Háčkovaná improvizovaná rouška Ideal

17.3.2020

V dnešním návodu si spolu uháčkujeme improvizovanou ochrannou pomůcku – roušku na obličej. Roušku vždy podšijeme bavlněnou látkou, aby byla účinná a dodržujeme hygienická pravidla. Improvizovaná rouška slouží pouze ke krátkodobému použití. V článku naleznete návod na dospěláckou dámskou velikost a velikost pro 3-4 leté dítko. Přidám i tip, jak roušku zmenšit či zvětšit.

Roušku jsem háčkovala z příze YarnArt Ideal, což je 100% nemercerovaná bavlna (bez povrchové úpravy vlákna). Pouze 100% bavlna je doporučovaný materiál i na látkové roušky! (Materiál musí vydržet sterilizaci, například vyvařením). Příze Ideal se prodává v klubíčku 50 gramů a návinu 170 metrů, jak v jednobarevném tak melírovaném provedení. Ideal má český atest TZÚ, a je tedy vhodná pro děti do tří let. YarnArt Ideal nám věnoval e-shop www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce přízí YarnArt do České republiky.

Co se týče roušky, nechala jsem se inspirovat u střihu na šitou roušku a obyčejnou roušku z lékárny. Na internetu kolují i videonávody na háčkované roušky korejských a čínských autorů. Tato háčkovaná rouška se skládá ze dvou stejných dílů. Háčkujeme po řadách tam a zpět. Začínáme praktickým tunýlkem, kterým nakonec protáhneme kloboukovou gumičku pro zaháknutí roušky za ušima. Dále pokračujeme ke středu obličeje, kde háčkování ukončíme. Poté uháčkujeme stejný protikus a oba kusy sháčkujeme pomocí krátkých sloupků dohromady v nejvyšší středové části. Pak stačí jen obháčkovat pomocí krátkých sloupků horní i dolní díl, čímž se rouška krásně vytvaruje a okopíruje obličej.

Díly jsou háčkovány z polodlouhých sloupků. Díky menšímu háčku a háčkováním do mezer má rouška minimální otvory. Roušku vždy podšijeme bavlněnou látkou, například bavlněná látková plena, kvalitní staré bavlněné povlečení, kapesníky či tričko. Při podšívání můžeme vytvořit z bavlněné látky i kapsu, kdy mezi roušku a látku vložíme improvizovaný filtr.

Při háčkování dodržujte spíše doporučené rozměry než počet sloupků. Pokud totiž utahujete jinak než já, může docílit (omylem) menší-větší velikosti. Pokud budete háčkovat jinou velikost, než je uvedená v návodu, doporučuji zpracovat jednoduchý střih/šablonu. Při háčkování průběžně poměřujte střih s Vaší prací.

Pro zvětšení nebo zmenšení velikosti je potřeba přeměřit obličej. Potřebujeme znát výšku tunýlku, což je cca výška ucha v místech, kudy povede gumička. Dále potřebujete znát délku rouškového dílu, kterou zjistíte tak, že si změříte vodorovně délku od čelisti ke středu nosu. Nakonec Vás zajímá výška rouškového dílu v nejvyšším bodě, což je svislá délka od středu nosu ke spodní hraně brady. Pokud netrefíte výšku roušky – nevadí. Obháčkováním roušky pomocí KS můžete tuto část ještě „zachránit“ háčkováním více řad, než je uvedeno v návodu. Více ve videonávodu.

Na závěr:

  • rouška je improvizovaná, neuchrání Vás stejně jako respirátory;

rouška není určena k dlouhodobému nošení – jedná se o improvizované řešení na úrovni nošení šátku, kapesníku nebo nákrčníku přes pusu (tj. ochrana cca 49%), např. při venčení pejska, rychlý nákup atd.;

  • myslete na to, že v podšité roušce při teplotách nad 10°C bude horko; 
  • s rouškou musíte zacházet stejně jako s bavlněnou šitou rouškou, tj. před použitím vyvařit a vyžehlit (proto používejte jen 100% bavlnu); 
  • pokud rouška navlhne, stejně jako látková, může Vašemu zdraví spíše uškodit;
  • nošením improvizované háčkované podšité roušky eliminujete „vypouštění“ bacilů do svého okolí;
  • kloboukové gumičky nakupte více tak, abyste mohli gumičky často měnit;
  • k manipulaci použité roušky použijte pouze gumičky;
  • roušek si vyrobte více a často je měňte a perte.

Ať se Vám rouška podaří a přeji všem hodně sil a zdraví.

Háčkovaná rouška Ideal 
Příze: YarnArt Ideal, zakoupíte na www.pletemesi.cz a www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 1 klubíčko na dámskou a dětskou roušku (3-4 roky)
Háček: 2 mm
Rozměry: dámská rozměry 1/2 dílu – 12.5 cm výška, 12 cm délka, dětská rozměry 1/2 dílu – 9 cm výška, 10 cm šířka + obháčkování pomocí KS
Jehla s velkým ouškem, klobouková gumička silnější cca 40 cm na jednu roušku, 100% bavlněná látka, špendlíky, jehla a nit
Časový rozpočet: 2 hodiny
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek/polodlouhý sloupek do mezer
KS – krátký sloupek

Háčkujeme po řadách tam a zpět. Začínáme řetízkovými očky. Řada začíná tzv. náhradou N, tj. 2 ŘO za PDS a 1 ŘO za KS. Doporučuji v každé řadě přepočítat sloupky. Krizová je řada 9, kdy se háčkuje PDS i do poslední mezery a řada 10. kdy se naopak na začátku řady jedna mezera přeskočí. Řadu končíme vždy PDS do očka náhrady z předchozí řady. Základy háčkování zde.

DÁMSKÁ ROUŠKA
TUNÝLEK, Ideal, háček 2 mm
1. řada: 18 ŘO
2. řada: háček vedeme do třetího očka do háčku a uháčkujeme PDS, dále PDS do každého očka. V řadě máme 16 PDS včetně náhrady.
3. – 7. řada: N za PDS, háček vedeme do mezery k náhradě a uháčkujeme PDS, dále háčkujeme PDS do mezer (háček vedeme do mezery mezi sloupky z předchozí řady, nikoliv do očka, tj. nad háčkem máme tři nitky). Počítáme sloupky, poslední PDS neháčkujeme do mezery, ale do náhrady z předchozí řady. Máme 16 PDS včetně náhrady. Otočíme a háčkujeme zpět.

Obdélník přeložíme po delší straně napůl a v následující řadě sháčkujeme. Vznikne tunýlek pro gumičku.

ROUŠKA, první díl, Ideal, háček 2 mm
8. řada: N za PDS, pomocí PDS sháčkujeme protilehlé strany dohromady. Otočíme a háčkujeme zpět. (16)
9. řada: N za PDS, háček vedeme do mezery a uháčkujeme PDS, do následující mezery uháčkujeme 2 PDS, dále háčkujeme PDS do mezer, POZOR! háčkujeme PDS i do poslední mezery v řadě a končíme PDS do náhrady z předchozí řady. Otočíme, háčkujeme zpět. (18)
10. řada: N za PDS, POZOR! háček vedeme až do následující mezery (nikoliv k náhradě) a háčkujeme PDS do mezer. POZOR! háčkujeme PDS i do poslední mezery v řadě a končíme PDS do náhrady z předchozí řady. Otočíme, háčkujeme zpět. (18)

11. – 12. řada: stejná jako 9. – 10. řada (20)
13. – 14. řada: stejná jako 9. – 10. řada (22)
15. – 16. řada: stejná jako 9. – 10. řada (24)
17. – 18. řada: stejná jako 9. – 10. řada (26)
19. – 20. řada: stejná jako 9. – 10. řada (28)

21. řada: N za PDS, háček vedeme do mezery a uháčkujeme PDS, dále háčkujeme PDS do mezer, POZOR! háčkujeme PDS i do poslední mezery v řadě a končíme PDS do náhrady z předchozí řady. Otočíme, háčkujeme zpět. (29)
22. řada: N za PDS, POZOR! háček vedeme až do následující mezery (nikoliv k náhradě) a háčkujeme PDS do mezer. POZOR! háčkujeme PDS i do poslední mezery v řadě a končíme PDS do náhrady z předchozí řady. Otočíme, háčkujeme zpět. (29)
23. – 23. řada: stejná jako 21. – 22. řada. V poslední řadě přízi ukončíme.

Pozn. Pokud potřebujete délku první půlky předního dílu delší a vyšší, pokračujte v uvedeném schématu v řadě 21. – 22.

Druhý díl háčkujeme úplně stejně. V poslední řadě přízi NEukončíme a pokračujeme ve sháčkování obou dílů pomocí KS (30). Přízi ukončíme.

HORNÍ LEM, Ideal, háček 2 mm
Přízi navážeme v místě tunýlku (dáváme pozor, abychom otvor v tunýlku omylem nesháčkovali dohromady).
1. řada: N za KS, dále na jednu svislou řadu háčkujeme 1 KS. Na konci řady (u druhého tunýlku) otočíme a háčkujeme zpět.
2. – 5. řada: N za KS, dále KS do KS, na konci řady otočíme a háčkujeme zpět.

Pozn. Počet řad upravíme tak, aby rouška sahal do půli kořene nosu. Háčkováním pomocí KS se horní část zkroutí a vytvoří jakoby kapsu.

SPODNÍ LEM, Ideal, háček 2 mm
Přízi navážeme v místě tunýlku (dáváme pozor, abychom otvor v tunýlku omylem nesháčkovali dohromady).
1. řada: N za KS, dále na jednu svislou řadu háčkujeme 1 KS. Na konci řady (u druhého tunýlku) otočíme a háčkujeme zpět.
2. – 5. řada: N za KS, dále KS do KS, na konci řady otočíme a háčkujeme zpět.

Pozn. Počet řad upravíme tak, aby rouška sahala pohodlně pod bradu a o bradu se jakoby zahákne. Nezapomeňte si vyzkoušet nasazenou roušku a mluvení a podle toho případně přidat pár řad.

DĚTSKÁ ROUŠKA (3-4 roky)
TUNÝLEK, Ideal, háček 2 mm
1. řada: 12 ŘO
2. řada: háček vedeme do třetího očka do háčku a uháčkujeme PDS, dále PDS do každého očka. V řadě máme 10 PDS včetně náhrady.
3. – 7. řada: N za PDS, háček vedeme do mezery k náhradě a uháčkujeme PDS, dále háčkujeme PDS do mezer (háček vedeme do mezery mezi sloupky z předchozí řady, nikoliv do očka, tj. nad háčkem máme tři nitky). Počítáme sloupky, poslední PDS neháčkujeme do mezery, ale do náhrady z předchozí řady. Máme 10 PDS včetně náhrady. Otočíme a háčkujeme zpět.

Obdélník přeložíme po delší straně napůl a v následující řadě sháčkujeme. Vznikne tunýlek pro gumičku.

ROUŠKA, první díl, Ideal, háček 2 mm
8. řada: N za PDS, pomocí PDS sháčkujeme protilehlé strany dohromady. Otočíme a háčkujeme zpět. (10)
9. řada: N za PDS, háček vedeme do mezery a uháčkujeme PDS, do následující mezery uháčkujeme 2 PDS, dále háčkujeme PDS do mezer, POZOR! háčkujeme PDS i do poslední mezery v řadě a končíme PDS do náhrady z předchozí řady. Otočíme, háčkujeme zpět. (12)
10. řada: N za PDS, POZOR! háček vedeme až do následující mezery (nikoliv k náhradě) a háčkujeme PDS do mezer. POZOR! háčkujeme PDS i do poslední mezery v řadě a končíme PDS do náhrady z předchozí řady. Otočíme, háčkujeme zpět. (12)

11. – 12. řada: stejná jako 9. – 10. řada (14)
13. – 14. řada: stejná jako 9. – 10. řada (16)
15. – 16. řada: stejná jako 9. – 10. řada (18)
17. – 18. řada: stejná jako 9. – 10. řada (20)
19. – 20. řada: stejná jako 9. – 10. řada (22)

21. řada: N za PDS, háček vedeme do mezery a uháčkujeme PDS, dále háčkujeme PDS do mezer, počítáme sloupky a končíme PDS do náhrady z předchozí řady. (22) Přízi ukončíme.

Pozn. Pokud potřebujete délku první půlky předního dílu delší a vyšší, pokračujte v přidávání buď po dvou sloupcích jako v řadě 9. a 10. nebo po jednom PDS, jak je uvedeno v návodu na dámskou roušku řada 21. a 22.

Druhý díl háčkujeme úplně stejně. V poslední řadě přízi NEukončíme a pokračujeme ve sháčkování obou dílů pomocí KS (22). Přízi ukončíme.

HORNÍ LEM, Ideal, háček 2 mm
Přízi navážeme v místě tunýlku (dáváme pozor, abychom otvor v tunýlku omylem nesháčkovali dohromady).
1. řada: N za KS, dále na jednu svislou řadu háčkujeme 1 KS. Na konci řady (u druhého tunýlku) otočíme a háčkujeme zpět.
2. – 4. řada: N za KS, dále KS do KS, na konci řady otočíme a háčkujeme zpět.

Pozn. Počet řad upravíme tak, aby rouška sahala do půli kořene nosu. Háčkováním pomocí KS se horní část zkroutí a vytvoří jakoby kapsu.

SPODNÍ LEM, Ideal, háček 2 mm
Přízi navážeme v místě tunýlku (dáváme pozor, abychom otvor v tunýlku omylem nesháčkovali dohromady).
1. řada: N za KS, dále na jednu svislou řadu háčkujeme 1 KS. Na konci řady (u druhého tunýlku) otočíme a háčkujeme zpět.
2. – 4. řada: N za KS, dále KS do KS, na konci řady otočíme a háčkujeme zpět.

Pozn. Počet řad upravíme tak, aby rouška sahala pohodlně pod bradu a o bradu se jakoby zahákne. Nezapomeňte si vyzkoušet nasazenou roušku a mluvení a podle toho případně přidat pár řad.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Tunýlkem provlečeme gumičku, zasukujeme nejprve volně, dotáhneme, až roušku vyzkoušíme. Suk poposuneme do tunýlku, aby nebyl vidět a netlačil. Ustřihneme obdélník látky (100% bavlna), přišpendlíme do vnitřní části roušky (tam, kde je šev) a látku přišijeme. Pokud chceme vytvořit kapsu pro vložení další ochranné vrstvy, nezašijeme jednu boční část. Tím vytvoříme vkládací otvor.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování Crochet, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..