Homeleska Supremo

10.12.2021

V dnešním video návodu si uháčkujeme homelesku, která vypadá jako pletená. Budeme háčkovat z příze Rial Filati Baby Supremo.

Rial Filaty Baby Supremo je krásné měkoučké klubíčko 50 gramů s návinem 200 metrů. Jedná se o 100% merino, které bych neváhala dát miminkům – tak je jemňoučké. Díky návinu se v podstatě jedná o celoroční přízi. V létě dáme vzdušný vzor třeba na dětskou deku, na podzim a jaro hutnější vzor a ten, co si ukážeme dnes z příze dělá vyloženě zimní záležitost.

Rial Filaty Baby Supremo tyrkys a cyklamen nám poskytl e-shop Propleta.cz. Moc děkuji. Video z rozbalování balíčku naleznete zde a článek s rozhovorem si můžete přečíst zde. Musím říct, že jestli prahnete po merinu v různých tloušťkách a za rozumnou cenu, na Propleta.cz si rozhodně vyberete! Samo o sobě má Baby Supremo dobrou cenovku a to pro Vás mám překvápko v podobě 10% SLEVY! Pouze do 15.12.2021 můžete Rial Filati Baby Supremo, 100% merino, zakoupit s 10-ti% slevou na www.propleta.cz. (není potřeba zadávat kód, sleva je již předchystaná).

Homeleska Supremo je háčkovaná z předních sháčkovaných reliéfních sloupků prokládaných řetízkovým okem. Díky tomu je vzor hodně hustý, teplý a hřejivý, současně vypadá jako pletený a je neskutečně pružný! Velikost 49-50 obleču i já s hlavou obvod 56 cm. Homelesku 55-56 cm obleče chlap s obvodem cca 60 cm.

Homelesku háčkujeme od základní placky. Tady pozor! Tentokrát neháčkujeme kolečko, ale základem této homelesky je čtverec. Ano čtete správně. Díky přidávání v rozích nám při háčkování vznikne čtverec, který se následně háčkováním bez přidávání „zlomí“ a vytvoří vzhled čepice. Při určení velikosti za předpokladu, že přidáváte stejně jako já, Vám na obvod 49-56 cm bude stačit 48 sloupců, na 54-58 cm bude stačit 56 sloupců a na menší velikost cca 45-50 cm bude stačit 40 sloupců. Tato čepice ale spíše sluší větším obvodům a je vyloženě unisex, takže jak pro dámy, tak pro pány. K homelesce jsem vytvořila i nákrčník, na který se můžete těšit.

Pokud si tedy netroufnete na vzor a střih, zkuste nejdříve vyčkat na nákrčník, natrénovat vzoreček, a pak se pustit do homelesky.  No a pokud se do vzoru zamilujete jako já, vloni jsem uháčkovala stejným vzorem i kulich Mary, video návod zde. Ten má jako základ klasickou placku, takže kdo nenosí homelesku, může zkusit kulich. Jedinou nevýhodou je, že vzorek „si vezme“ poměrně hodně materiálu. O to více jsou čepice teplé.

Homeleska je háčkovaná po řadách a má vzadu jakoby ve středu jedné strany šev, který mírně ubíhá na jednu stranu. Pokud si troufnete háčkovat tzv. dokola, tj. beze švu, doporučuji začít hned od druhé řady. Začátečníkům doporučuji čtyři označovače do rohů, u kterých probíhá rozšiřování vzoru.

Vaše háčkované sety Supremo pro inspiraci pro ostatní a případné dotazy na úpravu velikosti prosím vkládejte do tohoto příspěvku na FB. Do příspěvku prosím uvádějte přízi, velikost výrobku, úpravu velikosti a spotřebu. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti s ostatními.

Homeleska Supremo
Příze: Rial Filati Baby Supremo, zakoupíte na Propleta.cz
Spotřeba: 2,5 klubíčka na dospělou čepici, 3 klubíčka na dětský set homeleska + nákrčník
Háček: 4 mm, 3.5 mm, 3 mm
Velikost: 49-56 cm obvod hlavy
Rozměry:  22 cm šířka, 24 délka pro dětskou verzi, 25 cm šířka a 27 délka pro dospělou verzi
Cenový rozpočet: cca 250 Kč dospělá čepice/dětský set
Jehla s velkým ouškem, označovač, štítek
Časový rozpočet: 3-5 hodin podle velikosti čepice
Pro odvážné začátečníky s videem

PO – pevné oko
MK – magický kroužek
DS – dlouhý sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
PRDS véčko – dva sháčkované přední reliéfní dlouhé sloupky, řetízkové oko

Homeleska je háčkovaná od magického kroužku. Řadu začínáme náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního DS. Náhrada není součástí vzoru. Řada končí pevným okem.

Homeleska, háček 4 mm
1. řada: N za DS, 16 DS, PO.
2. řada: N za DS, 8 PRDS véčko, PO.

3. řada: N za DS, PRDS véčko, 2 DS pod ŘO, ŘO. Opakujeme do konce řady, PO.
4. řada: N za DS, 2x PRDS véčko, 2 DS pod ŘO, ŘO, PRDS véčko (ROH = označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. Dále háčkujeme 3x PRDS véčko, 2 DS pod ŘO, PRDS véčko (ROH=označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. Pokračujeme v háčkování 3xPRDS véčko, 2 DS pod ŘO, PRDS véčko (ROH=označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. A dále háčkujeme 3x PRDS véčko, 2 DS pod ŘO, PRDS véčko (ROH=označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. Řadu končíme PRDS véčko bez ŘO a PO.  (24 sloupců vzorku)

Pozn. Od této řady dále přidáváme před a po označeném rohu a háčkujeme 2 DS pod ŘO. Budeme přidávat ob řadu, případně ob dvě, podle toho, jak se čtverec chová (záleží na Vašem utahování, příp. materiálu). ŘO po dvou DS v rozích je volitelný a podle utahování.

5. řada: v této řadě rozšiřujeme 2 DS pod ŘO před a za označeným rohem. N za DS, 3 x PRDS véčko, 2 DS pod ŘO, ŘO, PRDS véčko (ROH = označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. Dále háčkujeme 5x PRDS véčko, 2 DS pod ŘO, PRDS véčko (ROH=označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. Pokračujeme v háčkování 5xPRDS véčko, 2 DS pod ŘO, PRDS véčko (ROH=označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. V další části háčkujeme 5x PRDS véčko, 2 DS pod ŘO, PRDS véčko (ROH=označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. PRDS véčko a řadu končíme PRDS véčko bez ŘO a PO.  (32 sloupců vzorku)
6. řada: v této řadě nerozšiřujeme a háčkujeme pouze PRDS véčka. Řadu končíme PRDS véčko bez ŘO a PO. (32 sloupců vzorku)

7. řada: v této řadě rozšiřujeme 2 DS pod ŘO před a za označeným rohem. N za DS, 4 x PRDS véčko, 2 DS pod ŘO, ŘO, PRDS véčko (ROH = označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. Dále háčkujeme 7x PRDS véčko, 2 DS pod ŘO, PRDS véčko (ROH=označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. Pokračujeme v háčkování 7xPRDS véčko, 2 DS pod ŘO, PRDS véčko (ROH=označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. A nakonec háčkujeme 7x PRDS véčko, 2 DS pod ŘO, PRDS véčko (ROH=označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. 2x PRDS véčko a řadu končíme PRDS véčko bez ŘO a PO.  (40 sloupců vzorku)
8. řada: v této řadě nerozšiřujeme a háčkujeme pouze PRDS véčka. Řadu končíme PRDS véčko bez ŘO a PO. (40 sloupců vzorku)

9. řada: v této řadě rozšiřujeme 2 DS pod ŘO před a za označeným rohem. N za DS, 5 x PRDS véčko, 2 DS pod ŘO, ŘO, PRDS véčko (ROH = označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. Dále háčkujeme 9x PRDS véčko, 2 DS pod ŘO, PRDS véčko (ROH=označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. Pokračujeme v háčkování 9xPRDS véčko, 2 DS pod ŘO, PRDS véčko (ROH=označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. A dále uháčkujeme 9x PRDS véčko, 2 DS pod ŘO, PRDS véčko (ROH=označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. 3x PRDS véčko a řadu končíme PRDS véčko bez ŘO a PO.  (48 sloupců vzorku)
10. řada: v této řadě nerozšiřujeme a háčkujeme pouze PRDS véčka. Řadu končíme PRDS véčko bez ŘO a PO. (48 sloupců vzorku)

Pozn. Pro velikost 49-56 cm již háčkujeme rovně bez přidávání. Počet řad upravíme podle potřebné délky čepice.

11. řada: v této řadě rozšiřujeme 2 DS pod ŘO před a za označeným rohem. N za DS, 6 x PRDS véčko, 2 DS pod ŘO, ŘO, PRDS véčko (ROH = označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. Dále háčkujeme 11x PRDS véčko, 2 DS pod ŘO, PRDS véčko (ROH=označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. Pokračujeme v háčkování 11xPRDS véčko, 2 DS pod ŘO, PRDS véčko (ROH=označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. Pro poslední část háčkujeme 11x PRDS véčko, 2 DS pod ŘO, PRDS véčko (ROH=označovač), 2 DS pod ŘO, ŘO. 4x PRDS véčko a řadu končíme PRDS véčko bez ŘO a PO.  (56 sloupců vzorku)
12. – 46. řada: háčkujeme pouze PRDS véčka. Řadu končíme PRDS véčko bez ŘO a PO. (48 sloupců vzorku)

Homeleska, háček 4 mm/3,5 mm podle utahování
47. – 48. řada: háčkujme pouze PRDS véčka BEZ ŘO! Řadu končíme PO.

Homeleska, háček 3,5 mm/3 mm
49. – 52. řada: háčkujme pouze PRDS véčka BEZ ŘO! Řadu končíme PO.

Pozn. Poslední řadou se čepice stahuje. Před ukončením příze doporučuji nasadit, zda-li je pohodlná. Čím více řad 3 mm háčkem, tím bude čepice užší.

Dokončení
Zapošijeme volné konce, dozdobíme třeba štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Unboxing Lana Gatto s Propleta.cz - www.krampolinka.cz 14.10.2022 at 10:04

    […] Homeleska Supremo – háčkovaná, která vypadá jako pletená […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..