Top Vivid Geo

16.7.2022

Pokud jste háčkovali svetřík Vivid s kočkou ze dvou klubíček Flowers, tak Vám zůstal materiál přesně na tento topík Vivid s geometrickým vzorem. 

YarnArt Flowers Vivid se prodává v 250 gramovém klubíčku s návinem 1000 metrů. Je to směs 55% bavlna a 45% akryl, čtyřnitka stočená do vlákna s pomalými přechody. Vivid = zářivý, takže i barvičky jsou velice živé, zářivé až neonové a budou slušet všem nejen na opáleném těle. Vivid se hodí na svetříky, topíky, šaty, tuniky, trička či sukně a šátkařky třeba na šátek, pončo, šálu či pléd.

YarnArt Flowers Vivid nám věnoval dovozce YarnArt do České republiky, velkoobchod www.bezvapleteni.cz, moc děkuji. My ostatní bez IČO zakoupíme na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk. Jak vypadalo rozbalování balíčku si můžete prohlédnout zde a článek o klubíčcích YarnArt přečíst zde. V rodině Flowers můžete najít klasické duhovky, pak variantu s lurexem Flowers Moonlight nebo variantu 100% bavlny Flowers Rosegarden. Kombinovat lze s jednobarevnou Flowers UniColor. Pro zimní variantu hledejte Flowers Merino nebo Flowers Alpaca.

Z YarnArt Flowers máme již video návody na:

Co se týče topu, budeme háčkovat od spodního lemu směrem k výstřihu, nejdříve přední, poté zadní díl. Geometrický tak trochu boho vzor tvoří základní prázdné filetové čtverečky, tj. DS a 2 ŘO nebo plné filetové čtverečky, tj. 2 DS pod ŘO a DS do DS. Velikost si můžete jednoduše upravit přidáním/ubráním počtu oček základního řetízku podle požadovaného počtu výsledných čtverečků. Pro výpočet řetízku, tj. první řady počítáme např. 45 čtverečků x 3 ŘO = 135 oček řetízku. Pokud další řada bude začínat plným čtverečkem, k tomuto počtu oček připočteme 5 ŘO, pokud bude začínat prázdným čtverečkem, připočteme 7 ŘO. V obou případech konečný počet čtverečků bude 46! U tohoto vzoru doporučuji vyrobit zkušební vzorek. Jednak vyzkoušíte sílu háčku na Vaše utahování a za druhé zjistíte dle utahování, kolik filetových čtverečků potřebujete na svou velikost.

Co se týče střihu, top je velice jednoduchý. Háčkujeme přední a zadní panel. Jediné tvarování je v oblasti výstřihu, průramky jsou rovné. Jakmile máme dva panely, sháčkujeme boční část a náramenní část a obháčkujeme výstřih, rukávy a spodní lem. Pokud budete háčkovat ze dvou klubíček, doporučuji odmotat část první barvy z každého klubka, kterou použijete na lemování spodní části topu. Pokud budete háčkovat z jednoho klubíčka, doporučuji první barvu odmotat téměř celou a nechat ji na spodní lem. Ostatní barevné přechody musíte rozmotat a z každého barevného přechodu háčkovat současně přední i zadní díl. Tím sjednotíte barevné přechody na předním i zadním díle.

Co se týče vzoru, pod textem naleznete nákres s rozpočtem na 42 filetových čtverečků, tj. velikost 40-42. Před háčkováním doporučuji nákres vytisknout a posunovat se v řadách pomocí pravítka. Na plnou část vzoru doporučuji vzít o půl čísla menší háček.  Počítejte s tím, že obháčkováním krátkými sloupky se hodně zmenší výstřih i otvor pro ruce. No a my se pustíme do práce. Top lze nosit celoročně buď v létě na nátělník, na plavky nebo v zimě třeba na košili nebo tričko s dlouhým rukávem jako vestu.

Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se topem Vivid Geo podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti, a že si radíte navzájem.

Top Vivid Geo
Příze: YarnArt Flowers Vivid č. 512, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 2 stejná klubíčka po uháčkování svetříku Vivid s kočkou nebo jedno klubíčko a rozmotat barvy
Háček: 3 mm, 2.5 mm
Rozměry: 51 cm šířka, výška 60 cm
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, pravítko a předloha vzoru
Časový rozpočet: cca 2 hodiny na jeden barevný přechod
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek
10 cm = cca 8 filetových čtverečků háček 3 mm

Top háčkujeme od spodního lemu směrem nahoru po řadách tam a zpět. Řada začíná 3 ŘO pokud následuje plný čtvereček a 5 ŘO pokud následuje prázdný čtvereček. Řada DS do očka náhrady. Lemy háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo DS a končí PO.

Top, přední a zadní díl, háček 3 mm (z klubíčka odmotáme půlku prvního barevného přechodu, který si necháme na lem)
1. řada: 123 ŘO + 7 oček na otočení. (Doporučuji uháčkovat delší řetízek a přebytek vypárat)
2. řada: háček vedeme do osmého očka a uháčkujeme DS. Dále 2 ŘO, 2 očka přeskočíme, DS do následujícího. Opakujeme do konce řady. Končíme DS do očka. Otočíme. Máme 42 filetových čtverečků.
3. – 18. řada: háčkujeme dle schématu a vytváříme geometrický vzor. Na začátku řady háčkujeme 3 ŘO pokud následuje plný čtvereček a 5 ŘO pokud následuje prázdný čtvereček. Řadu končíme DS do očka náhrady. Po každé řadě otočíme. Pro plný čtvereček háčkujeme 2 DS pod ŘO a DS do DS. Pro prázdný čtvereček háčkujeme 2 ŘO a DS do DS.

19. řada: 5 ŘO, dále háčkujeme řadu prázdných filetových čtverečků (42). Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme.
20. řada: 3 ŘO, 2 DS pod ŘO, DS do DS. Háčkujeme celou řadu plných filetových čtverečků. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme.

Top, přední a zadní díl, háček 2.5 mm
21. řada: 3 ŘO, dále 2 ŘO, dva sloupky vynechat a DS do DS. Háčkujeme celkem 10 DS, poté následuje prázdný filetový čtvereček. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme.
22. řada: 3 ŘO, háčkujeme celou řadu plných filetových čtverečků. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme.

23. řada: 3 ŘO, dále 9 DS do následujících sloupků, uháčkujeme prázdný filetový čtvereček. Od tohoto místa háčkujeme 10 DS a prázdný filetový čtvereček. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme.
24. řada: 3 ŘO, háčkujeme celou řadu plných filetových čtverečků. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme.
25. – 28. řada: opakujeme řady 21-24.

Top, přední a zadní díl, háček 3 mm 
29. řada: 5 ŘO, dále háčkujeme řadu prázdných filetových čtverečků (42). Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme.

30. – 45. řada: háčkujeme dle schématu a vytváříme geometrický vzor. Na začátku řady háčkujeme 3 ŘO pokud následuje plný čtvereček a 5 ŘO pokud následuje prázdný čtvereček. Řadu končíme DS do očka náhrady. Po každé řadě otočíme. Pro plný čtvereček háčkujeme 2 DS pod ŘO a DS do DS. Pro prázdný čtvereček háčkujeme 2 ŘO a DS do DS.
46. řada: 5 ŘO, dále háčkujeme řadu prázdných filetových čtverečků (42). Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme.

Top, přední a zadní díl, háček 2.5 mm
47. řada: 3 ŘO, 2 DS pod ŘO, DS do DS. Háčkujeme celou řadu plných filetových čtverečků. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme.
48. – 55. řada: opakujeme řady 21-24.
56. řada: 5 ŘO, dále háčkujeme řadu prázdných filetových čtverečků (42). Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme.

Top – výstřih, přední díl, háček 3 mm
57. řada: háčkujeme prázdné filetové čtverečky tam a zpět. 5 ŘO, dále háčkujeme celkem 13 filetových čtverečků. Končíme DS do DS, otočíme.
58. – 72. řada: 5 ŘO, dále háčkujeme prázdné filetové čtverečky, celkem 13. Háčkujeme po řadách tam a zpět. Řadu končíme DS do očka náhrady.  V poslední řadě přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti. Volný konec použijeme na sháčkování dílů v oblasti ramenou.
Pro druhou část výstřihu předního dílu odpočítáme 16 filetových prázdných čtverečků ve výstřihu, které háčkovat nebudeme. Navážeme přízi a háčkujeme po řadách tam a zpět 13 filetových čtverečků do výše 15-ti řad.

Top – výstřih, zadní díl, háček 3 mm
57. – 70. řada: 5 ŘO, dále háčkujeme prázdné filetové čtverečky (42). Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS do očka náhrady. Otočíme.
71. – 72. řada: háčkujeme pouze prvních 13 filetových prázdných čtverečků. Háčkujeme po řadách tam a zpět. Řadu končíme DS do očka náhrady.  V poslední řadě přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti. Volný konec použijeme na sháčkování dílů v oblasti ramenou.

Pro druhou část výstřihu zadního dílu odpočítáme 16 filetových prázdných čtverečků ve výstřihu, které háčkovat nebudeme. Navážeme přízi a háčkujeme po řadách tam a zpět 13 filetových čtverečků do výšky dvou řad. V poslední řadě přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti. Volný konec použijeme na sháčkování dílů v oblasti ramenou.

Sháčkování panelů, háček 3 mm
Panely sháčkujeme na ramenou pomocí KS. N za KS je ŘO. Háčkujeme 2 KS pod ŘO přes oba panely na délku 13-ti filetových čtverečků. Využijeme dlouhý volný konec z poslední řady.

Panely sháčkujeme na bočních stranách. Pokud se nám práce vlní, vezmeme menší háček nebo upravíme schéma sháčkování. Pokud šev táhne, vezmeme větší háček nebo upravíme schéma háčkování. Pro rukáv vynecháme 21 filetových čtverečků/řad. Od dvacátého druhého filetového čtverečku směrem dolů sháčkujeme pomocí KS. N za KS je ŘO. Háčkujeme 2 KS pod ŘO přes oba panely. Využijeme tu barvu příze, které máme více. Pokud nám vadí, že světlejší příze prosvítá do tmavší části topu, panely sešijeme jehlou a nití.

Top – lem kolem krku, háček 3/4 mm (podle utahování)
1. řada: Přízi navážeme v místě sešití ramenního švu. ŘO místo KS, dále dva KS na jeden filetový čtvereček. Řadu končíme PO.
2. – 3. řada: ŘO místo prvního KS. Dále háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO.
4. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme ZRKS do konce řady. Vznikne ozdobný lem. Háčkujeme spíše volněji. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Top – spodní lem, háček 3/4 mm (použijeme odmotanou barvu)
1. řada: Přízi navážeme v místě sešití bočního švu. ŘO za první KS, dále háčkujeme 2 KS na jeden filetový čtvereček. Pokud chceme spíše volnější lem, háčkujeme 2 KS na jeden filetový čtvereček, 2 KS na filetový čtvereček, 3 KS na filetový čtvereček. Řadu končíme PO.
2. řada: ŘO místo KS, dále háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO.
3. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme ZRKS do konce řady. Vznikne ozdobný lem. Háčkujeme spíše volněji. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Top – lem rukáv, háček 3/4 mm
1. řada: Přízi navážeme v podpaždí. Háčkujeme ŘO místo prvního KS, dále 2 KS na jeden filetový čtvereček. Řadu končíme PO.
2. řada: ŘO místo KS, dále háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO.
3. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme ZRKS do konce řady. Vznikne ozdobný lem. Háčkujeme spíše volněji. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme. Postup zopakujeme na protější straně.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.