Top Repeat

10.6.2022

Lehký a vzdušný letní top z duhového klubíčka Mool Repeat zvládne i začátečník. Do léta ho určitě stihneme uháčkovat.

Mool Repeat je duhové klubíčko, třínitka, kdy se barevné přechody střídají ve stejném gardu. Klubíčko začíná a končí stejnou barvou. Mool Repeat je směsová příze 50% bavlna a 50% akryl, má 850 metrů, má 18 druhů a tato vystačí na vzdušný šátek, dětskou sukýnku nebo top. Barvičky jsou pro Vás předchystané (výroba na zakázku a můžete si nechat vytvořit až 1500m) a klubíčko zakoupíte u HrackyLuma.cz nebo I-prize.cz. Rozbalování balíčku s Repeatem můžete zkouknout zde a článek přečíst zde. Původně jsem chtěla uháčkovat šálu, protože díky střídání barev by měla stejné opakování na začátku i konci, ale člověk míní, sezóna mění. No a vznikl tento letní top

Co se týče topíku, háčkujeme přední a zadní díl od spodního kraje směrem nahoru. Přední díl začneme ze středu, zadní díl začneme vně kubíčka. Háčkujeme po řadách tam a zpět, nejdříve plný kraj, poté háčkujeme filetové čtverečky a v oblasti hrudníku přejdeme na plný vzor, který bude “maskovat” prádlo. Top tedy můžeme nosit jak na nátělník, tričko, košili jako vestu tak přímo na holé tělo. Z klubíčka jsem první barvu neodmotávala, ale pokud plánujete spodní okraj buď prodloužit nebo si nechat “zálohu”, můžete odmotat 3/4 první barvy z klubíčka a teprvé poté začít s háčkováním. Na spodní lem jsem použila kontrastní středovou barvu. Kvůli vlastnímu utahování doporučuji kontrolní vzorek 10×10 filetových čtverečků a podle toho si spočítat, kolik čtverečků potřebujete pro vlastní velikost.

Výpočet základního řetízku je pak velice jednoduchý. Jestliže začínáme druhou řadu prázdným čtverčkem, připočteme na konci řady 1+7 řetízkových oček, čímž se řada rozroste o jeden filetový čtvereček. Pokud začínáme druhou řadu plným čtverečkem, připočteme na konci řady 3 řetízková očka. Například pro 46 filetových čtverečků potřebujeme 45×3=135 oček + 1 krajové očko + 7 oček na otočení pro prázdný filetový čtvereček. V tomto případě by řada měla celkem 46 filetových čtverčků.  Pokud začínáme plným čtverečkem, budeme mít 46×3=138 oček + 3 řetízková očka jako náhrada prvního sloupku v následující řadě.

Na háčkování jsem zvolila menší háček než obvykle. Filetové čtverčky jsem háčkovala háčkem 2,5 a plné čtverečky háčkem 2 mm. Část s plnými čtverečky i po vystřídání háčku je mírně rozšířená, což kvůli poprsí vůbec nevadí. Pro větší poprsí háček střídat nemusíte.

Co se týče dozdobení, doháčkovala jsem na spodní část obyčejné kytičky podle tohoto návodu. Háčkovala jsem do magického kroužku KS-5DS-KS, celkem 5x. Kroužek stačí stáhnout a zasukovat. Na topík jsem následně kytičky přišila. Doporučuji ploché a menší kytičky, aby v oblasti bříška kytky postavě spíše neuškodily. Puntíkovou plnou část jsem si tak oblíbila, že ji zpracuji ještě do dalších projektů.

Vaše háčkované topíky Repeat pro inspiraci pro ostatní a případné dotazy na úpravu velikosti prosím vkládejte do tohoto příspěvku na FB. No a my se pustíme do práce, ať jsme do léta kočky.

Top Repeat
Příze: duhovka Mool Repeat, zakoupíte na HrackyLuma.cz
Spotřeba: 850 m na uvedenou velikost
Háček: 2,5 mm, 2 mm, 3 mm
Velikost: 40-42, výška postavy 168 cm
Rozměry: přední délka 58 cm, šířka v podpaždí 48 cm, spodní šířka 49 cm
Jehla s velkým ouškem, označovač, štítek
Časový rozpočet: cca 2 hodiny na barevný přechod
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhé sloupky
KS – krátký sloupek
ZRKS  – zadní reliéfní krátký sloupek

Topík háčkujeme od spodního lemu, přední a zadní díl stejným způsobem do výšky průramku. U předního dílu tvarujeme přední výstřih dříve než u zadního dílu. Náhrada za DS jsou 3 řetízková očka. Na konci řady háčkujeme DS do třetího očka náhrady. U plného vzoru doporučuji počítat sloupky a pohledem kontrolovat, zda-li je opakování vzoru ve stejném místě. Zpravidla se zapomíná na poslední DS do DS před prázdným filetovým čtverečkem. Pod ŘO v prázdném filetovém čtverečku háčkujeme 2 DS. Pro ubírání v oblasti průramku používáme PO.

Top, přední a zadní díl, háček 2,5 mm
1. řada: pro 43 filetových čtverečků háčkujeme 129 ok +3 ŘO na otočení. Doporučuji uháčkovat zálohu pár řetízkových oček navíc. Nevyužitá řetízková očka lze jednoduše vypárat.
2. řada: háček vedeme do čtvrtého očka od háčku a uháčkujeme DS. Dále háčkujeme DS do každého očka řetízku. V řadě máme N +129 DS. Otočíme.

3. řada: N za DS, háčkujeme DS do každého sloupku. V řadě máme N +129 DS. Otočíme.
4. řada: N za DS, 2 ŘO, dva sloupky přeskočíme a do třetího háčkujeme DS. V této řadě opakujeme DS, 2 ŘO a dva sloupky přeskočit. Řadu končíme DS do třetího očka náhrady. Otočíme.
5. – 38. řada: N za DS, 2 ŘO. Háčkujeme filetové čtverečky, tj. DS do DS, 2 ŘO. Řadu končíme DS do třetího očka náhrady. Otočíme.

Top, přední a zadní díl – ubírání v průramku, háček 2 mm
39. řada: N za DS, háčkujeme 2 DS pod ŘO, DS do DS. Řadu končíme DS do třetího očka náhrady. Otočíme.
40. řada: N za DS, 3 DS do následujících třech oček, filetové okénko 2 ŘO, dva sloupky přeskočit. Od tohoto místa háčkujeme 10 DS, filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit. Řadu končíme filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit a doháčkujeme 4 DS, přičemž poslední DS háčkujeme do třetího očka náhrady. Otočíme.

41. řada: N za DS, háčkujeme DS do DS. Ve filetovém okénku háčkujeme 2 DS pod ŘO. Nezapomeneme háčkovat DS do DS před filetovým okénkem! Řadu končíme DS do třetího očka náhrady. Otočíme.
42. řada: N za DS, 9 DS, filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit. Opakujeme do konce řady. Na konci máme 10 DS, přičemž poslední DS háčkujeme do třetího očka náhrady. Otočíme.

43. řada: N za DS, háčkujeme DS do DS. Ve filetovém okénku háčkujeme 2 DS pod ŘO. Nezapomeneme háčkovat DS do DS před filetovým okénkem!. Řadu končíme DS do třetího očka náhrady. Otočíme.
44. řada: pomocí deseti pevných ok se posuneme v háčkování (3 filetové čtverečky). Nad desátým PO začínáme háčkovat N za DS, 6 DS, filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit. Dále háčkujeme 10 DS, filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit. Na konci řady háčkujeme 7 DS, přičemž poslední DS háčkujeme do třetího očka náhrady. Mělo by nám zůstat 10 sloupků, které již neháčkujeme. Otočíme.

Top, zadní díl – výstřih, háček 2 mm
45. řada: N za DS, háčkujeme DS do DS, pod ŘO háčkujeme 2 DS. Nezapomeneme háčkovat DS do DS před filetovým okénkem! Řadu končíme DS do třetího očka náhrady. Otočíme.
46. řada: N za DS, 2 ŘO, 2 očka přeskočit. Dále háčkujeme 10 DS, filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit. Na konci řady háčkujeme filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit a poslední DS háčkujeme do třetího očka náhrady. Otočíme. (10 filetových okének)

47. řada: N za DS, háčkujeme DS do DS, pod ŘO háčkujeme 2 DS. Nezapomeneme háčkovat DS do DS před filetovým okénkem! Řadu končíme DS do třetího očka náhrady. Otočíme.
48. řada: N za DS, 6 DS, filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit. Dále háčkujeme 10 DS, filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit. Na konci řady háčkujeme 7 DS, přičemž poslední DS háčkujeme do třetího očka náhrady. Otočíme. (9 filetových okének)
49. – 64. řada: Háčkujeme řady 45-48 řada. Končíme řadou, kde jsou filetová okénka v počtu 9 ks.

65. řada: Pro ramení díl háčkujeme DS, dále 31 DS. Poslední DS háčkujeme do třetího očka náhrady. Otočíme.
66. řada: N za DS, 6 DS, filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit. Dále háčkujeme 10 DS, filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit a končíme 11 DS, přičemž poslední sloupek háčkujeme do třetího očka náhrady. Otočíme.
67. řada: N za DS, háčkujeme 31 DS. Poslední DS háčkujeme do třetího očka náhrady. Otočíme.

68. řada: N za DS, 2 ŘO, 2 očka přeskočit. Dále háčkujeme 10 DS, filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit, 10 DS, filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit, doháčkujeme 5 DS, přičemž poslední sloupek háčkujeme do třetího očka náhrady. Otočíme.
69. řada: N za DS, háčkujeme 31 DS. Poslední DS háčkujeme do třetího očka náhrady. Přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti (volný konec použijeme na sháčkování).

Přízi navážeme na protilehlé straně a zrcadlově doháčkujeme druhý ramenní díl. 

Top, přední díl – výstřih, háček 2 mm
45. řada: N za DS, háčkujeme DS do DS, pod ŘO háčkujeme 2 DS. Nezapomeneme háčkovat DS do DS před filetovým okénkem! Řadu končíme DS do třetího očka náhrady. Otočíme.
46. řada: N za DS, 2 ŘO, 2 očka přeskočit. Dále háčkujeme 10 DS, filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit. Na konci řady háčkujeme filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit a poslední DS háčkujeme do třetího očka náhrady. Otočíme. (10 filetových okének)

47. řada: N za DS, háčkujeme DS do DS, pod ŘO háčkujeme 2 DS. Nezapomeneme háčkovat DS do DS před filetovým okénkem! Řadu končíme DS do třetího očka náhrady. Otočíme.
48. řada: N za DS, 6 DS, filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit. Dále háčkujeme 10 DS, filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit. Na konci řady háčkujeme 7 DS, přičemž poslední DS háčkujeme do třetího očka náhrady. Otočíme. (9 filetových okének)
49. – 52. řada: Háčkujeme řady 45-48 řada. Končíme řadou, kde jsou filetová okénka v počtu 9 ks.

53. řada: Pro ramení díl háčkujeme DS, dále 31 DS. Poslední DS háčkujeme do třetího očka náhrady. Otočíme.
54. řada: N za DS, 6 DS, filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit. Dále háčkujeme 10 DS, filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit a končíme 11 DS, přičemž poslední sloupek háčkujeme do třetího očka náhrady. Otočíme.
55. řada: N za DS, háčkujeme 31 DS. Poslední DS háčkujeme do třetího očka náhrady. Otočíme.
56. řada: N za DS, 2 ŘO, 2 očka přeskočit. Dále háčkujeme 10 DS, filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit, 10 DS, filetové okénko 2 ŘO, 2 sloupky přeskočit, doháčkujeme 5 DS, přičemž poslední sloupek háčkujeme do třetího očka náhrady. Otočíme.
57. – 69. řada: opakujeme řady 53-56. Přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti (volný konec použijeme na sháčkování).

Přízi navážeme na protilehlé straně a zrcadlově doháčkujeme druhý ramenní díl. 

Top sháčkování, háček 2,5 mm
Položíme oba díly na sebe. Sháčkujeme postraní švy pomocí krátkých sloupků. Díly můžeme případně sešít.

Top lem výstřih, 2 mm
1. řada: Navážeme přízi v oblasti ramenního švu pomocí ŘO a háčkujeme krátké sloupky, buď KS do oček nebo dva KS na jednu vodorovnou řadu. Řadu končíme PO.
2. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO.
3. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme 4 KS do následujících tří oček a nad posledním KS háčkujeme 3 ŘO a PO a vytvoříme pikotku. Opakujeme schéma do konce řady. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Top lem rukávy, 2 mm
1. řada: přízi navážeme v oblasti podpaždí pomocí ŘO místo prvního KS. Dále háčkujeme KS do oček nebo 2 KS na jednu vodorovnou řadu. Řadu končíme PO.
2. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme 4 KS do následujících tří oček a nad posledním KS háčkujeme 3 ŘO a PO a vytvoříme pikotku. Opakujeme schéma do konce řady. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme. Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Top spodní lem (použila jsem bílou barvu z klubíčka), 3 mm
1. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme ZRKS kolem sloupků ze druhé řady. Základní řetízek se přetočí na přední části a vytvoří vroubek. Řadu končíme PO.
2. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme 4 KS do následujících tří oček a nad posledním KS háčkujeme 3 ŘO a PO a vytvoříme pikotku. Opakujeme schéma do konce řady. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Topík dozdobíme háčkovanými květinami nebo můžeme dozdobit štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Top 5 video návodů Krampolinka za červen - www.krampolinka.cz 3.7.2023 at 18:33

    […] Háčkovaný top Repeat, video návod zde […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.