Tunika Rosegarden

19.6.2021

Chtěli jste svetřík do véčka a líbil se Vám svetřík Vivid. Tak jsem udělala kombinaci a vytvořila tuniku z novinky YarnArt Rosegarden. 

YarnArt Rosegarden se prodává v 250 gramovém klubíčku s návinem 1000 metrů. Je to 100%  bavlna, typově čtyřnitka stočená do vlákna s pomalými přechody (těch nitek je tam více než čtyři). Kolekce Rosegarden se nechala inspirovat kvetoucí zahradou růží a musím přiznat, že se barevně velmi povedla. Na co se Rosegarden hodí? Na jakýkoliv projekt od jara do podzimu – třeba svetříky, tuniky, šaty, tílka, trička, deky do kočárku, bolérka, plédy, šátky, kratší sukénky – zkrátka cokoliv, kde unosíte bavlnu. Jen pozor – bavlněné věci se jednak krapet vytahují a jednak výrobky jsou těžší – například dlouhou sukýnku bych raději háčkovala ze směsové příze nebo bavlny, která je tenčí (tj. návin ve 100g více než 400 metrů).

YarnArt Rosegarden nám věnoval dovozce YarnArt do České republiky, velkoobchod www.bezvapleteni.cz, moc děkuji. My ostatní bez IČO zakoupíme na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk. Jak vypadalo rozbalování balíčku si můžete prohlédnout zde a článek o klubíčcích YarnArt přečíst zde.

Co se týče tuniky, původně to měl být svetřík ze dvou čtverců, jen čtverce nejsou háčkovány ze středu, ale ze spodního rohu po řadách tam a zpět. Díky tomu je barevný přechod od spodního rohu směrem nahoru. Aby mohl vzniknout výstřih do véčka, musela jsem ze čtverců vyrobit obdélníky. Tím se prodloužila délka, a proto máme ze svetříku tuniku. Jak tuniku nosit? Buď k úzkým kalhotám či legínám na nátělník nebo s vyhrnutými rukávy na plavky na koupaliště či pláž. Rukávy na tunice jsou záměrně širší právě z toho důvodu, aby se daly pohodlně ohrnout. Na rukávech pod ramenním švem je přišitý knoflík, za který se ohrnutý rukáv hezky zahákne. No a máme dva v jednom – tuniku či šaty na plavky.

Co se týče barevných přechodů a postupu háčkování tuniky, háčkovala jsem ze dvou totožných klubíček. Nejdříve jsem uháčkovala čtverec předního dílu a na ten pokračovala tvarováním výstřihu do véčka. Poté jsem háčkovala čtverec zadního dílu. Zde jsem přízi ukončila a nejdříve jsem kvůli barevným přechodům doháčkovala druhou část výstřihu do véčka na předním díle, aby byla přední část stejně barevná. Ze zbytku barev na obou klubíčcích jsem doháčkovala stejnou výšku i na zadním díle. Z jednoho klubíčka jsem si odmotala zbytek barvy – tu jsem použila na sháčkování bočních a ramenních švů.

Jakmile máme oba díly hotové, sháčkujeme ramenní švy a ideálně kvůli barvám nejdříve obháčkujeme véčkový výstřih – střídáme jedno i druhé klubíčko. Teprve pak se pustíme do rukávů. Já jsem nejdříve naháčkovala rukáv a z druhého klubíčka jsem si ubrala barvu na výstřih, což mi krapet posunulo barevné přechody na druhém rukávu.

Rukávy jsem postupně zužovala v každé čtvrté řadě o jeden čtvereček (pokud potřebujete užší, mrkněte na návod na svetr Vivid). Rukávy háčkujeme na potřebnou délku paží. V posledním kroku jsem sháčkovala boční švy a nechala dostatečný prostor pro rozparek. Co se týče spodního olemu tuniky – já jsem již neobháčkovávala – byl by totiž žlutý (zbytek z klubíček po rukávech), takže jsem nechala bez olemu. Kdo by chtěl olem, je lepší olemovat výstřih, poté sháčkovat boční švy a olemovat spodní část tuniky a teprve ze zbytků se vrhnout na rukávy.

Tunika je velice jednoduchá, spotřeba je větší než u svetříku Vivid, tj. spotřebovala jsem  270g. Ze zbytku dvou klubíček Vám vyjde na top na tílko či plavky, který můžete háčkovat podle začátku šatů Vivid. Já svůj zbytek spotřebuji na bolérko/crop sweater s krátkým rukávkem. Na tělo tuniky (čtverce-obdélníky) jsem spotřebovala necelých pět barevných přechodů, na rukávy necelé tři, což Vám může pomoci při plánování barev. Na tento typ tuniky a kvůli postavě doporučuji začít tmavou barvou (bude ve spodním rohu a v oblasti boků). Doporučuji čtverce přiměřit k oblečení nebo na postavu PŘED naháčkováním výstřihu do véčka – můžete přidat nebo ubrat řady. Rosegarden má 14 barevných přechodů a na tuto tuniku můžete použít podobná klubíčka od YarnArt, tj. Flowers, Flowers Moonlinght nebo Flowers Vivid. No a my se pustíme do práce, ať tuniku ještě unosíme.

Tunika Rosegarden
Příze: YarnArt Rosegarden č. 326, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 2 klubíčka stejné barvy
Háček: 3 mm a případně 2 mm na olem rukávu
Rozměry: velikost 40-42, přední délka 76 cm, šířka 54 cm, délka naháčkovaný rukáv 43 cm, šířka rukáv 16 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, 4xoznačovač
Časový rozpočet: 2×12 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek

Tuniku háčkujeme od spodního lemu do čtverce po řadách tam a zpět. Náhrada, tj. N tvoří 2/3 ŘO (podle utahování) místo prvního DS. Ve špici čtverce háčkujeme 4/5 ŘO (podle utahování), viz nákres pod textem. Řada končí DS do třetího/druhého očka náhrady. Při naháčkování výstřihu do véčka postupně ubíráme od středu čtverce v každé druhé řadě jeden čtvereček. Ramenní a boční švy sháčkujeme pomocí KS. Rukávy olemujeme pomocí DS menším háčkem. Výstřih do véčka olemujeme pomocí KS. Náhrada za první KS je jedno ŘO.

Tunika, 1 čtverec = 1 klubko, přední díl, háček 3 mm
1. řada: do volnějšího očka nebo magického kroužku háčkujeme 8 ŘO a spojíme pomocí DS. Otočíme.
2. řada: N za DS, 2 ŘO, DS-5ŘO-DS pod ŘO (roh), 2 ŘO, DS do třetího očka náhrady. Otočíme.
3. řada: N za DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS-5ŘO-DS pod ŘO (roh), 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS do třetího očka náhrady. Otočíme.
4. řada: N za DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS-5ŘO-DS pod ŘO (roh), 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO , DS do DS, 2 ŘO, DS do třetího očka náhrady. Otočíme.

5. řada: N za DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS-5ŘO-DS pod ŘO (roh), 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO DS do DS, 2 ŘO DS do DS, 2 ŘO, DS do třetího očka náhrady. Otočíme.
5. – 51. řada: opakujeme řadu pět, postupně přidáváme. Filetový čtvereček tvoří DS – 2 ŘO.

Pozn. Pro zvětšení-zmenšení čtverce háčkujeme lichý počet řad!

Tunika, první část véčkový výstřih, háček 3 mm
1. řada: N za DS, háčkujeme 25 filetových čtverečků. Otočíme.
Pozn. háčkujeme z vnější strany směrem ke středu čtverce.

2. řada: 3 ŘO, DS do DS (vznikne jakoby trojúhelník), dále háčkujeme 24 filetových čtverečků. Otočíme.
3. řada: N za DS, háčkujeme 24 filetových čtverečků.
4. – 18. řada: háčkujeme řadu 2 a 3. Ve výstřihové části postupně ubíráme, v průramku máme rovnou část. Počet čtverečků v poslední řadě je 17.  Přízi ukončíme.

Tunika, 1 čtverec = 2 klubko, zadní díl, háček 3 mm
1. – 51. řada: háčkujeme stejně jako čtverec předního dílu. V poslední řadě přízi ukončíme a doháčkujeme druhou část véčkového výstřihu.

Tunika, druhá část véčkový výstřih, háček 3 mm, 2 klubko
1. řada: N za DS, háčkujeme 25 filetových čtverečků. Otočíme.
Pozn. háčkujeme z vnější strany směrem ke středu čtverce.

2. řada: 3 ŘO, DS do DS (vznikne jakoby trojúhelník), dále háčkujeme 24 filetových čtverečků. Otočíme.
3. řada: N za DS, háčkujeme 24 filetových čtverečků.
4. – 18. řada: háčkujeme řadu 2 a 3. Ve výstřihové části postupně ubíráme, v průramku máme rovnou část. Počet čtverečků v poslední řadě je 17.  Přízi ukončíme.

Tunika, zadní díl, naháčkování ze dvou klubíček, háček 3 mm
1. – 18. řada: přízi navážeme na horní části, N za DS, háčkujeme 51 filetových čtverečků po řadách tam a zpět. Kvůli plynulému navázání barev střídáme háčkování z obou klubíček. V poslední řadě přízi ukončíme.

Tunika, sháčkování ramenních švů, háček 3 mm
Tuniku převrátíme do rubové části a sháčkujeme ramenní švy pomocí KS v délce 17 čtverečků. Háčkujeme 2 KS pod ŘO a KS skrz DS. Přízi ukončíme. Postup zopakujeme na protilehlé straně. Odmotáme zbytek barvy na sháčkování boků.

Pozn. Ve videu je ukázán postup, jak přejít při sháčkování ramenního švu na háčkování výstřihu.

Tunika, olem výstřih, háčkujeme z obou klubíček, háček 3 mm
1. řada: přízi navážeme v zádové části. Háčkujeme 2 KS pod ŘO a KS do DS. V cípu véčkového výstřihu sháčkujeme 3 KS do jednoho očka. Řadu končíme PO.
2. – 5. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO. Pokud doháčkujeme jednu barvu z jednoho klubíčka pokračujeme barvou z druhého klubíčka.

Pozn. Ve třetí/čtvrté řadě můžeme zopakovat sháčkování 3 KS v cípu véčkového výstřihu.

Tunika, rukáv, 1 klubíčko = 1 rukáv, háček 3 mm
1. řada: od ramenního švu odpočítáme dvacet čtverečků, navážeme přízi v podpaždí průramku. N za DS, 2 ŘO, háčkujeme čtverečky, tj. DS do DS, 2 ŘO. Střídáme po celém obvodu rukávu. Řadu končíme PO. Máme 40 čtverečků.
2. řada: N za DS, 2 ŘO, háčkujeme čtverečky, tj. DS do DS, 2 ŘO. Řadu končíme PO.

3. řada: N za DS, 1 ŘO, tj. zužujeme první čtvereček v řadě, dále háčkujeme čtverečky, tj. DS do DS, 2 ŘO. Řadu končíme PO.
4. řada: N za DS, DS do DS, tj. ubereme první čtvereček v řadě, dále háčkujeme čtverečky, tj. DS do DS, 2 ŘO. Řadu končíme PO.

Pozn. Zužování rukávů probíhá ve třetí a čtvrté řadě, jedno nalevo od náhrady, podruhé napravo od náhrady.

5. – 6. řada: N za DS, 2 ŘO, háčkujeme čtverečky, tj. DS do DS, 2 ŘO. Řadu končíme PO.
7. řada: N za DS, 2 ŘO, háčkujeme čtverečky, tj. DS do DS, 2 ŘO. Řadu končíme 1 ŘO a PO, tj. zužujeme poslední čtvereček v řadě.
8. řada: N za DS, 2 ŘO, háčkujeme čtverečky, tj. DS do DS, 2 ŘO. Řadu končíme DS a PO, čímž ubereme poslední čtvereček v řadě.
9. – 39. řada: opakujeme řadu 1-8 a postupně zužujeme rukáv. V poslední řadě máme 31 čtverečků.

Tunika, rukáv olem, 1 klubíčko = 1 rukáv, háček 3 mm
40. řada: N za DS, DS pod ŘO, DS do DS. Řadu končíme PO.

Tunika, rukáv olem, 1 klubíčko = 1 rukáv, háček 2 mm
41. – 43. řada: N za DS, DS pod ŘO, DS do DS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Pozn. Rukáv je záměrně široký, aby šel ohrnout. Pokud chcete užší, háčkujte v posledních řadách KS trojkou háčkem. Počet řad přizpůsobíme délce paží!

Tunika, sháčkování bočních švů, háček 3 mm
Tuniku převrátíme do rubu. Přízi navážeme v podpaždí a sháčkujeme pomocí KS přední a zadní díl dohromady. Háčkujeme 2 KS pod ŘO a KS skrz DS. Na rozparek si necháme 14 čtverečků, počítáno od spodního okraje, tj. ty nesháčkujeme. Přízi ukončíme. Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Dokončení
Zapošijeme volné konce příze, dozdobíme např. cedulkou. Pod ramenní šev do kříže šestého okénka našijeme knoflík.

Inspirace od Vás pro Vás

Pokud se Vám tunika podaří a chcete se pochlubit, inspirovat či poradit ostatním ohledně velikostí, prosím vkládejte foto svých výrobků do tohoto příspěvku na FB. Moc děkuji, že si pomáháte a radíte navzájem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.