Zigzag domeček Moonlight

19.12.2020

V dnešním video návodu si ukážeme, jak vytvořit vánoční domeček zigzag metodou. Ozdoba má průměr 5 cm a použila jsem tenkou bavlněnou přízi Moonlight, kterou lze škrobit.

Vlna-Hep Moonlight se prodává v klubíčku 100g s návinem 550m. Co do složení se jedná o 100% bavlnu. Příze se hodí na letní lehké šatičky, sukně či topíky. Oblíbená je na háčkování deček, ubrusů, ozdob a lapačů snů.

Co budeme potřebovat k výrobě zigzag ozdoby kromě příze Vlna-Hep Moonlight, č. 8002, kterou zakoupíte na MojeGalanterka.cz?

  • Polystyrenovou podložku. Někdo používá i pěnové puzzle. Zkrátka něco, čím projde jehla, dobře se zapíchne a nebude se viklat.
  • Papírovou šablonu ve tvaru domečku. Tento jsem kreslila podle pravítka a je to 5×5 cm čtvereček plus střecha. Kreslila jsem na silnější čtvrtku a vystřihla.
  • Potravinovou folii na překrytí šablony a na pohodové sejmutí výrobku z podložky. Zkoušela jsem klasický karton, na tom šablonu a bez folie se výrobek škrobem přilepil a nešlo to dolů.
  • Tekutý škrob Alba efekt – neředíme. Běžně kupuji v drogerii Teta. Vyzkoušela jsem i cukrový škrob – dvě velké polévkové lžíce cukru a dvě lžíce vody. Výrobek chtěl ale více vrstev, škrob je jistota.
  • Štětec na natírání škrobu a malou misku, kam si škrob odlejeme. Ideálně, pokud štětec nepouští chlupy.
  • Třívrstvý papírový ubrousek na odsátí přebytečného škrobu z podložky.
  • Sadu zdravotnických jehel, kolem kterých budeme metodou zigzag tvořit domeček. Já jsem zakoupila 100 jehel za cca 150 Kč volně v lékárně. Oproti špendlíkům mají tu výhodu, že nerezaví. Sice poprvé zanechaly černou stopu, při dalším použití už to bylo lepší. Dříve jsem vyzkoušela i speciální TÉ špendlíky KnitPro. Sice nepouštěly rez, ale také černily.

A jak se ozdoba zigzag tvoří?

Vystřiženou papírovou šablonu položíme na podložku a překryjeme kouskem potravinové fólie. Dokola tvaru pícháme jehly cca 1-1.5 cm daleko od sebe. Vezmeme přízi, a necháme dostatečně dlouhý volný konec, který použijeme na zavěšení. Ten neškrobíme. Konec omotáme cca třikrát kolem horní jehly pracovní název číslo jedna a pokračujeme nejdříve po obvodu. Kolem každé jehly uděláme smyčku a pokračujeme k další. Takto obkroužíme tvar dvakrát. Končíme jehlou číslo 1, kterou jsme začali. Od tohoto místa omotáváme přízi kolem jehel zigzag jak nás napadne tak, aby kolem každé jehly byla minimálně dvě a více omotání. Tuto fázi končíme opět v jehle číslo jedna. V poslední části obkroužíme opět dvakrát tvar šablony. Končíme u jehly číslo jedna, ustříhneme v dostatečné vzdálenosti a zavážeme s druhým volným koncem hned u jehly na suk.

Při omotávání si pomáháme nehtem – prsty druhé ruky. Vlákno musí být napjaté – natažené. Dáváme si pozor, abychom omylem jehlu nevytáhli z podložky. Poté vlákna u každé jehly stlačíme co nejvíce k podložce a celý náš výtvor přetřeme vrstvou škrobu. Štětcem natíráme především místa kolem jehel a mezi nimi. Celá ozdoba musí být vyloženě namočená škrobem, který vlákna slepí a zpevní. Přebytečný škrob odsajeme savým papírovým kapesníčkem. Poté necháme ozdobu do rána uschnout ideálně poblíž topení.

Při sundávání jehel přidržujeme prsty vlákna u podložky, aby nedošlo k jejich rozdělení (tím by se ozdoba znehodnotila). Nespěcháme, tato část je náročná na pečlivost a pomalost. V poslední fázi se snažíme opatrně ozdobu sloupnout z podložky. A máme hotovo. Vlákna ozdoby budou od škrobu pokryté jakoby krystalky – dekorace bude vypadat jako ojíněná od jinovatky. 

Ať se Vám dílko zadaří.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Pokud použijete jinou přízi, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.