pod textem. Plný čtvereček tvoří 3 DS, prázdný filetový čtverečk tvoří DS, ŘO a očko přeskočit. Na zadní straně síťovky háčkujeme pouze prázdné filetové čtverečky.
33. – 34. řada: 3 ŘO místo DS, ŘO do vzoru. Háčkujeme pouze prázdné filetové čtverečky. Řada končí PO.

Ucha síťovky, háček 5 a 4 mm
35. řada: Do 8, 21, 36 a 49 filetového čtverečku vložíme označovač. Ucha tvoří 12 filetových čtverečků, mezi uchy máme 16 filetových čtverečků. 3 ŘO místo DS, ŘO do vzoru. Háčkujeme 8 prázdných filetových čtverečků (k označovači). Vyměníme háček za 4 mm a háčkujeme 12 plných filetových čtverečků. Použijeme háček 5 mm a háčkujeme 16 prázdných filetových čtverečků. Dále háčkujeme opět háčkem 4 mm a háčkujeme 12 plných filetových čtverečků. Na poslední část vyměníme háček za 5 mm a háčkujeme 8 prázdných filetových čtverečků. Řadu končíme PO.

Ucha síťovky, háček 4 mm
36. řada: Háčkujeme plné filetové čtverečky (8). Nad plnými filetovými čtverečky z předchozí řady háčkujeme ucho v délce 80 ŘO pro dětskou velikost, 100 ŘO pro dospělou velikost. Navážeme pomocí DS a pokračujeme v háčkování plných filetových čtverečků (16). Opět uháčkujeme řetízková očka pro ucho tašky a navážeme pomocí DS. Háčkujeme plné filetové čtverečky do konce řady (8). Řadu končíme PO.

37. řada: Háčkujeme DS do DS. Sháčkujeme 4 DS, tj. dva DS před uchem a dva DS, které jsme háčkovaly do prvních dvou ok ucha tašky. Dále háčkujeme DS do oček ŘO (přes dvě nitky). Na protilehlé straně sháčkujeme 4 DS, tj. dva DS, které jsme háčkovaly do posledních dvou ok ŘO a dva DS, které háčkujeme do lemu tašky. Pokračujeme v háčkování DS do DS a postup zopakujeme na protilehlé straně. Dokončíme DS do DS. Řadu končíme PO.

38. řada: ŘO místo prvního sloupku. Dále háčkujeme PO za zadní nitku kolem obvodu celé tašky. Řadu končíme PO. Současně obháčkujeme i vnitřní část ucha a vnitřního lemu tašky. Přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti.

Dokončení
Volné konce příze prošijeme jehlou tam a zpět. Kopírujeme vzor. Neprošíváme skrz. Volné konce můžeme zatavit nad svíčkou. Dozdobíme štítkem nebo přívěškem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.