Vesta Frizzy

22.12.2021

V dnešním video návodu si uháčkujeme efektní a trendy dámskou vestu. Budeme háčkovat z novinky YarnArt Frizzy.

YarnArt Frizzy je novinkové klubíčko 150 gramů s návinem 105 metrů. Co do složení se jedná o směs 77% akryl, 20% vlna a 3% polyester. Klubíčko má jakoby kudrlinky a tomuto stylu se říká buklé. Díky podílu vlny a poměrně silné tloušťce se jedná o velmi hřejivou přízi. No a melír dodává efektní a jedinečný ráz. V katalogu YarnArt je z Frizzy vyrobený kabát, ale já vyzkoušela vestu. I tak je spotřeba na dámskou krátkou vestičku velikost 40-42 celých 450 gramů. Na delší vestičku by to bylo 600 gramů (4 klubka) no a pokud byste chtěli svetřík, tak odhaduji spotřebu až cca 10 klubek Frizzy.

Klubíčka YarnArt Frizzy nám věnovalo www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce YarnArt do ČR. Moc děkuji. Klubíčka novinky Frizzy zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk. Video z rozbalování balíčku můžete shlédnout zde a článek si přečíst zde.

Vesta je velice jednoduchá a rychlá, zvládne ji i začátečník. Háčkujeme od sedla obyčejné polodlouhé sloupky do mezer. Tento druh vzoru jsem zvolila proto, abychom nemusely hledat očka, ale mohly vést háček mezi sloupky. Příze díky buklé je poměrně nepřehledná, ovšem mezeru nahmatáme vždy. Zvolila jsem i větší háček, než je doporučený. To proto, aby byla vesta nadýchanější. Pro začátečníky doporučuji do rohů sedla vložit označovače. Pro rovnost stran háčkujeme v každé druhé řadě na začátku a konci řady 2 PDS. Vesta nemá zapínání, nosí se jen přehozená. Díky rovnému okraji však lze vsadit zip. Vyzkoušela jsem připevnit i šňůrky na zavazování. Hezky vypadá také kovová klipová spona, zakoupíte zde.

Na tento návod doporučuji použít uvedenou přízi. S jinou přízí bude efekt zcela odlišný! Tato vesta sluší drobným postavám, nebo vysoké a štíhlé postavě (pořiďte více klubíček úměrně výšce postavy). Příze je namotána na nitkách. Doporučuji zapošít nitky a poté protáhnou jednu nitku sousedním očkem a zasukovat. No a my se pustíme do práce. Je to opravdu rychlý projekt, takže do nového roku vykročíme v novém.

Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se vestou Frizzy podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem.

Vesta Frizzy
Materiál: YarnArt Frizzy, barva č. 418, zakoupíte na Pletemesi.cz nebo Pletiemesi.sk
Spotřeba: 3 klubíčka na tuto velikost
Háček: 12 mm
Rozměry: šířka podpaždí 48 cm, přední délka 53 cm
Velikost: dámská 40
Dále potřebujeme: jehla s velkým ouškem, kožený štítek, ozdobná spona (připomínám slevu 10% do 31.12.2021 kód KRAMPOLINKA10)

Použitý vzor:
ŘO – řetízkové oko
KS – krátké sloupky
PDS – polodlouhé sloupky/polodlouhé sloupky do mezer

Postup:
Začínáme háčkovat čtveraté sedlo od základního řetízku. Náhrada za PDS jsou 2 řetízková očka. Pro rovnost stran háčkujeme v každé druhé řadě na začátku a konci řady 2 PDS. V následující řadě končíme na jeden PDS.

Sedlo – vesta Frizzy, háček 12 mm
1. řada: háčkujeme řetízek 39 ok + 2 oka na otočení
2. řada: háček vedeme do třetího očka a uháčkujeme PDS. Roh tvoří 1 ŘO a vložíme sem označovače. Rozdělení sedla N + 5 PDS (1/2 přední díl) – ROH – 11 PDS (rukáv) – ROH – 11 PDS (zadní díl) – ROH – 11 PDS (rukáv) – ROH – 6 PDS (2/2 přední díl). Otočíme.

3. řada: N za PDS. Od této řady háčkujeme PDS do mezer. V rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO z předchozí řady a vložíme sem označovač. Rozdělení sedla N+6 PDS (1/2 přední díl) – ROH – 12 PDS (rukáv) – ROH – 12 PDS (zadní díl) – ROH – 12 PDS (rukáv) – ROH – 7 PDS (2/2 přední díl). Otočíme.

4. řada: N za PDS a PDS k náhradě. Řadu končíme PDS do mezery a PDS do druhého očka náhrady. V rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO z předchozí řady a vložíme sem označovač. Rozdělení sedla N+7 PDS (1/2 přední díl) – ROH – 13 PDS (rukáv) – ROH – 13 PDS (zadní díl) – ROH – 13 PDS (rukáv) – ROH – 7+1 PDS (2/2 přední díl). Otočíme.

5. řada: N za PDS. V rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO z předchozí řady a vložíme sem označovač. Rozdělení sedla N+7 PDS (1/2 přední díl) – ROH – 14 PDS (rukáv) – ROH – 14 PDS (zadní díl) – ROH – 14 PDS (rukáv) – ROH – 8 PDS (2/2 přední díl). Otočíme.

6. řada: N za PDS a PDS k náhradě. Řadu končíme PDS do mezery a PDS do druhého očka náhrady. V rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO z předchozí řady a vložíme sem označovač. Rozdělení sedla N+8 PDS (1/2 přední díl) – ROH – 15 PDS (rukáv) – ROH – 15 PDS (zadní díl) – ROH – 15 PDS (rukáv) – ROH – 8+1 PDS (2/2 přední díl). Otočíme.

7. řada: N za PDS. V rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO z předchozí řady a vložíme sem označovač. Rozdělení sedla N+8 PDS (1/2 přední díl) – ROH – 16 PDS (rukáv) – ROH – 16 PDS (zadní díl) – ROH – 16 PDS (rukáv) – ROH – 9 PDS (2/2 přední díl). Otočíme.

8. řada: N za PDS a PDS k náhradě. Řadu končíme PDS do mezery a PDS do druhého očka náhrady. V rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO z předchozí řady a vložíme sem označovač. Rozdělení sedla N+9 PDS (1/2 přední díl) – ROH – 17 PDS (rukáv) – ROH – 17 PDS (zadní díl) – ROH – 17 PDS (rukáv) – ROH – 9+1 PDS (2/2 přední díl). Otočíme.

9. řada: N za PDS. V rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO z předchozí řady a vložíme sem označovač. Rozdělení sedla N+9 PDS (1/2 přední díl) – ROH – 18 PDS (rukáv) – ROH – 18 PDS (zadní díl) – ROH – 18 PDS (rukáv) – ROH – 10 PDS (2/2 přední díl). Otočíme.

10. řada: N za PDS a PDS k náhradě. Řadu končíme PDS do mezery a PDS do druhého očka náhrady. V rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO z předchozí řady a vložíme sem označovač. Rozdělení sedla N+10 PDS (1/2 přední díl) – ROH – 19 PDS (rukáv) – ROH – 19 PDS (zadní díl) – ROH – 19 PDS (rukáv) – ROH – 10+1 PDS (2/2 přední díl). Otočíme.

11. řada: N za PDS. V rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO z předchozí řady a vložíme sem označovač. Rozdělení sedla N+10 PDS (1/2 přední díl) – ROH – 20 PDS (rukáv) – ROH – 20 PDS (zadní díl) – ROH – 20 PDS (rukáv) – ROH – 11 PDS (2/2 přední díl). Otočíme.

12. řada: N za PDS a PDS k náhradě. Řadu končíme PDS do mezery a PDS do druhého očka náhrady. V rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO z předchozí řady a vložíme sem označovač. Rozdělení sedla N+11 PDS (1/2 přední díl) – ROH – 21PDS (rukáv) – ROH – 21PDS (zadní díl) – ROH – 21PDS (rukáv) – ROH – 12 PDS (2/2 přední díl). Otočíme.

Spojení sedla, vesta Frizzy, háček 12 mm

13. řada: N za PDS. háčkujeme 11 PDS. V rohu háčkujeme 2 PDS a pomocí 2 PDS do následujícího rohu spojíme přední a zadní díl. Pokračujeme v háčkování 22 PDS na zadním díle. Na konci háčkujeme 2 PDS do rohu sedl a pomocí 2 PDS do následujícího rohu sedla spojíme zadní díl s předním dílem. Pokračujeme v háčkování 12 PDS na předním díle. Rukávovou část od této řady již neháčkujeme.

Tělo, vesta Frizzy, háček 12 mm
14. řada: N za PDS a PDS k náhradě. Dále háčkujeme PDS do mezer a řadu končíme PDS do mezery a PDS do druhého očka náhrady. (50 PDS)
15. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer. Na konci řady háčkujeme pouze PDS do druhého očka náhrady.

16. řada: N za PDS a PDS k náhradě. V této řadě budeme rozšiřovat každou desátou mezeru, celkem 4x. Na konci řady háčkujeme PDS do mezery a PDS do druhého očka náhrady. (54 PDS)
17. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer. Na konci řady háčkujeme pouze PDS do druhého očka náhrady. (54 PDS)
18. řada: N za PDS a PDS k náhradě. V této řadě budeme rozšiřovat každou jedenáctou mezeru, celkem 4x. Na konci řady háčkujeme PDS do mezery a PDS do druhého očka náhrady. (58 PDS)

Jakmile spotřebujeme druhé klubíčko, nejdříve olemujeme rukávy, poté naháčkujeme límec. Až ze zbytku klubíčka pokračujeme v háčkování těla vesty!

19. – 25. řada: opakujeme řady 14 a 15. V poslední řadě přízi neukončíme a olemujeme boční lem.

Lem rukávy, vesta Frizzy, háček 12 mm
1. řada: Navážeme přízi v podpaždí. N za KS, háčkujeme KS do mezer. Řadu končíme PO.
2. řada: ŘO, obháčkujeme pomocí volnějších PO. Řadu končíme PO.
Zopakujeme na protilehlé straně.

Horní lem/límec, vesta Frizzy, háček 12 mm
1. řada: Navážeme přízi v místě, kde je suk. N za KS, háčkujeme KS do oček. Řadu končíme KS do očka.
2. řada: N +KS do stejného očka. Háčkujeme KS do KS. Řadu končíme KS do očka náhrady. Otočíme.
3. – 7. řada: N + KS do stejného očka. Háčkujeme KS do KS. Na konci řady sloupek jakoby přeskočíme a háčkujeme až KS do očka náhrady. Otočíme.

Boční lem, vesta Frizzy, háček 12 mm
1. řada: V poslední řadě přízi neukončíme, v rohu háčkujeme 2-3 KS a přejdeme na olem bočního lemu. Háčkujeme KS do každé vodorovné řady. Doháčkujeme od spodního lemu k hornímu cípu límce. Na konci řady otočíme.
2. řada: N za KS. Háčkujeme KS do oček. Na konci řady háčkujeme 2 KS do poslední mezery, přízi ukončíme.

Protilehlý boční lem, vesta Frizzy, háček 12 mm
1. řada: Přízi navážeme ve spodní části vesty. N za KS, KS do stejného místa. Dále háčkujeme KS do každé vodorovné řady. Doháčkujeme od spodního lemu k hornímu cípu límce. Na konci řady otočíme.
2. řada: N za KS. Háčkujeme KS do oček. Na konci řady háčkujeme 2-3 KS do poslední mezery, přízi neukončíme a zbytkem příze olemujeme spodní část vesty. Háčkujeme KS do mezer. Na konci řady přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, vestu dozdobíme štítkem. Můžeme uháčkovat šňůrky na zavazování nebo použít ozdobnou sponu.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.