Svetr Marshmallow

18.4.2022

Na podzimním Kreativu Ostrava jsem pořídila ručně barvená přadénka buklé od paní Jany Balogh – JaBa klubka.

Buklé je typ příze, kdy jedno vlákno tvoří smyčky od malých až po veliké a druhé vlákno celý pramen fixuje. Příze tohoto typu připomínají beránka a používají se na svetříky, kabátky či vesty. Jedná se o zpravidla efektní výrazný vzhled výrobku, který dále kombinujeme s hladkým oblečením. Buklé se v módě hojně vrátilo, a proto jsme si v zimně uháčkovali vestu Frizzy a dnes si uháčkujeme svetřík do pasu.

Pořídila jsem tři přadénka ručně barvené buklé příze od JaBa klubka. Přadénko 100g má 310 metrů a jedná se o směs 60 % extra jemné vlny, 12 % viskózy a 28 % polyamidu. Ač se vlákno jeví velmi tenké, použila jsem na polodlouhé sloupky do mezer pětku a šestku háček. Vznikne poměrně hutný hřejivý svetřík, který unosíme od podzimu do chladného jara. Pereme na 40 stupňů a sušíme volně rozložené. Díky ručnímu barvení vznikne zajímavý a rozhodně originální strakatý vzhled. Tento návod NEMÁ VIDEO.

Co se týče svetříku, ranglánové sedlo jsem háčkovala od pružného řetízku. Řada v sedle začíná náhradou a končí v rohu sedla. Rohy ranglánu vyloženě “neletí”, a to díky háčkování polodlouhých sloupků do mezer. Pokud se přeci jen někomu u jiného typu příze bude ranglán stáčet, je potřeba háčkovat po řadách tam a zpět, tj. po ukončení řady práci otočíme a háčkujeme v protisměru. Příze je v první řadě krapet nepřehledná a celkově se buklé hůř páře. Jakmile “přežijete první řadu, třeba i s pomocí několika označovačů, dále to jde téměř samo.

Svetr jsem háčkovala pro velikost 40-42 a ze 40 dkg mi vyšel do pasu, tj. crop svetr. Jestli nosíte delší svetříky, musíte koupit více příze. Pokud potřebujete větší velikost, stačí přidat řady sedla a prodloužit tak průramek. Po spojení sedla doporučuji vyzkoušet na sobě, teprvé poté pokračovat v háčkování. Rozšiřovala jsem dvakrát, vždy každý patnáctý sloupek, tj. háčkujeme dva PDS do jedné mezery. Tělo svetříku i rukávy jsem háčkovala tzv. dokola, tj. bez ukončení řady. Vyhneme se švu. Rukáv jsem zužovala až těsně před háčkováním patentu. Lemy tvoří klasické přední a zadní dlouhé reliéfní sloupky.

Na rozbalování balíčku s ručně barvenými přízemi od JaBa klubka se můžete podívat sem. Ručně barvená klubíčka zakoupíte přímo u paní majitelky na Facebooku ve skupince Levné pletací příze od Jany a rozhovor s paní Janou Balogh naleznete v tomto článku. Dříve jsme si již uháčkovali top Čerstvý vánek, video návod naleznete zde.

Jestli se pustíte do háčkování svetříku Marshmallow třeba i z jiné příze (100g/280-310m), prosím vkládejte své výrobky do tohoto článku v naší FB skupince. Děkuji, že pomáháte a inspirujete se navzájem.

Svetr Marshmallow
Příze: ručně barvená JaBa klubka Marshmallow typu buklé, zakoupíte na Levné pletací příze od Jany
Spotřeba: 4 přadénka (40 dkg) – vše na uvedenou velikost
Háček: 5 mm, 6 mm
Velikost: 40-42, výška postavy 168 cm
Rozměry: šířka 47 cm, přední délka 48 cm, délka rukávu od podpaždí 48 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení z Joom.com
Časový rozpočet: 15 hodin

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

Háčkujeme odshora od sedla do pružného řetízku nejdříve tam a jednu řadu zpět. Poté spojíme sedlo v rohu sedla a dále háčkujeme dokola po řadách. Řady v sedle končíme ve středu obloučku rohu sedla. Řadu začínáme náhradou “N”, tj. 2 ŘO místo DS/PDS. V rohu sedla střídáme v jedné řadě PDS-2ŘO-PDS a v následující řadě 2 PDS-2ŘO-2PDS. Po spojení ranglánu háčkujeme tělo svetříku tzv. dokola bez ukončení řady. Tím se vyhneme bočnímu švu. Lemy háčkujeme po řadách. Řada záčíná náhradou a končí PO.

Svetr – sedlo, Marshmallow, háček 5 mm
1. řada: 70 oček pružného řetízku, 2 očka na otočení (náhrada za první PDS, jedná se o PDS v rohu sedla)

Svetr – sedlo, Marshmallow, háček 6 mm
2. řada: v této řadě háčkujeme PDS do oček pružného řetízku (háčkujeme do většího očka). Rozdělíme si sedlo následovně: 11 PDS rukáv – roh – 22 PDS zadní díl – roh – 11 PDS rukáv – roh – 22 PDS přední díl – roh. V rohu háčkujeme PDS-2ŘO-PDS do jednoho očka. Na konci řady háčkujeme PDS do posledního očka. Do rohu doporučuji vložit označovače. Na konci řady si narovnáme obdélník a do druhého očka náhrady uháčkujeme PDS. Tímto způsobem si jednak spojíme sedlo a dále se ocitneme ve středu obloučku rohu sedla.

3. řada: V rohu sedla háčkujeme N za PDS. Od této řady dále háčkujeme PDS do mezer, tj. háček vedeme mezi sloupky z předchozí řady (nikoliv do očka). Máme 12 PDS rukáv – PDS-2ŘO-PDS roh – 23 PDS zadní díl – PDS-2ŘO-PDS roh – 12 PDS rukáv – PDS-2ŘO-PDS roh – 23 PDS přední díl – a v rohu háčkujeme PDS pod PDS a místo ŘO háčkujeme PDS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem končíme řadu ve středu obloučku rohu sedla.

4. řada: V rohu sedla háčkujeme N za PDS, PDS pod PDS. Máme 13 PDS rukáv – 2PDS-2ŘO-2PDS roh – 24 PDS zadní díl – 2PDS-2ŘO-2PDS roh – 13 PDS rukáv – 2PDS-2ŘO-2PDS roh – 24 PDS přední díl – a v rohu háčkujeme 2 PDS pod PDS a místo ŘO háčkujeme PDS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem končíme řadu ve středu obloučku rohu sedla.

5. řada: V rohu sedla háčkujeme N za PDS. Máme 16 PDS rukáv – PDS-2ŘO-PDS roh – 27 PDS zadní díl – PDS-2ŘO-PDS roh – 16 PDS rukáv – PDS-2ŘO-PDS roh – 27 PDS přední díl – a v rohu háčkujeme PDS pod PDS a místo ŘO háčkujeme PDS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem končíme řadu ve středu obloučku rohu sedla.

Pozn. Počet ŘO v rohu sedla uzpůsobíme podle vlastního utahování a podle toho, jak se sedlo chová (nemělo by se vlnit). To stejné platí o velikosti háčku.

6. – 16. řada: opakujeme řadu 4 a 5 a v rozích sedla střídáme PDS-2ŘO-PDS v jedné řadě a 2PDS-2ŘO-2PDS v druhé řadě. V poslední řadě máme N+PDS v rohu – 37 PDS rukáv – 2PDS-2ŘO-2PDS roh – 48 PDS zadní díl – 2PDS-2ŘO-2PDS roh – 37 PDS rukáv – 2PDS-2ŘO-2PDS roh – 48 PDS přední díl – a v rohu háčkujeme 2PDS pod PDS a místo ŘO háčkujeme PDS do druhého očka náhrady.

Spojení sedla svetru, Marshmallow, 6 mm
17. řada: N za PDS, 3 očka pružného řetízku a spojíme se s předním dílem, kde háčkujeme PDS do rohu sedla a dále PDS do mezer. Na konci řady předního dílu háčkujeme PDS pod ŘO v rohu sedla, 3 očka pružného řetízku a spojíme se se zadním dílem, kde háčkujeme PDS do rohu sedla a dále PDS do mezer. Na předním a zadním díle máme vždy 53 PDS do mezer. Řadu ukončíme PO do druhého očka náhrady.

Pozn. Počet oček pružného řetízku v podpaždí závisí na šířce paží. Doporučuji spíše méně oček a raději přidat řadu sedla. Čím více oček pružného řetízku, tím šiřší rukáv.

Tělo svetru, Marshmallow, 6 mm
18. řada: ŘO místo prvního sloupku. Dále háčkujeme PDS do oček pružného řetízku a pokračujeme PDS do mezer na předním díle. Postup zopakujeme na druhé straně v podpaždí. Řadu neukončíme, ale háček vedeme mezi náhradu a první PDS. Do místa vložíme označovač a pokračujeme v háčkování PDS do mezer. Máme 112 PDS.
19. – 25. řada: Háčkujeme PDS do mezer (112).

26. řada: V této řadě rozšiřujeme. Háčkujeme 2 PDS do jedné mezery. Začínáme v oblasti podpaždí. Rozšíříme každou 15-tou mezeru, tj. 119 PDS.
27. – 28. řada: Háčkujeme PDS do mezer (119)

29. řada: V této řadě rozšiřujeme. Háčkujeme 2 PDS do jedné mezery. Začínáme v oblasti podpaždí. Rozšíříme každou 15-tou mezeru, tj. 126 PDS.
30. – 47. řada: Háčkujeme PDS do mezer (126). V poslední řadě dva sloupky do konce řady háčkujeme jako KS, KS a končíme PO. Tím ukončíme háčkování tzv. dokola.

Svetr spodní lem, Marshmallow, 5 mm
48. řada: N za DS. V této řadě střídáme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO.
49. – 54. řada: N za DS. Háčkujeme PRDS kolem PRDS a ZRDS kolem ZRDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Svetr, rukáv, Marshmallow, 5 mm
1. řada: Přízi navážeme v zadní části průramku. Háčkujeme ŘO místo prvního sloupku, dále 2 PDS do dvou oček pružného řetízku a dále háčkujeme PDS do mezer. Řadu neukončíme, ale háček vedeme mezi náhradu a první sloupek, vložíme označovač a háčkujeme PDS do mezer bez ukončení řady, tzv. dokola. Vyhneme se švu. (46)
2. – 52. řada: Háčkujeme PDS do mezer. V poslední řadě háčkujeme na konci řady KS, KS a PO.

53. řada: N za PDS. V této řadě zužujeme rukáv. Sháčkujeme 2 PDS do jednoho sloupku, PDS do mezer. Opakujeme schéma do konce řady. Na konci řady sháčkujeme dvakrát dva PDS do jednoho sloupku za sebou. (30)

Svetr, rukáv, Marshmallow, 5 mm
54. řada: N za DS. V této řadě střídáme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO.
55. – 60. řada: N za DS. Háčkujeme PRDS kolem PRDS a ZRDS kolem ZRDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.
Postup zopakujeme na druhém rukávu.

Svetr, lem kolem krku, Marshmallow, 5/6 mm
1. řada: Přízi navážeme v místě rozparku do očka pružného řetízku. Necháme si dostatečně dlouhý volný konec na zapošití rozparku. N za PDS. Střídáme PRPDS a ZRPDS kolem PDS ze druhé řady, tj. překračujeme pružný řetízek. Na konci řady spojíme rozparek a řadu končíme PO.
2. řada: N za PDS. Háčkujeme PRPDS kolem PRPDS a ZRPDS kolem ZRPDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Pozn. Velikost háčku volíme podle toho, jak moc chceme mít lem kolem krku stažený. Počet řad si upravíme podle sebe.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Zdeňka Marášková 4.2.2023 at 0:12

  Dobrý den, šlo by prosím Vás natočit video jak se v sedle v rohu dává náhrada? Nevím kdy náhradu dát a jak uháčkovat PDS pod PDS. Začala jsem dělat roh sedla úplně stejně jako ty ostatní a náhradu vždy udělám jako 1ŘO a hned PDS. A rohy vypadají stejně. Nevím, zda to pochopíte z tohohle popsání 🙂 Děkuji Zdeňka

  • Reply Krampolinka 6.2.2023 at 17:23

   Tento svetřík je bez videa. Zkuste mrknout na jiné svetříky, které video návod mají.

  Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.