Ušanka Lolly Pop

8.12.2020

S nadcházející chladnou sezónou se nosí především ušanky. Nepadají a dají se zavázat. Tato ušanka je vyrobena z německé příze Gründl Lolly Pop.

Gründl Lolly Pop německého výrobce se prodává v klubku 150g a návinem 240 metrů. Jedná se o 100% akryl, který vzoruje do pruhů. Díky tloušťce, je příze vyloženě předurčena pro zimní sezónu. Kromě čepic, nákrčníků a tunelů z ní bude pěkný svetřík či pončo.

Klubíčko Lolly Pop k nám doputovalo z e-shopu U nezbedných klubíček a video z rozbalování balíčku naleznete zde. Moc děkuji za možnost přízi vyzkoušet. Článek o klubíčcích naleznete zde.

Prosvištěla jsem web a zjistila jsem, že zde máme málo dětských ušanek. Proto jsem sáhla po Lolly Pop, abychom to napravili. Ušanka je relativně jednoduchá, ovšem chce to trochu praxe s reliéfními sloupky. Ty této přízi prostě slušely, takže jsem ani moc nekoumala a je to klasika dva polodlouhé reliéfní přední a dva polodlouhé reliéfní zadní. Jediné úskalí je přidávání a rozšiřování vzoru, aby vše na sebe navazovalo. Věřím však, že to s videem zvládnete levou zadní.

Ušanku můžete doplnit praktickou dětskou šálou doplněnou střapci. Video návod na šálu Lolly Pop naleznete zde.

Tak pojďme do ní.

Ušanka Lolly Pop
Příze: Gründl Lolly Pop modrá č. 3582-02, zakoupíte U nezbedných klubíček
Spotřeba: necelé klubíčko
Háček: 6 mm, 5 mm
Rozměry: obvod 50-51 cm
Jehla s velkým ouškem, knoflík nebo štítek na ozdobení, bambule HandMade Mia Design
Časový rozpočet: 2 hodiny
Pro odvážné začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek

PR PDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
PRKS – přední reliéfní krátký sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek

Ušanka se háčkuje od magického kroužku. Řadu končíme PO a začínáme náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního polodlouhého sloupku, 1 ŘO místo KS. Náhrada NENÍ součástí vzoru. Klapky háčkujeme po řadách tam a zpět. Jak na magický kroužek naleznete v tomto videu zde.

Ušanka Lolly Pop, háček 6 mm
1. řada: 2 ŘO a dále 10 PDS do MK, končíme PO
2. řada: N za PDS, kolem každého PDS háčkujeme dva PRPDS, končíme PO (20)
3. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS, PRPDS a do mezery uháčkujeme PDS. Opakujeme, končíme PO. (30)
4. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS, PRPDS, kolem PDS z předchozí řady háčkujeme ZRPDS a do mezery za něj háčkujeme PDS. Opakujeme, končíme PO. (40)

5. řada: N za PDS, háčkujeme, jak se vzor jeví, tj. PRPDS, PRPDS, ZRPDS a kolem PDS z předchozí řady háčkujeme ZRPDS. Opakujeme, končíme PO. (40)
6. řada: N za PDS, v této řadě budeme rozšiřovat 4x, a to tak, že mezi dva ZRPDS vložíme 2 obyčejné PDS. Rozšiřování rozpočítejte tak, aby se střídalo PRPDS, PRPDS, ZRPDS, ZRPDS, PRPDS, PRPDS, rozšíření – ZRPDS, 2 PDS, ZRPDS. Na konci řady máme 50 sloupků.
7. řada: N za PDS, na začátku háčkujeme, jak se vzor jeví, tj. PRPDS, PRPDS, ZRPDS, ZRPDS, PRPDS, PRPDS a v místech rozšíření háčkujeme ZRPDS, dále do mezery háčkujeme PDS, dále PRPDS a PRPDS kolem PDS z předchozí řady, za ně do mezery umístíme PDS a končíme ZRPDS. Dále pokračujeme jak se vzor jeví. Na konci řady máme 60 sloupků. Řadu končíme PO.

8. řada: N za PDS, háčkujeme 2 PRPDS, 2 ZRPDS. V místě rozšíření háčkujeme ZRPDS, další ZRPDS kolem PDS z předchozí řady, PRPDS, PRPDS, ZRPDS kolem PDS z předchozí řady a končíme ZRPDS. Dále opět 2 PRPDS a 2 ZRPDS. Řadu končíme PO. (60)

9. – 22. řada: N za PDS, háčkujeme 2 PRPDS a 2 ZRPDS. Řadu končíme PO. (60)

Rozdělení čepice
Čepici si rozdělíme na pětiny, tj. 60 : 5 = 12 a upravíme rozpočet takto: 14 oček klapka, 22 oček čelo, 14 oček klapka, 10 oček zátylek. Čepičku budeme ještě obháčkovávat, proto s tím musíme kalkulovat v přední obličejové části, ať nemáme klapičky příliš ve přední části. Klapičky jsou u tohoto vzoru záměrně širší, jelikož je vzor pružný, aby nebyly příliš úzké.

Klapka Lolly Pop, háček 6 mm
Necháme si dostatečně dlouhý volný konec, který nakonec zapleteme do copánku. Navážeme přízi tak, aby nám ideálně navazoval vzor jako na čepici a háčkujeme klapku takto:
1. řada: N za PDS, 1 ZRPDS, 2 PRPDS, 2 ZRPDS, 2 PRPDS, 2 ZRPDS, 2 PRPDS, 2 ZRPDS, otočíme (14)
2. řada: háček vedeme do sousedního očka a háčkujeme N za PRPDS, dále 2 ZRPDS, 2 PRPDS, 2 ZRPDS, 2 PRPDS, 2 ZRPDS, 1 PRPDS, otočíme (12)
3. řada: háček vedeme do sousedního očka a háčkujeme N za PRPDS, PRPDS, 2 ZRPDS, 2 PRPDS, 2 ZRPDS, 2 PRPDS, otočíme (10)
4. řada: háček vedeme do sousedního očka a háčkujeme N za ZRPDS, 2 PRPDS, 2 ZRPDS, 2 PRPDS, ZRPDS (8)

Přízi ukončíme dostatečně daleko, abychom volný konec mohli zaplést do copánku. Pro druhou klapičku si v přední části odpočítáme 22 oček a navážeme přízi tak, aby nám navazoval vzor jako na čepici a uháčkujeme druhou klapku.

Olem ušanky Lolly Pop, háček 6/5 mm podle utahování
Přízi navážeme s dostatečně dlouhým volným koncem v zátylkové části tam, kde začíná klapička.
1. – 3. řada: N za KS, po boku klapky háčkujeme KS za náhradu/sloupek a druhý do očka. ve vrchní části klapičky háčkujeme, jak se vzor jeví, tj PRKS, 2 ZRKS, 2PRKS, 2ZRKS, PRKS, dále pokračujeme KS na boku klapky. Na čepici kopírujeme vzor, tj. dva PRKS a dva ZRKS. Druhou klapičku obáhčkujeme stejně, tj. na boku KS, ve vrchní části PRKS a ZRKS jak se vzor jeví. Řadu končíme PO.
Pozn. Počet řad olemu upravíme podle hloubky hlavy dítěte.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme. Volné konce u klapek pomocí jehly přesuneme do středu klapky a zapleteme do copánků. Copánky vytvoříme tak, že ustříhneme dostatečně dlouhé provázky příze, které provlečeme spodní hranou ušanky ve středu a zapleteme do tzv. pletýnky. Pro tento typ čepice volíme hutné copánky, tj. minimálně 15 provázků na klapku.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Hana Gregorová 31.10.2021 at 22:41

    Dobrý večer, prosím jakou jinou přízí se dá nahradit příze Gründl Lolly Pop ? Chtěla bych jine barvy a nebo jednobarevné. Děkuji Gregorová

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.