Skládaná taška ze čtverce Provázková

8.8.2019

Taška ze čtverců a taška se čtvercovým dnem – to tady již bylo, ale poskládat jeden velký obyčejný čtverec do tvaru tašky, na to jsem pravda ještě nikde nenarazila. Takže exklusivně zde na webu jedna vychytávka. Taška, kterou si můžete přizpůsobit dle libosti a vlastních háčko-zkušeností sami.

Jak na to? Stačí si vybrat ne moc dírkovaný vzor tzv. babiččina čtverce a háčkovat do požadované velikosti. Poté stačí vytvořit očko na zapínání, čtverec poskládat do tvaru tašky a doháčkovat ucho. Že je to velmi jednoduché a zvládne to každý začátečník si ukážeme v tomto návodu i videu. Foto postup, jak poskládat čtverec do tvaru tašky, naleznete i v galerii pod článkem.

Na tašku jsem zvolila přízi Provázková Cream od firmy Chemlonka Ariadne. Je to pevný, lehký materiál s mírným perleťový leskem za velmi přijatelnou cenu. Spotřebovala jsem 5 x 50g klubíčko a přestože se jedná o seskaný chemlon, Provázková je velmi příjemná na práci. Finální výsledek (nejen u této tašky) Vás překvapí lehkostí a vzdušností výrobku. Pokud se vrhnete na nákup přízí Provázková, tak zkuste blíže prozkoumat fotky klubíček – některá totiž mají tzv. perlový zákrut. Ničemu to nevadí, jen typ Provázkové s perlovým zákrutem více evokuje síťovinu. Provázková Cream je spíše hladká.

Základ tašky tvoří nejvíc obyčejný, tzv. basic granny square a použila jsem háček č. 6. Práce jde velmi rychle od ruky, dílko krásně přibývá. Nejdéle snad trvá uháčkovat ucho tašky. Na to jsem vzala háček č. 5.

Skládaná taška Provázková
Příze: Provázková Cream, 5 klubíček, zakoupíte na Chemlonka Ariadne
Rozměry: 54 cm šířka, 29 cm výška (bez uch), 40 cm od středu čtverce po okraj
Háček: 6 mm na tašku, 5 mm na ucho
Štítek nebo cedulka na dozdobení, 2-3 velké dřevěné knoflíky, špendlíky
Hodinový rozpočet: cca 6 hodin včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek

Čtverec je háčkovaný po řadách dokola. Řada končí PO a začíná náhradou N, což jsou 3 ŘO za DS a volné ŘO za KS.
Základy háčkování naleznete zde.

Provázková Cream, háček 6 mm, háčkujeme čtverec ze středu
1. řada: háčkujeme do MK, 3 ŘO, 2 ŘO, 3 DS do MK, 2 ŘO, 3 DS do MK, 2 ŘO, 3 DS do MK, ŘO, 2 DS do MK, PO
2. řada: N za DS, dále 3 DS – 2 ŘO – 3 DS pod ŘO z předchozí řady, ŘO, dále 3 DS – 2 ŘO – 3 DS pod ŘO z předchozí řady, ŘO, dále 3 DS – 2 ŘO – 3 DS pod ŘO z předchozí řady, ŘO, dále 3 DS – 2 ŘO – 3 DS pod ŘO z předchozí řady, ŘO, PO. Pomocí 3 PO se přemístíme pod ŘO do rohu.
3. řada: N za DS, dále 3 DS – 2 ŘO – 3 DS pod ŘO z předchozí řady, ŘO, dále 3 DS pod ŘO z předchozí řady, ŘO, dále 3 DS – 2 ŘO – 3 DS pod ŘO z předchozí řady, ŘO, dále 3 DS pod ŘO z předchozí řady, ŘO, dále 3 DS – 2 ŘO – 3 DS pod ŘO z předchozí řady, ŘO, dále 3 DS pod ŘO z předchozí řady, ŘO, dále 3 DS – 2 ŘO – 3 DS pod ŘO z předchozí řady, ŘO, dále 3 DS pod ŘO z předchozí řady, ŘO, PO. Pomocí 3 PO se přemístíme pod ŘO do rohu.

4. – 26. řada: háčkujeme řadu 3. Čtverec se bude rozšiřovat do požadované velikosti (od středu k cípu 40 cm). Poslední řadu končíme PO. Dále uděláme 10 ŘO, které pomocí PO zachytneme pod ŘO (viz video), otočíme a řetízek obháčkujeme pomocí 10 KS. Končíme PO do čtverce. Vzniklo nám poutko na knoflík.

Skládání tašky, viz video nebo foto postup
– tašku rozložíme před sebe, rubovou částí nahoru, přetočíme ze čtverce na kosočtverec
– poutko na knoflík máme na horním cípu čtverce
– pravý a levý cíp složíme směrem ke středu na hloubku 9-ti čtverečků vzorku, ideálně si sklad prošpendlit nebo prostehovat
– zbytek čtverce přepůlíme tak, že dolní cíp přiložíme k hornímu cípu tam, kde je poutko na knoflík
– přední cíp založíme dovnitř tašky. Právě jsme získali tvar tašky a můžeme začít s doháčkováním ucha.

Ucho tašky, háček 5 mm
1. řada: začínáme sháčkováním tašky, háček vedeme skrz čtyři vrstvy tašky, tj. skrz čtyři očka. N za KS, dále KS do každého očka po délce 9-ti čtverečků vzorku (27 KS). Pak uháčkujeme řetízek v délce 130 ŘO a napojíme se na protilehlé straně, kde sháčkujeme opět čtyři vrstvy tašky, tj. háček vedeme skrz čtyři očka. Háčkujeme KS do každého očka po délce 9-ti čtverečků (27 KS). Otočíme a háčkujeme zpátky.
2. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS, dále KS do ŘO řetízku a pokračujeme na protilehlé straně KS do KS, otočíme.
3. – 7. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS, v poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme s obháčkováním vnější strany ucha tašky.

Olem vnější ucho tašky
1. řada: N za DS, dále 4 DS do jednoho očka, 2 očka přeskočit, KS, 2 očka přeskočit, vějířek z 5-ti DS. Opakujeme. Přízi na konci řady ukončíme.

Olem tašky
1. řada: navážeme přízi u skladu tašky a olemujeme oba cípy tašky a vnitřní část ucha, přičemž střídáme KS pod ŘO a 5 DS pod ŘO v části cípů a KS, 2 očka vynechat, 5 DS, 2 očka vynechat v oblasti ucha tašky. Přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce příze zapošijeme. Cíp, kde NENÍ poutko, přeložíme dovnitř tašky a vně přišijeme knoflík. Přišitím knoflíku se připevní cíp do vnitřní části tašky. Dále našijeme zbývající knoflíky. Pokud je to možné, vždy je prošíváme skrz vnitřní cíp. Tašku dozdobíme kytičkou, aplikací, cedulkou.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.