Sukně Butterfly

21.5.2021

Když jsem tvořila sukýnku z příze YarnMellow Butterfly, musela splňovat dvě podmínky – vzdušná, avšak taková, abych pod ni nemusela nosit spodničku, a do gumy, aby tak nějak “rostla” se mnou. Zvolila jsem jednoduchý vzor, který zvládne i začátečník.

YarnMellow Butterfly je duhové klubíčko – třínitka, které se prodává ve složení 50% akryl a 50% bavlna. Je ručně vyrobené v Českém ráji a Butterfly má certifikát OEKO TEX Standard 100, tj. vhodné pro děti do tří let. Butterfly se vyrábí ve dvou velikostech, tj. v návinu 1500 metrů a mini 500 metrů. Co do typů si můžete zakoupit Butterfly duhové klubíčko, Butterfly Mono – jednobarevné třínitkové klubíčko a Buttefrly Duo – dvoubarevné třínitkové klubíčko s postupnými přechody. Duhovky se báječně hodí celoročně a na vše! Šátky, šaty, plédy, tuniky, topíky, svetříky a kardigany, sukýnky nebo deky do kočárku na jaro až podzim.

Sukýnka je vyrobena z Butterfly Mono, bílá, 1500 metrů, 270g, spotřeba na sukýnku 40-42 ke kolenům je cca 150g.  Klubíčko Butterfly jsem zakoupila vloni na www.mojegalanterka.cz případně můžete skočit na stránky hlavního výrobce, tj. www.tvoboshop.cz.

Osobně jsem duhovkám postupně přišla na chuť. Proč?

  • parádní výběr v barvičkách
  • kvalitní a příjemný materiál
  • jedno klubko na stole = minimální pracovní nepořádek
  • přenositelné a dobře skladovatelné např. na cestách
  • nehledám “další” klubka, vše mám v jednom
  • a hlavně – krásná dekorace do obýváku 🙂

Co se týče sukýnky, háčkovala jsem první řadu do gumy. Tu jsem ustřihla tak, aby mě vyloženě guma v pase netáhla a ani nebyla volná. Přidala jsem cca 1-2 cm na založení a sešití gumy dohromady, tj. první řadu jsem háčkovala cca cm od okraje a končila jsem cca cm od druhého okraje. Sukýnka se skládá z plné části, kterou tvoří dlouhé sloupky a sahá pod zadek tak, aby kryla spodní prádlo. Na plnou část navazuje vzorek, který se skládá ze čtyř řad. Opakováním řad docílíte potřebné délky. Použila jsem pouze dlouhé sloupky a řetízková očka. V posledním kroku háčkujeme ozdobný okraj. Zde již potřebujete krátký sloupek a dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek. Sukně NENÍ kolová, ale zvonová, byť se mírně točí. Pod textem naleznete nákres vzoru.

Jelikož jsem měla strach, že mi bude sukně přes boky úzká, tak jsem cca v sedmé řadě rozšířila každý desátý sloupek. Tím bych řekla se sukně dostala na velikost 42+. Pro další sukni bych již přidávání nezvolila (obvod boků v nejširším místě mám cca 107 cm). Celkově je potřeba srovnat po první řadě počet sloupků na počet dělitelný 16-ti. Háčkovala jsem dokola bez ukončení řady a tím pádem sukně nemá vůbec šev. Pletenou gumu 5 cm – má pevnější spodní okraj, za  který se dobře háčkuje, jsem koupila na www.bubulakovo.cz. Pozor, ještě existuje guma žabková/tutu pásek, která má okraj velice tenký a pro dospělou verzi ji úplně nedoporučuji.

A protože se jedná o velice jednoduchý kousek – a když “přežijete” první plné řady, tak poměrně i rychlý kousek, pustíme se do něj. Pro začátečníky mám připravené pod textem i video.

Sukně Butterfly
Příze: YarnMellow Butterfly bílá, zakoupíte www.mojegalanterka.cz nebo www.tvoboshop.cz
Spotřeba: 150g, třínitka – buď zakoupíte 1500 metrů nebo 2×500 metrů
Háček: 3 mm
Rozměry: velikost 42+, šířka přes boky 65 cm, výška od gumy 39 cm, celková délka 44 cm, 82 cm (vč 2 cm na založení)
Jehla s velkým ouškem, příp. štítek na ozdobení, označovač
Časový rozpočet: cca 15-20 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek (při zakončení háčkování)
2NDS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek

10 cm = 20 DS na mé utahování

Sukni háčkujeme od gumy, viz nákres pod textem.  Do další řady přejdeme pomocí KS a dále háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Do přechodového očka umístíme označovač, který postupně předěláváme v každé řadě. Zarovnání provedeme až v poslední řadě. Počet řetízkových ok ve vzoru přizpůsobujeme svému utahování.

Sukně plná část, háček 3 mm
1. řada: háčkujeme DS do každého obloučku gumy, cca 258 DS, do další řady přecházíme pomocí KS
2. – 6. řada: háčkujeme DS do DS bez ukončení řady
7. řada: zdvojíme každý 10-tý DS a současně srovnáme počet DS na počet dělitelný 16-ti, tj. 288 DS

Pozn. Přidávání bych pro velikost 40-42 již nedělala

8. – 25. řada: háčkujeme DS do DS, máme počet DS dělitelný 16-ti, tj. 288 DS

Sukně vzorovaná část, háček 3 mm
26. řada: +10 DS, 2 očka vynechat, 3 ŘO, DS, DS, 2 očka vynechat+, opakujeme vzor mezi znaménky plus
27. řada: +DS, DS, DS, DS, 2 ŘO, 2 očka vynechat, DS, DS, DS, DS, 3 ŘO, 2 DS mezi DS z předchozí řady, 3 ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky plus

28. řada: +DS, DS, 2 ŘO, 2 očka vynechat, 2 DS pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO, 2 očka vynechat, DS, DS, 3 ŘO, 2DS mezi DS z předchozí řady, 3 ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky plus

29. řada: DS, DS, 2 DS pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO, dvě očka vynechat, 2 DS pod ŘO z předchozí řady, DS, DS, 3 ŘO, 2 DS mezi DS z předchozí řady, 3 ŘO+,  opakujeme vzor mezi znaménky plus
30. řada: +10 DS, 3 ŘO, 2 DS mezi DS z předchozí řady, 3 ŘO+ opakujeme vzor mezi znaménky plus.
31. – 38. řada: opakujeme řady 27. – 30. řada

Pozn. cca v polovině vzorované části háčkujeme 3 až 4 ŘO podle svého utahování

39. řada: +DS, DS, DS, DS, 2 ŘO, 2 očka vynechat, DS, DS, DS, DS, 3/4 ŘO, DS-ŘO-DS-ŘO-DS mezi DS z předchozí řady, 3/4 ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky plus
40. řada: +DS, DS, 2 ŘO, 2 očka vynechat, 2 DS pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO, 2 očka vynechat, DS, DS, 3/4 ŘO, DS-ŘO-DS pod první ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod následující ŘO, 3/4 ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky plus

41. řada: DS, DS, 2 DS pod ŘO z předchozí řady, 2 ŘO, dvě očka vynechat, 2 DS pod ŘO z předchozí řady, DS, DS, 3/4 ŘO, DS-ŘO-DS pod první ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod druhé ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod třetí ŘO, 3/4 ŘO+, opakujeme vzor mezi znaménky plus
42. řada: +10 DS, 2 ŘO, DS-ŘO-DS pod první ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod druhé ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod třetí ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod čtvrté ŘO, ŘO, DS-ŘO-DS pod páté ŘO, 2 ŘO+ opakujeme vzor mezi znaménky plus.

Pozn. Pokud se okraj příliš vlní, háčkujeme 3 ŘO, případně pouze 2 DS pod ŘO z předchozí řady.

43. řada: +KS do prvního DS, 2 očka vynechat, 5x2NDS do jednoho očka, 5x2NDS do druhého očka, dvě očka přeskočit, KS, ŘO, 2 DS mezi DS, ŘO, 2 DS mezi DS, ŘO, 5 DS mezi DS, ŘO, 2 DS mezi DS, ŘO, 2 DS mezi DS, ŘO + opakujeme vzor mezi znaménky plus. Poslední “véčko” v řadě háčkujeme PDS-ŘO-KS, ŘO, KS do prvního KS, PO do 2NDS. Přízi ukončíme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce příze, dozdobíme např. cedulkou. Pro šev na gumě zvolíme jehlu a bílou nit a okraj nejdříve zastřihneme, poté sešijeme a nakonec obšijeme entlovacím stehem ručně nebo na stroji.

Inspirace pro Vás od Vás
Pokud máte hotovou sukýnku a máte chuť se podělit o foto nebo naopak hledáte inspiraci či radu, v tomto článku na FB naleznete Vaše sukýnky Butterfly všechny na jednom místě.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.