Top Čerstvý vánek

13.9.2020

Přišel navíječ klubíček z Číny a konečně jsem se doslova proháčkovala k ručně barveným přadénkám od paní Jany Balogh – JaBa klubka.

Na rozbalování balíčku s ručně barvenými poklady se můžete podívat sem. Za zaslání a možnost vyzkoušet moc a moc děkuji.

Ze tří druhů mi padl háček na směsové přadénko s názvem Čerstvý vánek. Klubíčko má 100 gramů a 400 metrů ve složení 44% merino, 11% hedvábí a 22.5% bavlna/polyamid. Musím přiznat, že je nádherně měkoučké, jemné a na háčku poddajné. Díky složení a návinu se jedná o celoroční klubíčko, ke kterému nejvíce sedí úplně obyčejné háčkované sloupky, případně vzorek typu mech (KS-ŘO). U takto barvených klubíček jde zpravidla o střih výrobku a složitější vzor je spíše na závadu, jelikož nevynikne.

Ručně barvená klubíčka zakoupíte přímo u paní majitelky na Facebooku ve skupince Levné pletací příze od Jany a rozhovor s paní Janou Balogh naleznete v tomto článku.

Pro top jsem zvolila ranglánový střih. Háčkovala jsem od výstřihu a po třetí řadě jsem přiměřila k oblíbenému svetříku. Rozšiřování tohoto typu sedla je naprosto jednoduché. Pod řetízková očka před a po vějířku v rozích sedla se umístí vždy jeden dlouhý sloupek v případě předního a zadního dílu, a ob řadu, případně ob dvě řady, jedno véčko v místech rukávů. Jakmile je hotové sedlo, u mne délka cca 18 cm, spojíme protilehlé strany průramku pomocí osmi oček pružného řetízku. Zde je místo pro rozšíření a určení “volnosti/šířky” halenky. Víc oček pružného řetízku = širší/volnější top přes prsa a bříško.

Hloubku sedla, pokud máte jinou velikost než já, zjistíte tak, že spojíte protilehlé rohy pomocí pružného řetízku a “obětujete” jednu řadu DS. Poté vyzkoušejte, zdali je Vám top akorát/velký/malý. Podle toho uberte-přidejte očka v pružném řetízku v podpaždí. Případně můžete přiměřit k oblíbenému topu či svetříku. Spodní okraj jsem “ozdobila” stejným vzorem, jako je na rukávku a přidala jsem boční rozparek.

Na velikost 40-42 bez rukávů padla dvě přadénka (20 dkg) a za mne úplné nadšení. Pokud byste chtěli rukávky, je potřeba objednat více klubíček. Pro zajímavost – přemotání jednoho 10 dkg přadénka navíječem mi zabralo 25 minut. No a my se do této krásky pustíme.

Top Čerstvý vánek
Příze: ručně barvená JaBa klubka Čerstvý vánek, zakoupíte na Levné pletací příze od Jany
Spotřeba: 2 přadénka (20 dkg) – vše na uvedenou velikost
Háček: 3 a 4 mm
Rozměry: velikost 40-42, 59 cm celková délka topu, 18 cm výška průramku, 42 cm šířka pod průramkem, 6 cm výška spodního lemu
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 8 hodin
Pro začátečníky (doporučuji vytisknout návod a pustit si video)

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

Háčkujeme odshora od sedla do pružného řetízku nejdříve tam a jednu řadu zpět. Poté spojíme a háčkujeme dokola po řadách. Řady v sedle končíme pevným okem a začínáme náhradou N, tj. dvě řetízková očka místo prvního DS, které nejsou součástí vzoru. Do středu vějířku přejdeme pomocí jednoho PO. Při háčkování “těla” topu, tj. od sedla dolů, háčkujeme tzv. dokola, tj. řady neukončujeme, abychom se vyhnuli švu. Do další řady přejdeme pomocí jednoho PDS. Před háčkováním spodního vzoru háčkujeme 2 PDS a 2 KS a PO. Tím se srovná hrana topu. Dále háčkujeme opět po řadách, tj. začínáme náhradou a končíme pevným okem.

Top, sedlo, Čerstvý vánek, háček 3 mm
1. řada: 136 oček pružného řetízku, 3 ŘO na otočení
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku (za velké očko) a uháčkujeme 3DS, ŘO, dále háčkujeme 28 DS (rukáv), ŘO, 3 DS do jednoho očka, ŘO, 38 DS (přední díl), ŘO, 3 DS do jednoho očka, ŘO, 28 DS (rukáv), ŘO, 3 DS do jednoho očka, ŘO, 38 DS (zadní díl), ŘO a spojíme se s protilehlým koncem pomocí PO.

Pozn. Vějířky určují “rohy” sedla. Nezapomínejte na jedno ŘO před a po vějířku. Do rohů doporučuji umístit označovač.

Top, sedlo, Čerstvý vánek, háček 4 mm
3. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS, dále 3 DS do stejného očka, ŘO, rukáv – pod ŘO uháčkujeme véčko, tj, DS-ŘO-DS, očko vynecháme a do následujícího očka opět háčkujeme véčko, opakujeme na konci řady háčkujeme poslední véčko pod ŘO před vějířkem (15 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO, přední díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu (40 DS), ŘO, rukáv – pod ŘO uháčkujeme véčko, tj, DS-ŘO-DS, očko vynecháme a do následujícího očka opět háčkujeme véčko, opakujeme na konci řady háčkujeme poslední véčko pod ŘO před vějířkem (15 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO, zadní díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, (40 DS) ŘO a PO do náhrady.

4. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS, dále 3 DS do stejného očka, ŘO, rukáv – háček vedeme pod ŘO z předchozí řady a uháčkujeme véčko DS-ŘO-DS, dále vedeme háček pod ŘO mezi DS ve véčku z předchozí řady a uháčkujeme véčko, dále háčkujeme véčka pod ŘO, na konci řady háčkujeme véčko pod ŘO před vějířkem (15 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO, přední díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu (42 DS), ŘO,

rukáv – áček vedeme pod ŘO z předchozí řady a uháčkujeme véčko DS-ŘO-DS, dále vedeme háček pod ŘO mezi DS ve véčku z předchozí řady a uháčkujeme véčko, dále háčkujeme véčka pod ŘO, na konci řady háčkujeme véčko pod ŘO před vějířkem (17 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO, zadní díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, (42 DS) ŘO a PO do náhrady.

5. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS, dále 3 DS do stejného očka, ŘO, rukáv – háček vedeme pod ŘO mezi DS z předchozí řady a uháčkujeme véčko, dále háčkujeme véčka do véček (17 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO, přední díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu (44 DS), ŘO, rukáv háček vedeme pod ŘO mezi DS z předchozí řady a uháčkujeme véčko, dále háčkujeme véčka do véček (17 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO, zadní díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, (44 DS) ŘO a PO do náhrady.

6. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS, dále 3 DS do stejného očka, ŘO, rukáv – háček vedeme pod ŘO z předchozí řady a uháčkujeme véčko, dále háčkujeme véčko do véčka, poslední véčko háčkujeme opět pod ŘO (19 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO, přední díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu (46 DS), ŘO, rukáv – háček vedeme pod ŘO z předchozí řady a uháčkujeme véčko, dále háčkujeme véčko do véčka, poslední véčko háčkujeme opět pod ŘO (19 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO, zadní díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, (46 DS) ŘO a PO do náhrady.

7. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS, dále 3 DS do stejného očka, ŘO, rukáv – háčkujeme véčka do véček (19 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO, přední díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu (48 DS), ŘO, rukáv – háčkujeme véčka do véček (19 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO, zadní díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, (48 DS) ŘO a PO do náhrady.

8. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS, dále 3 DS do stejného očka, ŘO, rukáv – háček vedeme pod ŘO z předchozí řady a uháčkujeme véčko, dále háčkujeme véčko do véčka, poslední véčko háčkujeme opět pod ŘO (21 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO, přední díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu (50 DS), ŘO, rukáv – háček vedeme pod ŘO z předchozí řady a uháčkujeme véčko, dále háčkujeme véčko do véčka, poslední véčko háčkujeme opět pod ŘO (21 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO, zadní díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, (50 DS) ŘO a PO do náhrady.

9. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS, dále 3 DS do stejného očka, ŘO, rukáv – háčkujeme véčka do véček (21 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO,  přední díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu (52 DS), ŘO, rukáv – háčkujeme véčka do véček (21 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO, zadní díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, (52 DS) ŘO a PO do náhrady.

10. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS, dále 3 DS do stejného očka, ŘO, rukáv – háček vedeme pod ŘO z předchozí řady a uháčkujeme véčko, dále háčkujeme véčko do véčka, poslední véčko háčkujeme opět pod ŘO (23 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO,  přední díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu (54 DS), ŘO, rukáv – háček vedeme pod ŘO z předchozí řady a uháčkujeme véčko, dále háčkujeme véčko do véčka, poslední véčko háčkujeme opět pod ŘO (23 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO,  zadní díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, (54 DS) ŘO a PO do náhrady.

Pozn. Pozor! V posledních řadách sedla u rukávů již nerozšiřujeme!

11. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS, dále 3 DS do stejného očka, ŘO, rukáv háčkujeme véčka do véček (23 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO, přední díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu (56 DS), ŘO, rukáv – háčkujeme véčka do véček (23 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO, zadní díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, (56 DS) ŘO a PO do náhrady.

12. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS, dále 3 DS do stejného očka, ŘO, rukáv háčkujeme véčka do véček (25 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO, přední díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu (58 DS), ŘO, rukáv – háčkujeme véčka do véček (25 sloupců), končíme ŘO a 3 DS do středu vějířku v rohu, ŘO, zadní díl – DS pod ŘO, dále DS do DS, končíme DS pod ŘO, (58 DS) ŘO a PO do náhrady.

Top, tělo, Čerstvý vánek, háček 4 mm
V této části přeložíme obdélník napůl tak, aby véčková část rukávů byla přeložená a přední a zadní díl z dlouhých sloupků ležel na sobě. V této řadě spojíme průramky v podpaždí pomocí řetízku z pružných oček. Komu nejde pružný řetízek, uháčkuje řetízek pětkou háčkem. Spojujeme rohy, tj. v místech prostředního DS ve vějířku. Řadu začínáme DS a spojem.

1. řada: pomocí PO přejdeme do středu vějířku, N za DS , 8 ŘO pružného řetízku, DS do prostředního DS z vějířku protilehlého rohu (vytvořili jsme průramek ve véčkové části), háčkujeme DS do DS z vějířku, DS pod ŘO, dále DS do DS. Na konci předního dílu háčkujeme DS pod ŘO před vějířkem, DS do DS vějířku, DS do prostředního DS vějířku, 8 ŘO pružného řetízku, DS do prostředního DS z vějířku protilehlého rohu (vytvořili jsme druhý průramek ve véčkové části) a pokračujeme DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS.

Pokud chcete šev, tak na konci zadního dílu háčkujeme DS pod ŘO, DS do DS a PO do DS. Další řadu začínáme náhradou a končíme PO. V případě švu háčkujeme první DS jednou k náhradě a jednou do sousedního očka a řadu končíme jednou jakoby o očko dříve a jednou do očka náhrady.

Pokud nechcete šev, tj. háčkujeme tzv. dokola, tak na konci zadního dílu háčkujeme DS pod ŘO před vějířkem, DS do DS a PDS do náhrady a plynule pokračujeme v háčkování další řady. Do PDS vložíme OZNAČOVAČ!

2. řada: háčkujeme osm DS do oček pružného řetízku (za to větší očko), dále DS do DS po celém obvodu topu. Celkem mám 144 oček (58 oček díl, 1 DS po ŘO, 1 DS do vějířku, 1 DS pod ŘO a 1 DS do vějířku, tj. 62 přední díl, 62 oček zadní díl a 2 x 8 DS v podpaždí).
3. – 33. řada: háčkujeme DS do DS (144)
34. řada: pokud háčkujeme tzv. dokola, čtyři očka před označovačem/koncem řady háčkujeme PDS, PDS, KS, KS a končíme PO. Tím se srovná hrana řady.

Top, okraj, Čerstvý vánek, háček 4 mm
1. řada: N za DS, do sousedního očka háčkujeme véčko DS-ŘO-DS, očko vynecháme. Schéma pro tuto řadu je véčko, očko vynechat. Na konci řady uháčkujeme jeden DS, práci nespojujeme pomocí PO, ale otočíme a háčkujeme zpátky.
2. řada: N za DS, pod ŘO mezi DS háčkujeme véčka. Na konci řady končíme DS do náhrady.
3. – 7. řada: N za DS, háčkujeme véčka do véček.

Spodní olem topu, Čerstvý vánek, háček 4 mm
Pozn. Spodní olem háčkujeme dokola včetně rozparku.
1. řada: N za PDS, do stejného místa háčkujeme 5 PDS, dále olemujeme rozparek pomocí KS. Na jednu řadu véček máme dva KS. Pokračujeme na protilehlé straně a v rohu uháčkujeme vějířek z pěti PDS a dále střídáme do jednoho véčka KS, do následujícího véčka háčkujeme vějířek z pěti PDS.

Top, olem výstřihu, Čerstvý vánek, háček 3 mm
Přízi navážeme v zadní části sedla v místech spoje a háčkujeme +5 PDS do jednoho očka, očko vynechat, KS, očko vynechat+, vzor opakujeme, končíme PO.

Top, olem rukávu, Čerstvý, háček 4 mm
Pro olemování rukávu navážeme přízi v zadní části topu. Ve véčkové části střídáme do jednoho véčka KS, do následujícího véčka háčkujeme 5 PDS. V části průramku (pružný řetízek) střídáme 5 PDS, očko vynechat, KS, očko vynechat.

Postup zopakujeme na protilehlém rukávku.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, top dozdobíme třeba štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing, IGTV a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.