Svetr Jeans Bamboo

25.6.2022

Vyzkoušela jsem svetřík ze dvou pruhů a musím přiznat, že je to můj současný favorit. Tento svetřík jsem háčkovala z novinky YarnArt Jeans Bamboo.

YarnArt Jeans Bamboo je směsová příze, 50% akryl a 50% bambus. Klubíčko má 50g a návin 150 metrů. Příze je nádherně měkoučká na dotek, rozhodně se hodí i na miminkovské oblečení a deky. Má pestrou škálu barev a věřím, že se po vzoru klasické Jeans dočkáme i melírů. Kromě svetříků a dek bych Bamboo použila na čepice, šátky, nákrčníky, plédy, ponča, homedekor či hračky. Má menší seskání než klasická Jeans a je i díky materiálu měkčí, vzdušnější a přitom se hodí od jara až do podzimu jen tak na nošení a v zimně svetřík nebo kardigan unosíme pod bundou. Zkrátka je to klubíčko celoročního využití a takové mám nejraději.

Video z rozbalováním balíčku YarnArt Jeans Bamboo si můžete prohlédnout zde a článek přečíst zde. Klubíčka YarnArt Jeans Bamboo nám věnoval výhradní dovozce YarnArt, www.bezvapleteni.cz. Moc děkuji.

Co se týče svetříku, háčkuje se ve třech krocích. Nejdříve si uháčkujeme vsadku – dlouhý pruh. Na něj pak naháčkujeme vzor a ve třetím kroku po sháčkování pruhu na zádech a bocích si naháčkujeme rukávy. Střihově je svetřík velice jednoduchý. Délka vsadky určuje délku svetru. Šíře vzorované části určuje šíři jedné poloviny svetru a rukávy háčkujeme podle výše postavy či potřeb. Na delší svetřík velikost 40-42 padl přesně celý balík, tj. 10 kusů klubíček (500g). Rukávy mám tiptop. Kdo má raději delší, musí přikoupit 11 klubíčko na pár řad. Na háčkování vsadky jsem použila háček 3 mm, na vzorovanou část 4 mm a na lemy opět 3 mm. Pokud budete háčkovat pouze vestu bez rukávů, bude Vám stačit cca 380g.

Vsadku i vzor jsem háčkovala po řadách tam a zpět. Vsadka je inspirována folklorem, na vzorovanou část jsem použila vlnky, které při přetočení vzorují do svislých pruhů. Rukávy jsem háčkovala stejným vzorem, ale pozor! po řadách tam a zpět, čímž se lépe udržuje rovnost lemu a i stejný vzhled jako je na hlavní části svetru. Před sháčkováním dvou dílů jsem v zádové části vsadku nejdříve obháčkovala krátkými sloupky, poté sháčkovala pevnými oky. Vzhledově to vypadalo lépe. Celý svetřík jsem olemovala pouze dvěma řadami reliéfních sloupků. Doufám, že se Vám svetřík povede a budete ho mít i rychle hotový. Práce šla hezky od háčku.

Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se svetříkem Jeans Bamboo podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem.

Svetr Jeans Bamboo
Materiál: YarnArt Bamboo, mint č. 119
Spotřeba: 500g na tuto velikost a rukávy tiptop
Háček: 3 mm a 4 mm
Rozměry: 62 cm přední délka, 39 cm rukáv od podpaždí (doporučuji 41 cm pokud budete mít dost materiálu), šířka 53 cm
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Dále potřebujeme: jehla s velkým ouškem, kožený štítek

Použitý vzor:
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhé sloupky
PRDS – přední reliéfní dlouhé sloupky
ZRDS – zadní reliéfní dlouhé sloupky
PO – pevné oko
KS – krátký sloupek
2SDS – dva sháčkované dlouhé sloupky

Postup:
Nejdříve háčkujeme vsadku po řadách tam a zpět. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo DS a končí DS do druhého očka náhrady. Vzorovanou část háčkujeme po řadách tam a zpět. Řada začíná N za DS, tj. 3 ŘO nebo N za KS, tj. ŘO a KS do stejného očka. Řada končí DS nebo KS do očka náhrady. Rukávy háčkujeme po řadách tam a zpět, ale řadu ukončíme PO, poté teprve otočíme a háčkujeme v protisměru. Na vzhled vzoru to nebude mít vliv a navíc stejným způsobem je háčkované i tělo svetru, takže vzor opticky navazuje. Lem háčkujeme po řadách tam a zpět, v případě patentu rukávu háčkujeme po řadách, řada končí PO a začíná náhradou N za DS.

Svetr vsadka, háček 3 mm
1. řada: 14 ok řetízku
2. řada: 2 ŘO jako náhrada za DS, dále háčkujeme DS do třetího očka od háčku, dále 8 DS do oček, 2 očka vynecháme, 2 ŘO a uháčkujeme DS do předposledního a DS do posledního očka, otočíme.
3. řada: N za DS, DS do DS, 2 ŘO, 4 DS do následujících DS, 2 DS vynechat, 2 ŘO, doháčkujeme 4 DS do následujících DS, přičemž poslední DS háčkujeme do druhého očka náhrady, otočíme.

4. řada: N za DS, DS do DS, 3 ŘO, 2 DS přeskočíme a háčkujeme KS pod ŘO, 3 ŘO, DS do DS, DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, DS do druhého očka náhrady, otočíme.
5. řada: N za DS, DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, DS do DS, 2 DS pod ŘO, 2 ŘO, 2 DS pod ŘO, DS do DS, DS do druhého očka náhrady, otočíme.
6. řada: N za DS, háčkujeme 3 DS do následujících DS, 2 DS pod ŘO, 4 DS do následujících DS, 2 ŘO, DS do DS a DS do druhého očka náhrady, otočíme.
7. – 126. řada: opakujeme řady 3-6, celkem máme 31 opakování vzoru, končíme plnou řadou. V poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme vzorovanou částí, tj. přetočíme pruh na vodorovno a háčkujeme po celé dlouhé straně vsadky po řadách tam a zpět.

Pozn. Počet řad tvoří 1/2 přední délky svetru. Čím více řad vsadky, tím delší svetr bude.

Svetr krajkový vzor, háček 4 mm
1. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, 2-4 ŘO do vzoru (podle utahování). Do třetí vodorovné řady háčkujeme DS-2ŘO-DS, dále 2-4 ŘO (podle utahování), jednu vodorovnou řadu přeskočíme. Vzor DS, 2 ŘO, 2 okénka přeskočit. DS-2ŘO-DS, 2 ŘO, 1 okénko přeskočit. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS, otočíme. Máme základ pro 25 opakování vzoru.
2. řada: 1 ŘO jako náhrada za KS, KS k náhradě. Vzor 2 KS pod ŘO, KS do DS, 3 KS pod ŘO mezi DS, KS do DS, 2 KS pod ŘO, samostatně stojící DS přeskočíme a pokračujeme vzorem. Opakujeme vzor do konce řady. Řadu končíme KS do třetího očka náhrady. Otočíme.
3. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS. Vzor dva KS přeskočíme a háčkujeme 5x2SDS do pěti následujících KS, dva KS přeskočíme, DS mezi KS nad samostatně stojícím DS. Opakujeme vzor do konce řady. Řadu končíme DS mezi očka náhrady. Otočíme.

4. řada: 1 ŘO jako náhrada za KS, KS k náhradě. Háčkujeme KS do 2SDS, ŘO (5x). Končíme KS a ŘO nad samostatně stojícím DS. Opakujeme vzor do konce řady. Řadu končíme DS mezi očka náhrady. Otočíme.
5. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, 2 ŘO. Vzor DS-2ŘO-DS pod třetí ŘO, DS pod ŘO, které je nad samostatně stojícím DS. Opakujeme vzor do konce řady. Řadu končíme DS mezi očka náhrady. Otočíme.
6. – 24. řada: opakujeme řady 2-5. Končíme řadou krátkých sloupků a řetízkových ok nad obloučky se sháčkovaných dlouhých sloupků (řada 4).

Pozn. Počet řad tvoří 1/2 šířky svetru. Čím více řad krajkového vzoru, tím širší svetr bude.

Obháčkování vsadky, háček 3 mm
1. řada: Položíme si oba pruhy před sebe tak, aby vsadky běžely středem zad. Vsadka má 125 krajových okének. Navážeme si přízi v prvním oku vsadky a obháčkujeme ji pomocí KS do výšky 57- 60 filetových okének (STAČÍ 58!), co řada to dva KS. Postup zopakujeme i na druhém pruhu a olemujeme i druhou část vsadky do výše 58 okénka. U druhé vsadky přízi neukončíme.
2. řada: Pomocí pevných ok sháčkujeme obě olemované vsadkové části k sobě. Nabíráme přední a zadní nitku práce v rubové části. Pracujeme do výše 58 filetových okének. Přízi ukončíme. Vznikl sháčkovaný zadní díl a dva přední volné díly.

Sháčkování bočních dílů svetru, háček 3 mm
1. řada: Přeložíme kompletní pruh svetru před sebe a sháčkujeme boční díly v části krajkového vzoru. Navážeme přízi ve spodní části vzoru a v rubové části sháčkujeme díly pomocí pevných ok. Nabíráme přední a zadní nitku do výše 9-ti opakování krajkového vzoru (vzor tvoří jakoby rámečky). Zůstane nám 7 nesháčkovaných krajkových vzorů, kam dále naháčkujeme rukáv. Postup zopakujeme na druhé straně.

 Lem svetru, háček 3 mm
1. řada: Přízi navážeme ve spodním dolním švu. V krajkové vzorované části háčkujeme 2 DS za krajní DS, a DS za krajní KS. Ve vsadce háčkujeme DS do oček. Ve spodní rohu háčkujeme 5 DS do jednoho očka. Na boční lemu háčkujeme 2 DS za krajní DS. Do spojovacího místa za krkem háčkujeme 3 DS do jednoho očka. Dále pokračujeme zrcadlově. Řada končí PO.
2. řada: 2 ŘO jako náhrada za DS. Střídáme PRDS a ZRDS. Řada končí PO. Přízi ukončíme.

Rukáv, háček 4 mm
1. řada: Přízi navážeme v podpaždí v bočním švu. 2 ŘO N za DS. Háčkujeme 7 x opakování krajkového vzoru po obvodu rukávu. Řada končí DS a PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru.
2. – 39. řada: háčkujeme krajkový vzor podle řady 2-5. Máme uháčkovaných 9 opakování krajkového vzoru do výšky. Desátý vzor máme rozháčkovaný a končíme řadou kde háčkujeme 2SDS.  Již neotáčíme.

40. řada: N za DS, háčkujeme DS do oček po obvodu vzoru a tím se rukáv zúží. Řadu končíme PO.
41. – 45. řada: N za DS. Střídáme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme a pokračujeme v háčkování druhého rukávu.

Pozn. Délku rukávu, tj. počet řad patentu háčkujeme podle požadované délky rukávu.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, svetr dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.