Svetřík Dolce Baby

13.1.2021

Z novinkové tenké žinylky YarnArt Dolce Baby jsem uháčkovala svetr s puntíky a je rozkošný. No uznejte sami!

YarnArt Dolce Baby se prodává v 50 gramovém klubíčku s návinem 85 metrů. Co do složení se jedná o 100% mikropolyester a je to tenčí varianta oblíbených žinylek jako je YarnArt Dolce (100g/120m). Dolce Baby je dostupná v pestré škále barev, hodí se od čepic, tunelů, svetříků, vest a ponč přes deky, homedekor až po hračky. Na rozdíl od klasických žinylek můžeme výrobky-oblečení používat i na podzim i na jaře a na zimu případně zdvojit například do melíru nebo ombré přechodů. To je rozhodně výhoda a otevírá se prostor další kreativitě. Pozor, Dolce Baby jde hůře párat, takže ideálně koupit – počítat se zkušebním klubíčkem navíc, na kterém můžete trénovat.

Novinkovou YarnArt Dolce Baby nám věnoval velkoobchod www.bezvapleteni.cz, dovozce YarnArt, moc děkuji a klubíčka zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo pro Slovensko www.pletiemesi.sk. Video z rozbalování balíčku naleznete zde a článek naleznete zde.

Co se týče svetříku, na sedle háčkujeme naprosto jednoduchý vzor polodlouhých sloupků do mezer. Díky tomu věnujte prosím pozornost videu nebo návodu. Na začátku a na konci řady sedla se totiž střídá jiný počet sloupků! Dále jsem použila krátké sloupky a šestku háček na puntíky a čtverku háček na reliéfní sloupky na olemy. Sedlo háčkujeme od klasického řetízku. Oproti videu doporučuji začít pětkou háčkem. Pružný řetízek by šel (a byl by vhodnější), ale žinylky jsou všeobecně spíše nepřehledné příze skrz žinylkové chloupky, takže se pružný řetízek špatně dělá.

Na tento svetřík jsem spotřebovala 4 klubíčka bílé a 4 klubíčka hnědé pro velikost 116  a obvod hlavy 49-51 cm (4-5 let). Šířku svetříku regulujeme počtem oček v podpaždí, délku svetříku a rukávů přizpůsobíme výšce dítěte. Před obháčkováním výstřihu vyzkoušejte svetřík dítěti na hlavičku a podle toho zvolte velikost háčku na háčkování lemu krku. Řekla bych, že je vzorem i střihem unisex, takže stačí vybrat barvičku a jde se na to.

No a my se pustíme do práce ať nám dítka na zimo jaří dělají parádu.

Svetřík Dolce Baby
Příze: YarnArt Dolce Baby bílá č. 741 a hnědá č. 747, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: čtyři klubíčka od barvy
Háček: 4 mm, 5 mm, 6 mm
Rozměry: velikost 116, šířka podpaždí 41 cm, výška sedla 16 cm, přední délka 46 cm, délka rukávů 40 cm od krku
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, označovač
Časový rozpočet: 8 hodin
Pro začátečníky s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek

Svetřík háčkujeme od sedla po řadách. Řada končí pevným okem a začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního PDS. Tělo svetříku háčkujeme po řadách. Řada končí PO a začíná náhradou N tj. 1 ŘO místo KS nebo 2 ŘO místo PDS. Pro rovný šev vedeme háček jednou hned do očka k náhradě a končíme o jedno očko dříve. V následující řadě háčkujeme do sousedního očka a končíme sloupkem k náhradě. Lemy háčkujeme taktéž po řadách. Řada končí PO a začíná 2 ŘO. Rukávy háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad. Náhrada není součástí součtu ok.

Svetřík, sedlo, bílá, háček 5 mm
1. řada: 52 ŘO řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme

Svetřík, sedlo, bílá, háček 4 mm
2. řada: háček vedeme do druhého očka řetízku, uháčkujeme roh sedla PDS – ŘO – PDS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, 8 PDS, ŘO. Dále háčkujeme roh sedla PDS – ŘO – PDS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme přední díl: ŘO, 16 PDS, ŘO. Dále háčkujeme roh sedla PDS – ŘO – PDS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme druhý rukáv: ŘO, 8 PDS, ŘO. Dále háčkujeme roh sedla PDS – ŘO – PDS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme zadní díl ŘO, 16 PDS, ŘO, PO.

Svetřík, sedlo, bílá, háček 5 mm
3. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO. N za PDS, v rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, 2 PDS pod ŘO, dále 7 PDS do mezer (háček vedeme mezi dva sloupky, nikoliv do očka) a 1 PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS- ŘO- PDS pod ŘO. Dále háčkujeme přední díl: ŘO, 2 PDS pod ŘO, dále 15 PDS do mezer a 1 PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, 2 PDS pod ŘO, dále 7 PDS do mezer a 1 PDS pod ŘO, ŘO. Dále háčkujeme roh sedla PDS – ŘO – PDS. Dále háčkujeme zadní díl: ŘO, 2 PDS pod ŘO, dále 15 PDS do mezer a 1 PDS pod ŘO, ŘO a PO.

4. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO. N za PDS, v rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, 1 PDS pod ŘO, dále 9 PDS do mezer a 2 PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS- ŘO- PDS pod ŘO. Dále háčkujeme přední díl: ŘO, 1 PDS pod ŘO, dále 17 PDS do mezer a 2 PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, 1 PDS pod ŘO, dále 9 PDS do meze a 2 PDS pod ŘO, ŘO. Dále háčkujeme roh sedla PDS – ŘO – PDS. Dále háčkujeme zadní díl: ŘO, 1 PDS pod ŘO, dále 17 PDS do mezer a 2 PDS pod ŘO, ŘO a PO.

5. – 12. řada: opakujeme řadu 3 (2 PDS pod ŘO na začátku řady) a řadu 2 (1 PDS pod ŘO na začátku řady). V každé řadě přidáváme buď na začátku řady dva PDS nebo na konci řady dva PDS.

Pozn. Průběžně počítáme počet sloupků. Rukávy musí mít stejný počet, stejně tak přední a zadní díl.

Svetřík, spojení sedla, bílá, háček 5 mm
13. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO. N za PDS. V rohu háčkujeme PDS pod ŘO, dále 8 volnějších ŘO a pomocí PDS pod ŘO do rohu sedla se spojíme s protilehlým rohem (už neháčkujeme oblast rukávů, ale přemostíme se pomocí řetízku ze zadního dílu na přední). Dále háčkujeme PDS do PDS v rohu, 2 PDS pod ŘO, PDS do mezer. Na konci řady PDS pod ŘO, PDS do PDS v rohu, PDS pod ŘO, řetízek 8 volných ŘO a pomocí PDS pod ŘO do rohu sedla se spojíme s protilehlým rohem. Zde háčkujeme PDS do PDS v rohu, 2 PDS pod ŘO, PDS do mezer, PDS pod ŘO, PDS do PDS (pozor, jde to hůř, je zde PO), a PO.

14. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer. Do řetízku v podpaždí háčkujeme osm PDS. Řadu končíme PO. (100 oček)

Svetřík, tělo, hnědá, háček 5 mm
15. – 16. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer. Řadu končíme PO.

Svetřík, tělo, bílá a hnědá, háček 6 mm
17. řada: N za KS, háčkujeme puntíky, tj. bílou přízi vedeme za prací a háčkujeme 1 KS hnědou a 1 KS bílou (viz video). Řadu končíme PO.

Svetřík, tělo, hnědá, háček 5 mm
18. řada: N za PDS, háčkujeme PDS mezi KS. Řadu končíme PO.

19. – 44. řada: střídáme řadu 17. a 18., tj. řadu PDS hnědou barvou a řadu KS puntíky bílá a hnědá.

Svetřík, spodní lem, hnědá, háček 5 mm
45. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS. Řadu končíme PO.

Svetřík, spodní lem, hnědá, háček 4 mm
50. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Svetřík, rukáv, bílá, háček 5 mm
1. řada: začínáme v zadní části svetru. Provlečeme přízi, uděláme 2 ŘO. Háčkujeme 8 PDS do mezer (překračujeme řetízek) v podpaždí, dále 1 PDS v rohu sedla, 30 PDS do mezer v části sedlo-rukáv, 1 PDS do mezer v rohu sedla. Máme 40 PDS.
2. řada: Do další řady přejdeme pomocí KS, tj. háček vedeme do mezery mezi náhradu a první sloupek a uháčkujeme KS. Od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady.
3. – 30. řada: háčkujeme 40 PDS do mezer.
31. řada: háčkujeme PDS do mezer, sháčkujeme vždy 4 a 5 PDS do jednoho očka, tj. 32 PDS. Dvě očka před koncem řady háčkujeme KS, KS a řadu končíme PO.

Svetřík, rukáv, hnědá, háček 5 mm
32. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer. Řadu končíme PO. (32)
Svetřík, rukáv, hnědá, háček 4 mm
33. – 38. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Druhý rukáv uháčkujeme stejně. Hlídáme si, abychom měli stejný počet oček.

Svetřík, lem u krku, bílá, háček 5 mm nebo 6 mm, podle obvodu hlavy dítěte
1. řada: začínáme v zadní části svetříku (je tam rozparek). Háčkujeme PDS do mezer (překračujeme řetízek). V řadě máme 52 PDS. Řadu končíme PO.

Svetřík, lem u krku, hnědá, háček 5 mm nebo 6 mm
2. – 5. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Dokončení 
Volné konce nejdříve zapošijeme a snažíme se, abychom dva konce “přiblížili” k sobě. Teprve pak konce zbavíme žinylky a zasukujeme dva konce dohromady. Necháváme krapet vůle, aby se při používání suk nebo nitě nepřetrhly. Svetřík dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.