Stanovení ceny výrobku aneb tak za kolik?

30.10.2017

Kalkulačka ceny výrobkuStanovení ceny výrobku je věc velice citlivá. Čepičku/hračku nikdo nechce, protože je příliš drahá? Je příliš levná? Diskusí na toto téma jsou plné snad všechny rukodělné skupinky na sociálních sítích, zpravidla s nástupem jarmareční činnosti.

Ti s levnější cenou osočují ty s cenou vyšší, ti s cenou vyšší hlásají, že ti levnější ničí obchod. V tomto článku se nedočtete o tom, co je nebo není správné, nejsem rozhodčí na fotbalovém háčkohřišti, ale nabízím Vám jednoduchou kalkulačku, která spočítá orientační cenu Vašeho výrobku a jelikož se jedná o cenu ORIENTAČNÍ, je čistě na Vás, kolik si za svůj výrobek řeknete, jaká je Vaše filozofie prodeje, originalita, cílová prodejní skupina, zda-li vyrábíte s živnostenským listem nebo jen pro přátele. Kalkulačka je určená především pro ty, které vyloženě tápou.

Kalkulačka je rozdělena pro tři skupinky. V kolonkách v souboru stačí jen přepsat částky. Kalkulačka má TŘI ZÁLOŽKY. Soubor s kalkulačkou ke stažení je na konci článku.

  • Stanovení ceny dle výrobního času

“Čas strávený u háčkované hračky mi nikdo nezaplatí.” To je možná pravda, ale zkuste do kalkulačky schválně jen tak pro zajímavost zadat např. nejnižší hodinovou mzdu v republice nebo hodinovou mzdu, za kterou reálně pracujete. Samozřejmě, tento údaj nemůže být úplně relevantní. Jsou háčkařky, které zvládnou čepičku za hodinu a některé, kterým to trvá hodiny tři, což by vedlo ke zvýšení ceny výrobku, ale ke stanovení orientační ceny je to údaj hodný povšimnutí.

  • Stanovení ceny dle spotřebovaného materiálu

“Koupím materiál a vynásobím třemi.” Tato finta je, řekla bych, asi nejrozšířenějším ukazatelem stanovení ceny. Někdy ale naráží na úskalí. Co když si zákazník vybere proužkovanou čepulku a argumentuje tím, “že mi přeci spousta materiálu zůstane a mohu vyrobit další čepice za JEHO peníze”. No, to je sice pravda, ale kdo ty čepice pak koupí, když si vybere oranžovou, modrou a khaki barvu? Zajímavostí je, že cena takto stanovená bývá zpravidla nižší než cena stanovená podle výrobního času.

  • Stanovení ceny podle výšky výrobku

“To je jasné, spočítej si průměrnou cenu za centimetr a stačí vynásobit výškou hračky.” Taky super způsob. Jen zde je potřeba být velmi opatrná, co vše do průměrné ceny za centimetr spočítat a zda-li přičíst i čas nebo jen materiál?

Ať zkusíte jeden způsob nebo všechny tři, důležité je si sednout, spočítat si všechno, co jste pro výrobu udělala, a pak zapojit cit pro prodej, selský rozum a srdíčko. Hlavně se neptejte ostatních a neporovnávejte se. Pokud jste totiž již ve fázi, že výrobek prodáváte, je v něm kus Vaší duše, kus lásky a kus Vašeho já a to Vám nespočítá ani tato kalkulačka, ani nejlepší kámoška, ani manžel či rodina, ale jen a jen VY SAMA.

KALKULAČKA CENY

SOUBOR KE STAŽENÍ

Kalkulačka ceny výrobku

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply 20 doporučení rodičům - jak podpořit kreativitu svých dětí - Prototýpci 24.4.2022 at 17:29

    […] si přečtěte třeba článek Handmade byznys od Hanky Kopečné nebo zkuste nastavit cenu podle Krampolinky a jejího článku Stanovení ceny výrobku aneb tak za kolik?. Pokud se “podnikání” bojíte a nevěříte si, učte se to pomalu společně se svým […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.