Svetr Magic

5.3.2023

Když mi dorazila příze YarnArt Magic, věděla jsem, že to bude svetřík na zimojaří.

YarnArt Magic je klubíčko 100g/200m a jedná se o 100% vlnu. Magic je právě ve výprodeji a k dispozici jsou tři barevné varianty. Klubíčka jsme si rozbalili ve video podcastu Povídání u klubíčka #55 a koupíte v OUTLETU YarnArt na Pletemesi.cz nebo Pletiemesi.sk. V březnu 2023 a do vyprodání zásob můžete YarnArt Magic pořídit v akci 1+1balení zdarma. Z Magic si můžete kromě svetříků, plédů, šátků, čepic, šál, rukavic a ponč vyrobit třeba i deku, přehoz či polštář. Byla jsem zvědavá, jak bude Magic vzorovat a dopadlo to na jedničku. Svetřík s velkými oky unosíme na podzim a na jaře. Čepice a šály háčkované hutnějším vzorem nás krásně zahřejí i v zimě.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče svetru, jedná se o jednoduchý střih i provedení, které zvládne každý začátečník.  Háčkujeme od spodní části směrem nahoru. Nejdříve uháčkujeme pruh a začínáme pružným řetízkem v délce podle obvodu pasu nebo boků, podle toho, kde bude svetřík končit. Háčkujeme po řadách tam a zpět a současně háčkujeme jednoduchý vzor. Jakmile doháčkujeme do výše průramku, budeme tvarovat přední a zadní díl, které háčkujeme samostatně. Přední díly jsou tvarované do výstřihu “V”. Přední i zadní díl háčkujeme do výše průramku, tj. 18-20 cm. Poté sháčkujeme přední díly na ramenou se zádovým dílem. Naháčkujeme rukávy a svetr obháčkujeme reliéfními sloupky. Pokud nosíte vestu, budou Vám stačit 3,5 klubíčka. Pokud budete háčkovat svetřík do pasu velikost 40-42, bude Vám stačit necelých pět klubek. Svetřík můžeme nosit jen tak na přehození nebo přišijeme knoflíky a v předním lemu uháčkujeme knoflíkové dírky.
  • Co se týče vzoru, začínáme pružným řetízkem, na který háčkujeme po řadách tam a zpět jednoduchý vzor, tj. 5 DS, ŘO a sloupek vynechat. V následující řadě vzor posuneme. Vzniknou šachovnicová okénka. Při háčkování a ujímání předního dílu věnujeme pozornost opakování vzoru. Rukávy háčkujeme také po řadách tam a zpět. Od oblasti lokte můžeme v každé čtvrté řadě sháčkovat dva sloupky do jednoho sloupku NEBO ve vzoru jeden sloupek vynechat. Patenty a lemy svetříku tvoří přední a zadní reliéfní dlouhé sloupky.
  • Co se týče úpravy velikosti, čím více ok pružného řetízku, tím širší svetr bude. Velikost také ovlivní menší velikost háčku. Magic by snesla klidně i háček 6 mm. Co se týče opakování vzoru, potřebujeme počet ok dělitelný šesti plus 2 oka na otočení. Při údržbě svetříku dodržujte pokyny na adjustační pásce YarnArt Magic. Jedná se o 100% vlnu, která vyžaduje zvýšenou pozornost při praní.

TIPY PRO VÁS:
Práci postupně zkoušejte a přiměřujte.

Ať se Vám vesta či svetřík Magic podaří.  Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním této vesty či svetříku Magic? Pro fotečky, rady, tipy a triky skočte do FB skupinky do chlubícího vlákna Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #vestamagic #svetrmagic

Svetr Magic
Příze: YarnArt Magic, barva 604, pořídíte na Pletemesi.cz nebo Pletiemesi.sk
Spotřeba: 5 x YarnArt Magic
Háček: 7 mm a 6 mm
Rozměry: 49 cm šířka, 54 cm přední délka, rukáv 47 cm měřeno od podpaždí
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 15 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
N – náhrada za první sloupek v řadě, tj. 2 ŘO místo DS

Základ svetru, háček 6 mm
1. řada:  102 ok pružného řetízku, otočíme
2. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Dále háčkujeme 5 DS do následujících pěti ok pružného řetízku, ŘO a očko vynechat. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do posledního očka. Na začátku a konci řady máme 6 DS. Otočíme.

Základní pruh svetru, háček 7 mm
3. řada: N za DS, DS do očka k náhradě. Dále DS do DS, DS do DS, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme DS, DS, DS pod ŘO, DS, DS, ŘO a sloupek vynechat. Vzor opakujeme do konce řady. Řada končí DS do druhého očka náhrady. Na začátku řady máme 4 DS, na konci řady máme 3 DS. Otočíme.

4. řada: N za DS, DS do očka k náhradě. Dále háčkujeme DS, DS pod ŘO, DS, DS, ŘO a sloupek vynechat. Vzor opakujeme do konce řady. Řada končí DS do druhého očka náhrady. Na začátku a na konci řady máme 6 DS. Otočíme.

5. – 20. řada: opakujeme řady 3 a 4. Končíme řadou, ve které máme na začátku a konci 6 DS.

Rozpočítáme si svetr – 4 opakování vzoru tvoří přední díl, 5 DS ve vzoru tvoří rukávovou část, 7 opakování vzoru tvoří zadní díl, 5 DS ve vzoru tvoří rukávovou část a 4 opakování vzoru tvoří druhý předn díl. POZOR! Jeden přední díl bude začínat na 4 DS, ale druhý bude končit na 3 DS (viz řada 3, je to z důvodu doržování rovnosti stran, kdy jsme jednou háčkovali k náhradě a na konci řady až do druhého očka náhrady).

Přední levý díl, háček 7 mm (pohled čelně)
21. řada: Začínáme ve výstřihové části. N za DS, 3 DS,  ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 3 opakování vzoru a končíme DS do DS, DS do DS, otočíme.
22. řada: N za DS, DS do očka k náhradě. 4 DS, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 2 opakování vzoru. Na konci řady uháčkujeme 4 DS a poslední dva DS sháčkujeme do jednoho očka, otočíme.

23. řada: N za DS, DS do sousedního očka, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 3 opakování vzoru. Řadu končíme na 2 DS, otočíme.
24. řada: N za DS, DS do očka k náhradě. 4 DS, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 2 opakování vzoru. Na konci řady uháčkujeme 2 DS a poslední dva DS sháčkujeme do jednoho očka, otočíme.

25. řada: N za DS, DS do sousedního očka. Dále 4 DS, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 2 opakování vzoru. Řadu končíme na 2 DS, otočíme.
26. řada: N za DS, DS do očka k náhradě. 4 DS, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 2 opakování vzoru. Na konci řady dva poslední DS sháčkujeme do jednoho očka, otočíme.

27. řada: N za DS, DS pod ŘO, DS, DS, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 2 opakování vzoru. Řadu končíme na 2 DS, otočíme.
28. řada: N za DS, DS do očka k náhradě. 4 DS, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 1 opakování vzoru. Na konci řady háčkujeme 4 DS a dva poslední DS sháčkujeme do jednoho očka, otočíme.

29. řada: N za DS, DS do sousedního očka, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 2 opakování vzoru. Řadu končíme na 2 DS, otočíme.
30. řada: N za DS, DS do očka k náhradě. 4 DS, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 1 opakování vzoru. Na konci řady háčkujeme 2 DS a dva poslední DS sháčkujeme do jednoho očka, otočíme.

31. řada: N za DS,  DS do sousedního očka, 4 DS, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 1 opakování vzoru. Řadu končíme na 2 DS, otočíme.
32. řada: N za DS, DS do očka k náhradě. 4 DS, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 1 opakování vzoru. Na konci řady dva poslední DS sháčkujeme do jednoho očka, přízi ukončíme.

Zadní díl, háček 7 mm
Kvůli sklonu vzoru pokračujeme jakoby v háčkování stejné řady, jen v podpaždí vynecháme 5 DS.
21. řada: Přízi navážeme v DS, 2 ŘO místo DS, DS do očka k náhradě. Dále DS pod ŘO, DS, DS, ŘO, sloupek vynecháme. Pokračujeme vzorem (5DS, ŘO, sloupek vynechat) a celkem máme 7 opakování vzoru. Řadu končíme DS, DS, DS pod ŘO a DS do DS. Otočíme.
22. řada: N za DS, DS do očka k náhradě, ŘO, sloupek vynecháme. Dále háčkujeme vzor 5 DS, ŘO, sloupek vynechat do konce řady. Řada končí ŘO, sloupek vynechat a DS do DS. Otočíme.

23. – 32. řada: opakujeme řady 21 a 22. V poslední řadě přízi ukončíme.

Přední pravý díl, háček 7 mm (pohled čelně)
Kvůli sklonu vzoru pokračujeme jakoby v háčkování stejné řady, jen v podpaždí vynecháme 5 DS.
21. řada: Navážeme přízi v podpaždí. 2 ŘO místo DS, DS do očka k náhradě, DS do následujícího sloupku, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 3 opakování vzoru. Řadu končíme na 3 DS. Otočíme.
22. řada: N za DS, 5 DS, ŘO, sloupek vynechat. Háčkujeme 2 opakování vzoru. Končíme v podpaždí na 5 DS. Otočíme.

23. řada: N za DS, DS do očka k náhradě, DS do sousedního očka, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 3 opakování vzoru. Řadu končíme na 2 DS sháčkované do jednoho očka. Otočíme.
24. řada: N za DS, DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 2 opakování vzoru. Řadu končíme na 5 DS otočíme.

25. řada: N za DS, DS do očka k náhradě, DS do sousedního očka, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 2 opakování vzoru. Řadu končíme na 4 DS a poslední 2 DS sháčkujeme do jednoho očka. Otočíme.
26. řada: N za DS, DS do sousedního očka, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 2 opakování vzoru. Řadu končíme na 5 DS otočíme.

27. řada: N za DS, DS do očka k náhradě, DS do sousedního očka, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 2 opakování vzoru. Řadu končíme na 2 DS a poslední 2 DS sháčkujeme do jednoho očka. Otočíme.
28. řada: N za DS, DS do sousedního očka, 4 DS, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 1 opakování vzoru. Řadu končíme na 5 DS otočíme.

29. řada: N za DS, DS do očka k náhradě, DS do sousedního očka, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 2 opakování vzoru. Řadu končíme na 2 DS sháčkované do jednoho očka. Otočíme.
30. řada: N za DS, DS pod ŘO, dále DS, DS, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 1 opakování vzoru. Řadu končíme na 5 DS otočíme.

31. řada: N za DS, DS do očka k náhradě, DS do sousedního očka, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 1 opakování vzoru. Řadu končíme na 4 DS a poslední 2 DS sháčkujeme do jednoho očka. Otočíme.
32. řada: N za DS, DS do sousedního očka, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme 1 opakování vzoru. Řadu končíme na 5 DS otočíme.

Rukáv, háček 7 DS
1. řada: Přízi navážeme v podpaždí. První řadu tvoří pouze DS. Háčkujeme schéma 2 DS do jedné vodorovné řady a DS do následující vodorovné řady. V podpaždí háčkujeme DS do DS. Řadu končíme PO. OTOČÍME a háčkujeme v protisměru (docílíme stejného sklonu vzoru, jako je na těle svetru)
2. řada: N za DS, 4 DS, ŘO, sloupek vynechat. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme na DS, PO. OTOČÍME.

3. řada: N za DS, DS do očka k náhradě, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme vzor 5 DS, ŘO, sloupek vynechat. Řadu končíme 4 DS, PO. OTOČÍME.
4. – 20. řada: opakujeme řady 2 a 3

21. řada: Ujímáme – buď na začátku řady vynecháme sloupek ve vzoru nebo dva DS sháčkujeme do jednoho očka.
22. – 24. řada: opakujeme řady 2 a 3

25. řada: Ujímáme – buď na začátku řady vynecháme sloupek ve vzoru nebo dva DS sháčkujeme do jednoho očka.
26. – 28. řada: opakujeme řady 2 a 3

29. řada: Ujímáme – buď na začátku řady vynecháme sloupek ve vzoru nebo dva DS sháčkujeme do jednoho očka.
30. řada: N za DS, dále háčkujeme DS do DS a DS pod ŘO.

Patent rukávu, háček 6 mm
31. řada: N za DS, PRDS, ZRDS přičemž sháčkujeme dva DS do jednoho očka. Střídáme do konce řady. Řadu končíme PO. Již neotáčíme.
32. – 36. řada: N za DS, PRDS kolem PRDS a ZRDS kolem ZRDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Pozn. Počet řad závisí na požadované délce rukávu. Víc řad – delší rukáv.

Spodní lem, háček 7 mm
1. řada: Přízi navážeme ve spodní části svetru. N za DS. Háčkujeme reliéfní sloupky kolem DS ze druhé řady, tj. pružný řetízek přeskakujeme. Kde není DS háčkujeme DS do očka pružného řetízku. Střídáme PRDS, ZRDS. Na konci řady otočíme.
2. – 5. řada: N za DS. Háčkujeme jak se vzor jeví a střídáme PRDS a ZRDS. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme. V poslední řadě přízi ukončíme.

Přední lem, háček 7 mm
1. řada: Přízi navážeme ve spodní části (poslední řada lemu). N za DS. Háčkujeme schéma 2 DS na jednu vodorovnou řadu a DS na následující vodorovnou řadu. V případě, že práce táhne, máme málo sloupků a háčkujeme schéma 2 DS – 2 DS – 1 DS.  Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme.
2. – 3. řada: N za DS. Háčkujeme jak se vzor jeví a střídáme PRDS a ZRDS. Řadu končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme. V poslední řadě přízi ukončíme.

4. řada: V této řadě háčkujeme knoflíkové dírky. N za DS, ZRDS, ŘO, sloupek vynechat. Dále háčkujeme ZRDS, PRDS, ZRDS, PRDS, ZRDS, PRDS, ZRDS, ŘO, sloupek vynechat. Opakujeme ještě třikrát. Dále pokračujeme vzorem a střídáme PRDS a ZRDS do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme.
5. řada: N za DS. Háčkujeme jak se vzor jeví a střídáme PRDS a ZRDS. V místě ŘO háčkujeme DS pod ŘO. Řadu končíme DS do očka náhrady. Přízi ukončíme nebo můžeme přidat ještě jednou řadu.

Pozn. Počet řad lemu je volitelný. Klidně můžeme háčkovat více řad a teprve poté udělat knoflíkové dírky.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Svetr dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Top 5 návodů za březen 2023 - www.krampolinka.cz 31.3.2023 at 18:10

    […] Svetr Magic, video návod zde […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.