Tunel Biosock

5.11.2022

Ponožková luxusní příze BioSock se mi osvědčila. K rukavičkám je potřeba vytvořit i tunel na krk, taktéž  vzorem véček.

Přadénko BioSock Organic je směs 75% merino vlny a 25% rozložitelného nylonu. Příze je neskutečně jemná, nekousavá, hřejivá a díky nylonu vydrží. Navíc má parádní návin. V přadénku 100g máme 400 metrů. Na jaro a podzim použijeme jedno vlákno od svetrů, dek, plédů, čepic, tunelů, šál či rukavic. Na tuhou zimu přízi zkrátka zdvojíme. A v létě? Zkuste dírkovaný vzorek na šátek či lehký zavinovací svetřík! Budete překvapení, jak skvělá příze BioSocks je i v chladné letní dny. No a v nejhorším z ní můžete uháčkovat ponožky.

Bio Sock Organic pořídíte u Hunor.cz. Podzimní rozbalování balíčku s touto přízí můžete shlédnout zde nebo zde a letní rozbalování balíčku si můžete přečíst zde nebo zde. Přadénka se prodávají v barvě natur (doporučuji), nebo si můžete nechat přadénka nabarvit přímo od Hunoru. Pro lepší převinutí do klubíček doporučuji navíječ a deštník.

Z klubíček od Hunoru jsme si již vyrobili bolérko Wild Silk a rukavice BioSock. Dnes sérii doplníme o naprosto jednoduchý, ale elegantní tunel na krk, který zvládne i úplný začátečník.

Tunel tvoří 120 cm dlouhý a 17 cm široký pruh, který háčkujeme po řadách tam a zpět. V poslední řadě tunel sháčkujeme. Můžeme obháčkovat ozdobným vzorem např. obloučků. Tunel je zamýšlen na dvě omotání a spotřeba jsou dvě přadénka a vystačí Vám i na pár rukavic. Pokud máte tři přadénka, můžete mít tunel na tři omotání. Super bude i stylová šála, tzn. v poslední řadě protiehlé konce nespojíte, ale ozdobíte třásněmi. Šálu háčkujeme na délku 200-210 cm, podle výšky postavy.

Co se týče vzoru, ačkoliv to vzhledově nevypadá, na tunel jsem použila vzor oblíbených véček. Jedná se o dva sháčkované polodlouhé sloupky a jedno řetízkové očko.  První řadu máme lichý počet sloupků, protože první řadu véček háčkujeme do mezer. Háčkujeme po řadách tam a zpět na potřebnou délku. Zvolila jsem i větší háček, tj. 5 mm, aby se příze mohla dále “rozvinout” a výrobek byl krásně nadýchaný. BioSock Organic vůbec nekouše a krásně hřeje.

No a my se pustíme do háčkování. Fotečky Vašich háčkovaných tunelů nebo šál podle tohoto video návodu se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní foto prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #tunelbiosock nebo #salabiosock.

Moc děkuji, že si radíte a povzbuzujete se navzájem. Ať se dílo podaří a jak tunel, tak rukavice Vás krásně hřejí. Tunel doladíme třeba štítkem nebo velkými knoflíky.

Tunel / Šála / Nákrčník BioSock
Příze: Hunor BioSock Organic, přadénko natur
Spotřeba: 2 přadena na celý set tunel + rukavice
Háček: 4 a 5 mm
Rozměry: 143 cm délka před sháčkováním, šířka 22 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek
Časový rozpočet: 10 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS véčko – 2 PDS sháčkované do jednoho očka, ŘO
PDS – polodlouhý sloupek

Tunel/šálu háčkujeme od základního řetízku po řadách tam a zpět. Náhrada za PDS jsou 2 řetízková očka, řadu končíme PDS do druhého očka náhrady. Pokud máme tendence utahovat v průběhu háčkování, můžeme upravovat velikost háčku, ať je tunel/šála stejnoměrně široká po celou dobu háčkování.

Tunel/šála/nákrčník, háček 4 mm
1. řada: Řetízek v délce 50 ok + 2 na otočení.
2. řada: Háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme PDS. Dále háčkujeme PDS do každého očka. (51)

Tunel/šála/nákrčník, háček 5 mm
3. řada: 2 ŘO místo prvního sloupku, nahodíme, háček vedeme do mezer mezi první a druhý sloupek, vytáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme do následující mezery, vytáhenem přízi a s nahozením sháčkujeme vše do jednoho očka, ŘO. Další véčko háčkujeme od následující mezery. Nezapomínáme na ŘO mezi véčky. Řadu končíme PDS do druhého očka náhrady, otočíme. Na konci řady máme 25 véček.

4. řada: 2 ŘO místo prvního sloupku. Háčkujeme véčka tak, že nahodíme, háček vedeme pod ŘO, vytáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme pod následující ŘO, vytáhneme přízi a s nahozením sháčkujeme do jednoho očka, ŘO. Následující véčko začíná pod ŘO, pod kterým předchozí véčko končí. Řadu končíme PDS do druhého očka náhrady, otočíme. Na konci řady máme 25 véček.

5. – 158. řada: 2 ŘO místo prvního sloupku. Háčkujeme véčka pod ŘO. Řadu končíme PDS do druhého očka náhrady, otočíme. Na konci řady máme 25 véček.

Pozn. Pokud máme více materiálu, pokračujeme v háčkování.

Sháčkování, háček 4 mm
159. řada: 2 ŘO místo prvního sloupku. Háčkujeme 2 PDS pod ŘO mezi véčka. Řadu končíme PDS do druhého očka náhrady, otočíme. Pokud háčkujeme jen šálu, háčkujeme další 160. řadu jen krátké sloupky.

160. řada: Přeložíme krátké konce na sebe. Pomocí pevných ok sháčkujeme oba konce k sobě, přízi ukončíme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Tunel dozdobíme třeba štítkem, šálu dozdobíme třásněmi a štítkem. Jak na třásně na šále naleznete v tomto video návodu.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.