Homeleska Alpaca

6.3.2022

Ze zbytku klubíčka YarnArt Flowers Alpaca, které mi zůstalo po uháčkování šatiček, jsem vytvořila i homelesku.

YarnArt Flowers Alpaca je klubíčko duhovkového typu. Klubíčko má 940 m a 250 g. Jedná se o kombinaci 80% akrylu a 20% alpaky. Prodává se v krásné škále barev a výrobek je díky složení hřejivý a současně lehoučký. Flowers Alpaca se hodí od podzimu do chladného jara na čepice, plédy, šátky, šály, ponča, svetříky, kardigany či svetrošaty. Z materiálu vykukuje jakoby chloupek. Mne Alpaca neškrábe a materiál mi přijde příjemný i na holém těle, ale pokud si nejste jistí složením, zkuste nejdříve někde osahat.

Klubíčka Flowers Alpaca jsme si rozbalili v Povídání u klubíčka zde, článek zde. Děkuji za zaslání BezvaPleteni.cz, výhradnímu dovozci YarnArt do České republiky. Klubíčka zakoupíte na Pletemesi.cz nebo Pletiemesi.sk.

Z klubíčka YarnArt Flowers Alpaca vznikly háčkované šatičky, video návod zde. No a zůstaly mi středové barvičky, tak jsem vyzkoušela uháčkovat homelesku.

Co se týče homelesky, budeme háčkovat od magického kroužku a začátečníkům doporučuji vkládat označovače do míst rozšíření. Použila jsem stejný vzorek jako u šatiček, tj. krátký sloupek do krátkého sloupku a řetízkové očko. Háčkujeme do potřebné délky a přidáváme ob řadu ve stejných místech. Lem homelesky háčkujeme tam a zpět a vzniko zajímavé okrasné poutko. Na lem jsem použila klasický vzor mech, tj. krátký sloupek pod řetízkové očko. Ze zbytku klubíček bych uháčkovala homelesky dvě.

Návod je zpracován na mé utahování, uvedený materiál a použité háčky. Homeleska odpovídá obvodu hlavy 54-56 cm. Co se týče rozšiřování, stačí přidat v základní placce. Jak na velikost čepic se dozvíte v tomto článku. Vzorek je úžasně unisex a hodí se na podzimní či jarní čepice .

Homeleska Alpaca
Materiál: YarnArt Flowers Alpaca, barva 436, zakoupíte Pletemesi.cz nebo Pletiemesi.sk
Spotřeba: zbytek z klubíčka, cca 70 g
Háček: 4.5 mm a 4 mm
Rozměry: délka 27,5 cm, šířka 23,5 cm
Velikost: 54-56 cm obvod hlavy
Dále potřebujeme: jehla s velkým ouškem, označovače, dřevěné knoflíky

Použitý vzor:
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko
MK – magický kroužek

Postup:
Háčkujeme do magického kroužku. Od druhé řady háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Začátečníkům doporučuji do míst rozšiřování vložit označovače. Lem čepice háčkujeme po řadách tam a zpět. Na začátku řady háčkujeme ŘO jako náhradu za první KS, dále ŘO a končíme ŘO a KS do očka náhrady. Další řadu začínáme ŘO jako náhradu za první KS, KS pod ŘO a dále pokračujeme vzorem. Na konci řady háčkujeme KS pod ŘO a KS do očka náhrady.

Homeleska, háček 4.5 mm
1. řada: Háčkujeme do MK, ŘO, 6 KS, PO.
2. řada: ŘO jako náhrada za KS, KS do očka k náhradě. Dále zdvojíme každé očko. Na konci řady si označíme poslední sloupek. Do další řady přejdeme vzorem. (12)

3. řada: KS do náhrady, ŘO. Opakujeme vzor KS do KS, ŘO. (12 sloupců vzorku)
4. řada: Rozšiřujeme. Do prvního KS háčkujeme KS-ŘO-KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO (2-1). Opakujeme schéma do konce řady. (18 sloupců vzorku) Do míst rozšíření vložíme označovače.
5. řada: Háčkujeme vzorek. KS do KS, ŘO. Opakujeme do konce řady. (18 sloupců)

6. řada: Rozšiřujeme. Do prvního KS háčkujeme KS-ŘO-KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO (2-1-1). Opakujeme schéma do konce řady. (24 sloupců vzorku). Do míst rozšíření vložíme označovače.
7. řada: Háčkujeme vzorek. KS do KS, ŘO. Opakujeme do konce řady. (24 sloupců)

8. řada: Rozšiřujeme. Do prvního KS háčkujeme KS-ŘO-KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO (2-1-1-1). Opakujeme schéma do konce řady. (30 sloupců vzorku).
9. řada: Háčkujeme vzorek. KS do KS, ŘO. Opakujeme do konce řady. (30 sloupců)

10. řada: Rozšiřujeme. Do prvního KS háčkujeme KS-ŘO-KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO (2-1-1-1-1). Opakujeme schéma do konce řady. (36 sloupců vzorku).
11. řada: Háčkujeme vzorek. KS do KS, ŘO. Opakujeme do konce řady. (36 sloupců)

12. řada: Rozšiřujeme. Do prvního KS háčkujeme KS-ŘO-KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO (2-1-1-1-1-1). Opakujeme schéma do konce řady. (42 sloupců vzorku).
13. řada: Háčkujeme vzorek. KS do KS, ŘO. Opakujeme do konce řady. (42 sloupců)

14. řada: Rozšiřujeme. Do prvního KS háčkujeme KS-ŘO-KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO (2-1-1-1-1-1-1). Opakujeme schéma do konce řady. (48 sloupců vzorku).
15. řada: Háčkujeme vzorek. KS do KS, ŘO. Opakujeme do konce řady. (48 sloupců)

16. řada: Rozšiřujeme. Do prvního KS háčkujeme KS-ŘO-KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO, do následujícího KS háčkujeme KS-ŘO (2-1-1-1-1-1-1-1). Opakujeme schéma do konce řady. (54 sloupců vzorku).
17. – 47. řada: Háčkujeme vzorek. KS do KS, ŘO. Opakujeme do konce řady. (54 sloupců) V poslední řadě poslední sloupek háčkujeme jako PO.

Pozn. Počet řad uzpůsobíme podle požadované délky homelesky.

Homeleska – lem, háček 4 mm
48. řada: Uháčkujeme řetízek v délce 12 ŘO pro falešné poutko. Otočíme a háčkujeme do druhého očka od háčku KS – ŘO, očko přeskočíme. Doháčkujeme k čepici a pokračujeme vzorem mech, tj. KS pod ŘO a ŘO. Řadu končíme KS do PO. Otočíme.
49. řada: N za KS, KS pod ŘO, ŘO. Dále pokračujeme vzorem mech, tj. KS pod ŘO, ŘO. Na konci řady háčkujeme vzor i v místě poutka. Řadu končíme KS pod ŘO a KS do očka náhrady. Otočíme.

50. řada: N za KS, ŘO. Dále pokraujeme vzorem mech, tj. KS pod ŘO, ŘO. Na konci řady háčkujeme vzor i v místě poutka. Řadu končíme ŘO a KS do očka náhrady. Otočíme.
51. – 54. řada: háčkujeme jako řadu 49 a 50. V poslední řadě olemujeme boční a horní část poutka pomocí KS.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Našijeme knoflíky na poutko. Poutko buď přišijeme narovno nebo lezce zešikma. Knoflíky prošijeme skrz obě vrstvy lemu čepice.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Unboxing Yarnart s Pletemesi.cz - www.krampolinka.cz 26.10.2022 at 14:11

    […] Parádní hřejivou homelesku Alpaca, video návod zde. […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..