Top Lanacotone

29.6.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduchý top Lanacotone z přírodního materiálu Hunor´s Rare.

Hunor´s Rare Lanacotone je krásný přírodní materiál. V klubíčku 200g/600m máme směs 50% bavlna a 50% merino. Tato kombinace na letní sezónu slibuje regulaci tělesné teploty. Merino odvádí pot a vlhko, a proto i při vyšších teplotách je v topíku příjemně. Ideální na přechody mezi teplem a klimatizovanými místnostmi. Klubíčka jsem měla v barvě EtherCrystal Grey. Na topík 40-42 jsem spotřebovala jeden a půl klubíčka.

Klubíčka pořídíte pouze a jen u Hunor.cz. Rozbalování balíčku s klubíčky od Hunor naleznete v tomto videu. Více jsme si o Hunor napsali v tomto článku. Vloni jsme si z parádního klubíčka z planého hedvábí vyrobili krásné bolerko WildSilk, materiál ještě pořídíte zde. A pamatujete na nákrčník Biosocks a rukavice Biosocks? Biosocks taktéž pořídíte u Hunoru.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče topíku, uháčkujeme nejdříve řetízek na obod sníženého pasu. Pokud chceme tuniku, háčkujeme na obvod boků. Řetízek spojíme a háčkujeme stále dokola v jednom směru do potřebné výše těla topíku. Je to rovný střih. Pokud chcete topík tvarovat, můžete střídat velikosti háčků. Jakmile máme dostatečnou výšku topu – vypadá jako dlouhý tunel – rozdělíme si práci na přední a zadní díl, který háčkujeme zvlášť po řadách tam a zpět. Tvarujeme přední i zadní výstřih. V posledním kroku obháčkujeme výstřih a spodní lem pomocí krátkých sloupků a pikotek. Nezapomeneme obháčkovat i průramek. Topík doporučuji háčkovat spíše volněji. V ideálním případě si uháčkujte vzorek 10×10 cm a podle toho můžete spočítat, kolik ok budete potřebovat na obvod boků. Já mám v deseti centimetrech 9 sloupců vzoru pětkou háčkem.
  • Co se týče vzoru, háčkujeme první řadu krátkých sloupků a dále vzor krátký sloupek a řetízkové oko. Háčkujeme do krátkých sloupků takže vzor vypadá jinak než klasických mech. Háčkováním dokola se vzor mírně stáčí. Topík nemá šev. Přední i zadní průramková část je tvořena taktéž krátkým sloupkem a řetízkovým okem. Tím, že háčkujeme po řadách tam a zpět má vzor jiný sklon. Na obháčkování jsem použila krátké sloupky a za zadní nitku, případně pikotky.
  • Co se týče úpravy velikosti, tento topík je velikost 40-42, výška postavy 168 cm. Šířku topu upravíme tak, že uháčkujeme více řetízkových ok. Délku topu upravíme tak, že háčkujeme více nebo méně řad. Na lemování průramku doporučuji maximálně tři řady. I pětkou háčkem jsem se snažila háčkovat spíše volně, aby topík byl nadýchanější.

TIPY PRO VÁS:
Topík jsem na sobě měla i ve třiceti stupních a nezdálo se mi, že by hřál. Naopak například v klimatizované cukrárně mi v něm bylo úplně skvěle. Navíc materiál krásně dýchá.

Ať se Vám Top Lanacotone podaří a topík unosíte od jara až do podzimu. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním topu Lanacotone? Fotečky můžete vkládat do FB skupinky Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #toplanacotone.

Top Lanacotone
Příze: Hunor´s Rare Lanacotone pořídíte naHunor.cz
Spotřeba: necelá 2 klubíčka, cca 900 metrů (pozor, je to silnější materiál než klasická duhovka)
Háček: 4 mm a 5 mm
Rozměry: 62 cm přední délka, 45 cm šířka přes hrudník
Velikost: 40-42
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 20 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
KSZN- krátký sloupek za zadní nitku

Tělo topu, háček 4 mm
1. řada: 164 ok pružného řetízku, spojíme pomocí pevného oka.

Tělo topu, háček 5 mm
2. řada: háčkujeme za větší očka, ŘO místo KS, dále háčkujeme KS do každého očka (164). Do další řady přejdeme vzorem.

Tělo topu, háček 4 mm
3. řada: háčkujeme KS do KS, ŘO a očko přeskočíme. Máme základ pro 82 sloupců vzoru.
4. řada: háčkujeme KS do KS a ŘO nad ŘO.

Tělo topu, háček 5 mm (volně)
5. – 78. řada: háčkujeme jako řadu 4. V poslední řadě na boku končíme háčkování dokola pevným okem do krátkého sloupku.

Zadní díl, háček 5 mm
Top rozdělíme na přední a zadní díl. Zadní díl tvoří 40 sloupců vzoru, v podpaždí zůstanou dva sloupce vzoru na jedné straně a dva sloupce vzoru na druhé straně. Přední díl bude tvořit 38 sloupců vzoru.
1. řada: Navážeme novou barvu. ŘO místo KS, KS do očka k náhradě, ŘO do vzoru. Dále háčkujeme KS do KS, ŘO. Na konci řady háčkujeme KS do KS a otočíme.
2. řada: ŘO místo KS, dále KS k ŘO. Pokračujeme vzorem ŘO a KS do KS. Řadu končíme KS do KS, otočíme.
3. – 33. řada: háčkujeme jako řadu 2.

Pozn. Průramek háčkujeme do potřebné výše. Někdo bude mít 18 cm někdo 22 cm. Já mám 21 cm.

Tvarování výstřihu zadního dílu, háček 5 mm
34. – 36. řada: V poslední řadě uháčkujeme 7 sloupců vzoru. Háčkujeme stejně jako řadu 2. Přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti. Volný konec můžeme použít na sháčkování ramenní části.
Odpočítáme sedm sloupců z druhé strany výstřihu. Přízi navážeme a doháčkujeme 7 sloupců řadu. Také opakujeme na třech řadách. Přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti. Volný konec můžeme použít na sháčkování ramenní části.

Tvarování výstřihu předního dílu, háček 5 mm
V podpaždí vynecháme dva sloupce vzoru. Navážeme přízi a háčkujeme na 19-ti sloupcích. Oba díly musí končit na sedm sloupců vzoru – stejně jako máme na zadním díle.

1. řada: Navážeme novou barvu. ŘO místo KS, KS do očka k náhradě, ŘO do vzoru. Dále háčkujeme KS do KS, ŘO. Háčkujeme 19 sloupců vzoru. Na konci řady háčkujeme KS do KS a otočíme.
2. řada: ŘO, KS k ŘO. Dále ŘO a KS do KS. Na konci řady KS do KS, otočíme.
3. řada: Háčkujeme jako řadu 2.

4. řada: Ujímáme. Jakmile jsme si práci otočili, krajní sloupec přeskočíme, háček vedeme do druhého KS, uháčkujeme pouze jeden KS a dále pokračujeme vzorem, tj. ŘO nad ŘO a KS do KS. Máme 18 sloupců vzoru.
5. řada: Háčkujeme jako řadu 2.
6. řada: Ujímáme, Jakmile jsme si práci otočili, krajní sloupec přeskočíme, háček vedeme do druhého KS, uháčkujeme pouze jeden KS a dále pokračujeme vzorem, tj. ŘO nad ŘO a KS do KS. (Máme 17 sloupců vzoru).
7. – 36. řada: háčkujeme jako řadu 1-6

Druhý přední díl navážeme ve středu výstřihu a háčkujeme směrem k průramku. Je to proto, aby byl vzhled vzoru na obou předních výstřihových dílech stejný. Při háčkování tohoto dílu ujímáme vždy ve třetí a sedmé řadě ve výstřihu.

Sháčkování ramenou, háček 5 mm
Top obrátíme do rubové strany a sháčkujeme ramenní díly pomocí pevných ok, přičemž nabíráme zadní nitku jednoho dílu a přední nitku druhého dílu. Háčkujeme volně. Přízi ukončíme.

Lemování průramku, háček 5 mm
1. řada: Top přetočíme do lícové části. Barvou, kterou jsme háčkovali výstřihovou část lemujeme průramek. Navážeme přízi v podpaždí a háčkujeme krátké sloupky. Co řada, co krátký sloupek. Do další řady přejdeme vzorem.

Lemování průramku, háček 4-5 mm
2. řada: Háčkujeme KSZN. V poslední řadě háčkujeme v podpaždí dvě pevná oka za zadní nitku a přízi ukončíme. Více řad neháčkujeme.
3. řada: Háčkujeme pevná oka za zadní nitku nebo KSZN. Řadu končíme pevným okem.

Lemování výstřihu, háček 5 mm 
1. řada: Přízi navážeme v zadní části topu. Lemujeme STEJNOU barvou, jako jsme háčkovali výstřihovou část. ŘO místo KS a háčkujeme KS do KS. Pokud se nám práce v zadní části stahuje, tak háčkujeme KS do KS a KS pod ŘO. Na boční části výstřihu háčkujeme KS na jednu vodorovnou řadu. Jakmile doháčkujeme do spodní části “V” výstřihu, sháčkujeme dva sloupky do jednoho KS. Pokračujeme v obháčkování KS.

Lemování výstřihu, háček 4-5 mm 
2. -3. řada: ŘO místo KS. Háčkujeme KSZN. Ve spodní části “V” výstřihu háčkujeme tři pevná oka za zadní nitku . Pokračujeme KS do KS. Řadu končíme PO.
4. řada: v poslední řadě háčkujeme pevná oka za zadní nitku v kombinaci s malou pikotkou. Pevné oko za zadní nitku, pevné oko za zadní nitku,  pevné oko za zadní nitku, pikotka KS, ŘO, PO do jednoho oka. Toto schéma opakujeme po celém výstřihu.  Na konci háčkujeme pevné oko a přízi ukončíme.

Spodní lem topu, háček 5 mm
1. řada: ŘO místo KS, KS do sousedního očka. Dále háčkujeme 3 KS, 2 ŘO a PO přes dvě nitky posledního KS. Schéma opakujeme do konce řady. Přízi ukončíme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Svetřík můžeme dozdobit štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.