Svetr Vivid s kočkou

31.5.2022

V dnešním návodu si uháčkujeme jednoduchý a rychlý svetřík s kočkou.

YarnArt Flowers Vivid se prodává v 250 gramovém klubíčku s návinem 1000 metrů. Je to směs 55% bavlna a 45% akryl, čtyřnitka stočená do vlákna s pomalými přechody. Vivid = zářivý, takže i barvičky jsou velice živé, zářivé až neonové a budou slušet všem nejen na opáleném těle. Vivid se hodí na svetříky, topíky, šaty, tuniky, trička či sukně a šátkařky třeba na šátek, pončo, šálu či pléd.

YarnArt Flowers Vivid nám věnoval dovozce YarnArt do České republiky, velkoobchod www.bezvapleteni.cz, moc děkuji. My ostatní bez IČO zakoupíme na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk. Jak vypadalo rozbalování balíčku si můžete prohlédnout zde a článek o klubíčcích YarnArt přečíst zde. V rodině Flowers můžete najít klasické duhovky, pak variantu s lurexem Flowers Moonlight nebo variantu 100% bavlny Flowers Rosegarden. Kombinovat lze s jednobarevnou Flowers UniColor. Pro zimní variantu hledejte Flowers Merino nebo Flowers Alpaca.

Z YarnArt Flowers máme již video návody na:

Co se týče svetříku, budeme háčkovat ze dvou stejných klubíček. Pokud máte jen jedno, pro tuto velikost Vám klubíčko vystačí, ale musíte si všechny přechody (od suku k suku) rozmotat a háčkovat po barvách. Budeme háčkovat od klasického řetízku od spodní hrany směrem k výstřihu. Zadní panel tvoří pouze prázdné filetové čtverečky. Pro zadní panel odmotáme z klubíčka poslední barvu, ze které uháčkujeme pouze pět řad, a dále pokračujeme v háčkování filetových čtverečků. Odmotanou barvu spotřebujeme na spodní lem svetříku. Spotřeba barev na přední panel je větší, jelikož zde háčkujeme i plné čtverečky ve tvaru kočky. Z tohoto důvodu háčkujeme z druhého klubíčka hned od krajní barvy. Přední i zadní díl tvarujeme do kulatého výstřihu. Jakmile máme sháčkované oba panely dohromady, sjednotíme barvy. Necháme si poslední barvu na obháčkování výstřihu. Rukávy háčkujeme každý ze samostatného klubíčka.

Svetřík je velice jednoduchý. Je háčkovaný pro dětskou velikost 158-164 cm, případně velikost 36-38. Upravíme si pouze výšku svetříku a délku rukávů podle postavy. Svetřík nosíme na nátělník nebo přímo na podprsenku. Tvar oušek kočky kopíruje spodní prádlo (tedy alespoň u mne a to mám velikost 40-42). Pozor – na svetřík spotřebujeme ze dvou klubíček po sedmi barevných přechodech. Podle toho si rozmyslíme, ze které strany klubíčko načneme. Doporučuji začínat tmavší barvou ve spodní části svetříku. Více to lichotí postavě.

Nákres kočky si doporučuji vytisknout. Háčkujeme po řadách tam a zpět, tj. začínáme jednou vlevo, v druhé řadě začínáme vpravo. Doporučuji pravítko k posouvání ve vzoru po řádcích. Vzor kočky nejlépe vynikne na tmavém podkladu, mrkněte do galerie na ukázku. Pro “rozšíření” obrázku doporučuji přidat dva čtverečky ve spodní části – ocásek kočičky, viz video. Návod je spočítán na počet čtverečků dle nákresu kočky v galerii.

Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se svetříkem Vivid s kočkou podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti, a že si radíte navzájem.

Svetřík Vivid s kočkou
Příze: YarnArt Flowers Vivid č. 512, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 2 stejná klubíčka na 2 svetříky
Háček: 3 mm
Rozměry: velikost 158-164 cm, 36-38, S-M, 48 cm šířka, 53 cm přední délka, 49 cm délka rukávu měřeno od podpaždí
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, pravítko a předloha kočky (výška kočky je 43 čtverečků, šířka kočky je 33 filetových čtverečků)
Časový rozpočet: cca 2 hodiny na jeden barevný přechod
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek
10 cm = 9,5 filetových čtverečků ne mé utahování

Svetr háčkujeme od spodní strany směrem nahoru po řadách tam a zpět. Řada začíná 5 ŘO a končí DS do druhého očka náhrady. Lemy háčkujeme po řadách, řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo DS a končí PO.

Svetřík, přední díl, 3 mm (háčkujeme z klubíčka č. 1 hned první barvou)
1. řada: 12O ŘO + 7 oček na otočení. (Doporučuji uháčkovat delší řetízek a přebytek vypárat)
2. řada: háček vedeme do osmého očka a uháčkujeme DS. Dále 2 ŘO, 2 očka přeskočíme, DS do následujícího. Opakujeme do konce řady. Končíme DS do očka. Otočíme. Máme 41 filetových čtverečků.
3. – 4. řada: 5 ŘO, DS do DS, 2 ŘO. Opakujeme do konce řady. Končíme DS do druhého očka náhrady. Otočíme. (41)

5. řada: 5 ŘO, DS do DS, 2 ŘO. Máme 18 prázdných čtverčků. Pro plný čtvereček háčkujeme 2 DS pod ŘO a DS do DS. Pro tělo kočky a část ocásku háčkujeme 12 plných čtverečků. Do konce řady uháčkujeme 11 prázdných čtverečků. Poslední DS háčkujeme do druhého očka náhrady. Otočíme. (41)
6. řada: 5 ŘO, DS do DS, 2 ŘO. Máme 9 prázdných čtverečků, 3 plné čtverčky, 6 prázdných čtverečků, 6 plných čtverečků, 17 prázdných čtverčků. Poslední DS háčkujeme do druhého očka náhrady. Otočíme. (41)
7. – 47. řada: háčkujeme kočku podle schématu. Začínáme 5 ŘO. DS a 2 ŘO pro prázdný čtvereček, DS a 2 DS pod ŘO pro plný čtvereček. Poslední DS háčkujeme do druhého očka náhrady. Otočíme. (41)

48. – 49. řada:  5 ŘO, DS do DS, 2 ŘO. Háčkujeme celou řadu prázdné čtverčky. Poslední DS háčkujeme do druhého očka náhrady. Otočíme. (41)

Rozdělíme si panel na polovinu, tj. odpočítáme od kraje 21 filetových čtverčků a do středu umístíme označovač. Odpočítáme 10-11 filetových čtverečků pro polovinu výstřihu, kam umístíme označovač. Dále háčkujeme pouze výstřih, tj. 10 nebo 11 prázdných filetových čtverečků (podle požadované velikosti výstřihu). Přední i zadní díl musí mít stejný počet čtverečků na ramenou!

50. – 55. řada: 5 ŘO, DS do DS, 2 ŘO. Háčkujeme 10/11 x prázdný filetový čtvereček. Poslední DS háčkujeme do druhého očka náhrady. Otočíme. (10/11) Přízi ukončíme. Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Svetřík, zadní díl, 3 mm (odmotáme první barvu, kterou použijeme pouze na 5 řad, zbytek použijeme na spodní lem svetru)
1. řada: 12O ŘO + 7 oček na otočení. (Doporučuji uháčkovat delší řetízek a přebytek vypárat)
2. řada: háček vedeme do osmého očka a uháčkujeme DS. Dále 2 ŘO, 2 očka přeskočíme, DS do následujícího. Opakujeme do konce řady. Končíme DS do očka. Otočíme. Máme 41 filetových čtverečků.
3. – 52. řada: 5 ŘO, DS do DS, 2 ŘO. Háčkujeme prázdné filetové čtverčky. Poslední DS háčkujeme do druhého očka náhrady. Otočíme. (41)

Rozdělíme si panel na polovinu, tj. odpočítáme od kraje 21 filetových čtverčků a do středu umístíme označovač. Odpočítáme 10-11 filetových čtverečků pro polovinu výstřihu, kam umístíme označovač. Dále háčkujeme pouze výstřih, tj. 10 nebo 11 prázdných filetových čtverečků (podle požadované velikosti výstřihu). Přední i zadní díl musí mít stejný počet čtverečků na ramenou!

53. – 55. řada: 5 ŘO, DS do DS, 2 ŘO. Háčkujeme 10/11 x prázdný filetový čtvereček. Poslední DS háčkujeme do druhého očka náhrady. Otočíme. (10/11) Přízi ukončíme. Přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti. Volný konec využijeme na sháčkování panelů na ramenou. Postup zopakujeme na protilehlé straně. I zde přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti. Volný konec využijeme na sháčkování panelů na ramenou.

Sháčkování panelů, háček 3 mm
Panely sháčkujeme na ramenou pomocí KS. N za KS je ŘO. Háčkujeme 2 KS pod ŘO přes oba panely. Využijeme dlouhý volný konec z poslední řady zadního panelu.

Panely sháčkujeme na bočních stranách. Pro rukáv vynecháme 17 filetových čtverečků. Od osmnáctého filetového čtverečku směrem dolů sháčkujeme pomocí KS. N za KS je ŘO. Háčkujeme 2 KS pod ŘO přes oba panely. Využijeme tu barvu příze, které máme více.

Sjednotíme si barvy v klubíčcích a odmotáme přebytečnou barvu, kterou použijeme na olemování výstřihu. 

Rukávy, háček 3 mm (každý rukáv háčkujeme ze samostatného klubíčka)
1. řada: Navážeme si přízi v podpaždí v místě sháčkování. 5 ŘO, DS do DS, 2 ŘO. V této řadě je háčkování do DS náročnější, v ostatních řadách se to srovná. Na konci řady háčkujeme DS do DS a PO do druhého očka náhrady. Otočíme a háčkujeme zpět.
2. – 4. řada: 5 ŘO, DS do DS, 2 ŘO. Na konci řady háčkujeme DS, 2 ŘO a PO do druhého očka náhrady. Otočíme a háčkujeme zpět.

5. řada: v této řadě na konci řady budeme ubírat jeden filetový čtvereček. 5 ŘO, DS do DS, 2 ŘO. Na konci řady háčkujeme DS a PO do druhého očka náhrady. Tímto způsobem v každé páté řadě ubereme jeden čtvereček. Otočíme a háčkujeme zpět.
6. – 48. řada: 5 ŘO, DS do DS, 2 ŘO. Na konci řady háčkujeme DS, 2 ŘO a PO do druhého očka náhrady. Při ubírání háčkujeme na konci řady DS do DS a PO do druhého očka náhrady. Ubíráme v každé páté řadě. Na konci řady otočíme a háčkujeme zpět. V poslední řadě máme 26 filetových čtverečků. 

Rukáv lem, háček 3 mm
49. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Dále háčkujeme 2 DS pod ŘO, DS pod ŘO. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.
50. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Dále háčkujeme PRDS a ZRDS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.
51. – 54. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Dále háčkujeme PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Postup zopakujeme na protilehlé straně ze samostatného klubíčka.

Lem kolem krku, háček 3 mm (použijeme odmotanou barvu)
1. řada: Přízi navážeme v místě sešití ramenního švu. 2 ŘO místo DS, DS pod ŘO. Dále háčkujeme 2 DS pod ŘO po celém výstřihu. Řadu končíme PO.
2. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Dále háčkujeme PRDS a ZRDS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.
3. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Dále háčkujeme PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Spodní lem, háček 3 mm (použijeme první odmotanou barvu)
1. řada: Přízi navážeme v místě sešití bočního švu. 2 ŘO místo DS, DS pod ŘO. Dále háčkujeme 2 DS pod ŘO po celém spodním obvodu. Řadu končíme PO. Pro staženější patent háčkujeme 2 DS, 2 DS, DS. (pozor, lem se opravdu stáhne)
2. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Dále háčkujeme PRDS a ZRDS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.
3. – 7. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Dále háčkujeme PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Simona Albrechtová 3.6.2022 at 15:51

  Dobrý den, není ten nákres špatne? Na videu máte 6 okynek k ocasu a tady v nákresu máte jen 4 okynka. To podle popisu nevychází. 🙂

  • Reply Krampolinka 9.6.2022 at 18:42

   Píšu v textu viz výše, že se dá délka ocasu upravit a tím rozšířit obrázek o dva čtverečky. Návod je ale spočítaný přesně na nákres.

  Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.